Sławomir Neumann: Musimy zbudować projekt, który te 6-8 punktów straty odrobi do jesieni

Mimo przegranej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przewodniczący klubu PO-KO Sławomir Neumann przekonywał w TOK FM, że wspólna lista opozycji powinna zostać utrzymana do wyborów parlamentarnych. Jak ktoś mówi, że jest jakaś trzecia droga, to są to absolutne mrzonki - podkreślił.
Zobacz wideo

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie internetowej - po przeliczeniu wyników z 99,25 proc. komisji obwodowych Koalicja Europejska zdobyła 38,29 proc. głosów. Jest na drugim miejscu. Pierwsze jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45,57 proc. Różnica jest zatem większa niż w sondażowych wynikach podawanych w niedzielę wieczorem. Przypomnijmy, badanie IPSOS dawało KE 38,4 proc., a PiS - 43,1 proc.

- Liczyliśmy, że to spłaszczenie będzie widoczne na korzyść KE, tak się jednak nie stało - przyznał w TOK FM przewodniczący klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann.  

Pytany o to, dlaczego nie udało się zmobilizować elektoratu, wskazał, że z jednoznacznymi analizami wolałby poczekać do ostatecznych wyników. - Musimy do tego spokojnie podejść. Pomyśleć, przeanalizować to wszystko - stwierdził. 

"W tym meczu przegrywamy, teraz jest przerwa w szatni"

Dopytywany o frekwencję szef PO-KO przyznał, że była wysoka, "rekordowa jak na wybory do PE", ale z drugiej strony podkreślił, że nie była aż tak wysoka, jak mogłaby być w wyborach do naszego polskiego parlamentu. - Jest więc nadzieja, że podniesiemy nasz elektorat jesienią na zachodzie [kraju] - mówił. Przypomnijmy, z dotychczas podanych danych PKW wynika, iż frekwencja wyniosła nieco ponad 45 proc. 

>> CZYTAJ TAKŻE: PiS powiększa przewagę nad KE, Konfederacja za burtą [na żywo]

- Na ocenę kampanii też przyjdzie jeszcze czas - mówił dalej Neumann, choć, jak słusznie zauważył, "nie ma tego czasu za wiele". - W tym meczu w pierwszej połowie przegrywamy, teraz jest przerwa w szatni. Trzeba przeanalizować to, co się stało, przekazać sobie te najważniejsze informacje - dodał Neumann.

Co dalej z jedną listą?

Pytany, czy przyszłość Koalicji Europejskiej stoi pod znakiem zapytania, przekonywał, że wyniki do PE pokazały, iż "tylko taka lista koalicji ma szansę wygrać z PiS" jesienią, a wszelkie inne próby są marnowaniem głosu. - Jeśli ktoś dziś się zastanawia, jaki znaleźć patent na jesień, to jest to tylko wspólna lista opozycji - przekonywał gość TOK FM.

- Mówi pan do Wiosny? - dopytywała Neumanna redaktor Karolina Lewicka.

- Tak, mówię do Wiosny - odparł. - Gdyby to były wybory do Sejmu, to te wyniki dają samodzielne rządy PiS. (...) Musimy zbudować projekt, które te 6-8 punktów straty odrobi do jesieni - dopowiedział. 

Zaznaczył, że jeśli będzie jedna lista jesienią, zapewne zmieni się jej nazwa. - Trudno startować jako Koalicja Europejska - mówił.

Zdaniem Neumanna wyniki wyborów do PE pokazały też, że na polskiej scenie politycznej "są dwa bloki, czy to się komuś podoba, czy nie". - Jak ktoś mówi, że jest jakaś trzecia droga, to są absolutne mrzonki - ocenił przewodniczący PO-KO. 

Co dalej z przywództwem Schetyny?

