Rekonstrukcja rządu. Kierownictwo PiS zbiera się przy Nowogrodzkiej. Są pierwsze nazwiska potencjalnych nowych ministrów

W środę po południu, w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej, ma zebrać się kierownictwo partii. Główny temat spotkania to pilna rekonstrukcja rządu. Nieoficjalnie pojawiają się pierwsze nazwiska polityków, którzy zastąpią ministrów wyjeżdżających do Brukseli.
Zobacz wideo

W wyniku niedzielnych wyborów z obecnego składu rządu odejdzie aż ośmioro ministrów i wiceministrów - to m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji Anna Zalewska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz szef MSWiA Joachim Brudziński.

Do rekonstrukcji rządu musi dojść bardzo szybko. Pierwsza sesja nowego Europarlamentu odbędzie się na początku lipca, ale nowi eurodeputowani na pożegnanie ze swoimi stanowiskami mają dwa tygodnie. 

Kiedy rekonstrukcja rządu?

Nazwiska nowych ministrów oficjalnie mamy poznać jeszcze w tym tygodniu lub na początku przyszłego. Politycy PiS przyznają już jednak, że wśród kandydatów jest Elżbieta Witek (mówił o tym m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w TVN24). Witek miałaby zastąpić szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego lub wicemarszałek Sejmu oraz rzeczniczkę PiS - Beatę Mazurek.

Z rządu może też odejść minister finansów Teresa Czerwińska - choć w tym przypadku zmiana nie ma związku z eurowyborami. Od dawna mówi się, że szefowa resortu finansów nie widzi możliwości sfinansowania obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Czerwińską miałby zastąpić jeden z jej obecnych zastępców, choć w rządzie mówi się również, że do końca kadencji resortem mógłby pokierować sam premier Morawiecki.

Sam Mateusz Morawiecki mówił w nocy z wtorku na środę dziennikarzom, że są bardzo dobrzy kandydaci na nowych ministrów (nie zdradził szczegółów). Pytany o to, kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu, odpowiedział, że nowi europosłowie obejmą swoje funkcje za kilka tygodni.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM