Tusk w środę nie stanie przed komisją ds. VAT. "Ale na pewno znajdziemy odpowiedni termin"

Komisja śledcza ds. VAT wezwała na środę na przesłuchanie Donalda Tuska, ale były premier - w tej sprawie - nie pojawi się jutro w Warszawie.
Zobacz wideo

- Oficjalnego potwierdzenia nie mamy. Wezwanie zostało odebrane i nie mamy żadnej odpowiedzi  - powiedział po południu wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński (PiS) pytany przez PAP o zaplanowane na środę przesłuchanie Tuska.

Do sprawy odniósł się sam Donald Tusk. - W tym tygodniu nie będzie to możliwe, ale na pewno znajdziemy odpowiedni termin - tak odpowiedział na pytanie, czy w środę stanie przed komisją ds. VAT. 

"Wezwanie odebrano"

Według Zbigniewa Konwińskiego z Platformy Obywatelskiej (również członka komisji ws. VAT), przesłuchanie Donalda Tuska ma kontekst polityczny. - W okresie, kiedy był premierem, rząd PO-PSL podejmował szereg działań uszczelniających system VAT, m.in. odwrócony VAT po raz pierwszy w 2011 roku, później w 2013 roku. I wtedy kiedy te działania były podejmowane to dzisiejsza rządząca partia, wtedy opozycja, tych działań nie popierała - mówił, nazywając działania PiS "hipokryzją".

Konwiński powiedział też, że nie zdradzi zagadnień, o które planuje spytać. - Ja to mam oczywiście już przygotowane, ale nie uprzedzam, o co będę pytał pana premiera Donalda Tuska - stwierdził.

>> W listopadzie ubiegłego roku Donald Tusk zeznawał przed komisją ds. Amber Gold

Tusk i szczyt

Wiadomo jednak, że we wtorek w Brukseli odbywa się zwołany przez Donalda Tuska szczyt Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów krajów członkowskich UE mają wstępnie rozmawiać o obsadzie głównych unijnych stanowisk. Szczyt ma się zacząć dopiero o godz. 18.

Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT została powołana w lipcu 2018 roku. Ma zbadać problem ściągalności podatku VAT za czasów rządów PO-PSL. Na jej czele stoi poseł Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja przesłuchała już m.in. szefa PO Grzegorza Schetynę, byłą premier Ewę Kopacz i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Donald Tusk był współtwórcą i przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (2003 - 2014), dwukrotnie stał na czele rządu koalicji PO-PSL. Po raz pierwszy w latach 2007 - 2011 i po raz drugi w latach 2011 - 2014.

TOK FM PREMIUM