Dopytywany przez red. Lewicką, czy zagrożone jest przywództwo Schetyny, powiedział krótko: "PO i Grzegorz Schetyna zbudowali blok, który dał w tych wyborach 38 proc.". - Proszę nie wymieniać nam władz w partii, to Platforma decyduje - mówił.  

Według Neumanna Platforma Obywatelska dużo miejsca w koalicji dała swoim partnerom. - To było partnerskie porozumienie i wierzę, że takie pozostanie - powiedział.

Przewodniczący PO-KO na koniec podkreślił, że wspólna lista opozycji "to jedyny blok, jedyna szansa, żeby walczyć z PiS". - Jeśli pójdziemy oddzielnie, to będziemy mieli w Polsce wariant węgierski - dodał. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Koalicja Europejska przegrywa wybory do PE. Sławomir Neumann: Musimy zbudować projekt, który te 6-8 punktów straty odrobi do jesieni
Zaloguj się
 • zorro318

  Oceniono 4 razy 2

  Wygrywaja programy wyborcze i ich realizacja, a nie egzotyczne, bezideowe koalicje. Obecne przywodztwo PO z Grzesiem na czele od wielu lat doklada wszelkich staran, zeby PiS wygral. I maja juz gotowe wytlumaczenie
  kolejnej katastrofy wyborczej - winnym jest Biedron.

 • adok1103

  Oceniono 2 razy 2

  Srutu trutu gdyby PSL poszedł sam prawdopodobnie na swoim twardym elektoracie miałby ze trzech posłów tak ma jednego Kosiniak-Kamysz już wie że ma ciepło prawdopodobnie to jego koniec kariery w PSL jako szefa

 • f1909

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Neumann cała Polska pokłada w was wielkie nadzieje że dołożycie potężnie PIS-owi na jesieni !!! -- Ale musicie wreszcie otworzyć się na takich ludzi ( doradców ) jak Wałęsa / Kwaśniewski / Komorowski / Michnik i etc. ! -- Oni wszyscy dokładnie wiedzą CO W TRAWIE PISZCZY i gotowi są służyć wam zawsze dobrą radą ! -- Tak więc do boju Panie Neumann !!!

 • wujekdolf

  0

  zbudować coś to może bob budowniczy - nie chcę tego ale nie widzę innej drogi jak się pozbyć kaczyńskiego - potrzebny jest nam kryzys. potem może się podniesiemy.

 • irenevonbrick

  0

  PO nigdy nie wygra wyborów z takimi przywódcami i hasłami jak Lepper "PIS MUSI ODJEŚĆ"Żenada ,wzięli sobie komuchów i komuchy mają mandaty a członkowie PO jak zwykle do roboty i do płacenia składek.Magdalenka II.Ludzie Kiszczaka triumfują.Jesień 2019 PIS 58%

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Konkretnie dwa programy jeden na Pleszew i Swiebodzin drugi na Wsiawe i duze miasta.

 • tepege

  Oceniono 4 razy 0

  Leń, obibok i indolent - Nojman (Neumann, Nojmanowski) - PeOwski nieudacznik bredzi, gada od rzeczy i szuka winnych, a nie rozwiązań.

 • mydeer

  Oceniono 1 raz -1

  "Jest więc nadzieja, że podniesiemy nasz elektorat jesienią na zachodzie"

  Bzdura, jeśli jakiś elektorat mobilizuje się na eurowybory to właśnie elektorat lewicowy z zachodniej części kraju. To, co się zmieniło, to większa mobilizacja elektoratu prawicowego a nie lewicowego, więc powinniście raczej celować w demobilizację wyborców PiS niż mobilizację własnych.

  "Musimy zbudować projekt, które te 6-8 punktów straty odrobi do jesieni"

  Wciągnięcie Wiosny da wam może 40%, poza tym jest wielce prawdopodobne że wyjdzie PSL bo słabo wyszedł na tej koalicji.

 • dobrylos

  Oceniono 1 raz -1

  SCHETYNA MUSI ODEJŚĆ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX