Patryk Jaki ma pomysł. "Beata Szydło byłaby dobrym szefem Parlamentu Europejskiego. Komisarzem też"

Wicepremier Beata Szydło byłaby dobrym szefem Parlamentu Europejskiego - powiedział w porannym wywiadzie telewizyjnym wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, w niedzielę wybrany na europosła.
Zobacz wideo

Patryk Jaki pytany był w TVN24, czy PiS ma kandydata na szefa Parlamentu Europejskiego. - Zobaczymy, jaka stworzy się koalicja - powiedział. - Pracujemy nad tym, aby zbudować większość w Parlamencie Europejskim - dodał. - Może się okazać, że akurat nasza frakcja będzie kluczowym elementem układanki koalicyjnej. Nie ukrywam, że na to liczymy i na to jest duża szansa - podkreślił.

- Uważam, że (Beata Szydło - PAP) byłaby dobrym szefem Parlamentu Europejskiego. Natomiast jest jeszcze za wcześnie - zobaczymy jakie będą układanki - mówił Jaki.

"Szydło dałaby sobie radę na fotelu komisarza"

Dopytywany, kto mógłby zostać polskim komisarzem w Komisji Europejskiej zapewnił, że obóz Zjednoczonej Prawicy ma wielu bardzo dobrych kandydatów.

- Naturalnym jest oczywiście pani premier Beata Szydło, ale mamy wielu innych wielu parlamentarzystów europejskich również - dlatego zobaczymy - powiedział. Podkreślił, że jest przekonany, iż Szydło dałaby sobie radę na fotelu komisarza.

Beata Szydło w wyborach do PE zdobyła ponad pół miliona głosów. To rekordowy wynik w skali kraju. Profesor Antoni Dudek w TOK FM przekonywał, że kandydatura Szydło może być rozważana w PiS pod kątem przyszłorocznych wyborów prezydenckich w Polsce. - Na pewno będzie to teraz rozważane i poddawane sondażom (...) Dziś na miejscu Andrzeja Dudy nie byłbym taki pewien, że PiS jest na niego skazany - mówił profesor.

Kto zastąpi Jakiego?

Patryk Jaki, pytany o swoją przynależność partyjną powiedział, że niewykluczone, iż wróci do Solidarnej Polski, z której wypisał się podczas kampanii wyborczej na prezydenta Warszawy.

Powiedział, że ma kandydata na swojego następcę w resorcie sprawiedliwości i jednocześnie szefa komisji badającej warszawską reprywatyzację nieruchomości. Nie chciał jednak zdradzić, kogo ma na myśli. Przypomniał, że nie on, a inne osoby będą decydowały o obsadzie wakatu po nim, a swoją dymisję z obu stanowisk złoży w przyszłym tygodniu.

Jaki został wybrany z listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim z wynikiem 258 tys. 366 głosów.

DOSTĘP PREMIUM