"Biedroń jest gwarantem istnienia Koalicji Europejskiej". Monika Płatek przekonuje zdziwionego Piotra Kraśkę

Wolałabym bardzo szeroką koalicję wszystkich po stronie, która realizuje program Biedronia - mówiła w TOK FM profesor Monika Płatek, karnistka UW. Dopytywana, czy widzi Wiosnę w Koalicji Europejskiej, powiedziała, że tak.
Zobacz wideo

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Wiosna otrzymała 6,06 proc. poparcia i trzy mandaty. Zdobyli je: Sylwia Spurek (z Wielkopolski), Łukasz Kohut (ze Śląska) i Robert Biedroń (z Warszawy).

>> ZOBACZ OSTATECZNE WYNIKI DO EUROPARLAMENTU

Lider Wiosny przed wyborami zapowiadał jednak, że nawet jeśli wygra - mandatu się zrzeknie, aby poprowadzić listę swojej partii do wyborów parlamentarnych w Polsce. Gdyby tak się stało, do PE - zamiast Biedronia - weszłaby prof. Monika Płatek. To ona bowiem zdobyła drugi wynik na warszawskiej liście (14 482 głosy), choć startowała z trzeciego miejsca, wyprzedziła "dwójkę" - Joannę Scheuring-Wielgus (10 944 głosy).

- Robert Biedroń już nieraz pokazał, że dotrzymuje słowa. Na dzień dzisiejszy obejmuje mandat - powiedziała w TOK FM Monika Płatek. - Ale w dalszym ciągu mówi również o walce w polskiej polityce - dodała. 

Wynik Wiosny w wyborach. "Oczekiwania były wyższe"

- Grupa, która powstała bardzo niedawno, oparta była na naprawdę ogromnym entuzjazmie rzeszy wolontariuszy i ludzi, którzy mają potrzebę innej polityki. To wszystko sprawiło, że bez subwencji, bez dużych możliwości, bez rządowej infrastruktury Wiosna przeszła i jest trzecią siłą polityczną, choć rzeczywiście oczekiwania były wyższe - mówiła Płatek o wyniku wyborczym Wiosny.

Jak dodała, cała sytuacja pokazała, że "lajki niekoniecznie przekładają się na głosy wyborcze i to jest nauka, którą trzeba wyciągnąć". Dodatkowo, karnistka przekonywała, że pod koniec kampanii przeciwnicy Wiosny starali się narzucić jej potencjalnym wyborcom narrację, iż głos na tak małą partię jest głosem straconym. - A to była nieprawda - stwierdziła. 

Prowadzący rozmowę redaktor Kraśko przypomniał, że kiedy Wiosna pojawiła się na scenie politycznej, pierwsze sondaże dawały jej nawet 14 proc. poparcia. W wyborach natomiast zdobyła tylko nieco ponad 6 proc. - Wiosna musi mocno popracować, żeby ustalić, jaka była tego przyczyna - przyznała karnistka.

Wiosna w koalicji? "Ja bym tak chciała"

Profesor Płatek przekonywała też, że Robert Biedroń wprowadził do debaty publicznej wiele tematów ważnych, które do tej pory nie były poruszane. - Narzucił pewien styl mówienia, który został podjęty przez KE, a nawet PiS. Chodzi o te hasła, które dotyczyły zdrowia, edukacji, alimentów czy rozdzielenia Kościoła od państwa - mówiła karnistka.  

- Ale po pierwsze, trzy miesiące dyskusji i debat to jest mało. A dwa, te debaty może nie były zbyt głębokie - uznała. Dopytywana, z jaką propozycją Wiosna pójdzie do jesiennych wyborów, przyznała, że pracę trzeba rozpocząć już teraz. Praca ta, jej zdaniem, powinna polegać nie tylko na spotkaniach z wyborcami w terenie, ale również na przygotowywaniu projektów ustaw w oparciu o program, który Wiosna posiada. 

- Gdyby mnie pan zapytał, co ja bym wolała, to przyznam, że wolałabym bardzo szeroką koalicję wszystkich po stronie, która realizuje program Biedronia - powiedziała Płatek.

- Czyli widziałaby pani Wiosnę w KE? - dopytywał red. Kraśko. - Ja bym chciała tak, ale kiedy PSL mówi, że jeśli Biedroń wchodzi, to ich nie ma, to pokazuje, że Biedroń staje się gwarantem istnienia Koalicji Europejskiej - mówiła prawniczka. Przy swoim zdaniu obstawała mimo wątpliwości Piotra Kraśki. - Chodzi o to, że oni są w koalicji ze strachu przed Biedroniem? - dopytywał. - Przed inną siłą, która jest po drugiej stronie - odpowiadała Płatek.  

Przypomnijmy, we wtorek na konferencji prasowej Robert Biedroń poinformował, że Wiosna wystartuje w jesiennych wyborach do parlamentu samodzielnie.

Posłuchaj całej rozmowy z Moniką Płatek!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (95)
Monika Płatek: Lajki niekoniecznie przekładają się na głosy i to jest nauka, którą trzeba wyciągnąć
Zaloguj się
 • miloz1

  Oceniono 16 razy 6

  Pani Płatek na UW zakomunikowała widowni na auli, że w związkach homoseksualnych rodzi się więcej dzieci niż w zwykłych związkach. Wszyscy myśleli, że się przejęzyczyła, ale ona zawzięcie tej tezy broniła. W związku z tym ten dzisiejszy występ nie powinien budzić absolutnie żadnego zdziwienia.

 • wsciekly_komentator

  Oceniono 9 razy 5

  Partia ktora celowała w wynik dwucyfrowy kasza się zwycięzcą z 6% :) a teraz ma być "osią opozycji". Oni na prawdę mają nie po kolei w głowie.

 • komentarz.24

  Oceniono 14 razy 4

  Jakiż to program ma p. Biedroń? Koalicji populistów?
  Biedroń nich w końcu przestanie przestanie robić z wyborców idiotów i ujawni źródła finansowania swojej partii. Chętnie bym się dowiedział, kto faktycznie stoi za tym, szkodliwym dla Polski przedsięwzięciem.
  Szkodliwym, ponieważ swoim "programem", zakładającym przekupienie kogo się tylko da, partia Biedronia oczywiście w niczym nie zagraża PIS-owi (od razu na konwencji wysłali jasny sygnał "Nie będziemy z waszymi wrogami; nie będziemy waszym wrogiem" !), natomiast skutecznie rozbił w wyborach opozycję, pozbawiając ją kilku procent głosów.
  Jak dotychczas, jedynymi rzeczami, które p. Biedroń opanował, to megalomania, propaganda i korupcja polityczna. A całkowicie nie ma: transparentności finansowania, programu (chyba że korupcja to program), zdolności koalicyjnych, oraz umiejętności uczestniczenia w publicznej debacie. O "kadrach z odzysku" nie ma co mówić.

 • eski57

  Oceniono 8 razy 4

  NO NIE – z obecnym programem Wiosny , Koalicja NIE powinna jej przyjmować , bo może pociągnąć ją w dół , przy odpowiednim wrogim nagłośnieniu Prawicy !
  - Wiosna niech startuje samodzielnie , a wejść do koalicji może po wyborach !!

 • zielony_jamnik

  Oceniono 19 razy 3

  Pani Płatek już przebiera kopytami żeby dorwać się do euro-kasy zwolnionej przez Biedronia. Tylko po co dorabiać do tego ideologię?

 • kac

  Oceniono 11 razy 3

  Wygląda raczej, że Biedroń jest gwarantem dalszych samodzielnych rządów PiS.

 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 3

  Cenię panią prof. Płatek, ale postawienie na "Wiosnę" nie było chyba zbyt szczęśliwe, bo frustracji w głosie nie dało się ukryć... Dlatego że ugrupowanie oparte GŁÓWNIE na samym entuzjazmie - co słusznie zauważyła pani profesor, przyszłości nie ma i jeżeli Biedroń dalej upierać się będzie przy samodzielnym starcie, to Wiosna do sejmu nie wejdzie..

  Natomiast osobiście życzę pani profesor, by do Europarlamentu weszła, bo będzie tam wspaniale i godnie reprezentować nasz kraj Ale mam spore wątpliwości, czy potrzebujący na jesień pieniędzy Biedroń, tak ciepłą posadkę odpuści i ze swojego mandatu już teraz zrezygnuje...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 2

  Bez kierownicy rower nigdzie nie dojedzie, nawet gdyby pedałować ze wszystkich sił.

 • notremak

  Oceniono 6 razy 2

  Ledwie, ledwie 6 procent, a ciska się ten narcyz jak wesz na grzebieniu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX