Roman Giertych zamiast Donalda Tuska. Jest nowy termin przesłuchania byłego premiera przez komisję ds. VAT

Były premier Donald Tusk miał być w środę przesłuchany przez komisję ds. VAT. Nie stawił się. Pojawił się za to jego pełnomocnik Roman Giertych, który poprosił o zmianę terminu przesłuchania.
Zobacz wideo

W środę o godzinie 10 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. VAT, która - zgodnie z ustalonym harmonogramem - miała przesłuchać Donalda Tuska. Wcześniej przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) poinformował, że rano do sekretariatu wpłynęło pismo od mecenasa Romana Giertycha informujące, iż szef Rady Europejskiej na przesłuchanie się nie stawi.

Przyczyną nieobecności jest zaplanowana wcześniej podróż służbowa do państw azjatyckich. - Faktycznie taka podróż ma miejsce. Jest to wiedza publicznie dostępna. Ja nie mam uwag - powiedział w środę Horała.

Przed rozpoczęciem środowego posiedzenia mecenas Giertych tłumaczył, że wniosek o przesunięcie przesłuchania wysłał do komisji już w zeszłym tygodniu, a konkretniej - w piątek. Dopytywany, dlaczego pismo wysłano jako list ekonomiczny, a nie priorytetowy, Giertych wyjaśnił, że został on wysłany "w takim terminie, który zapewniał, żeby doszedł". - I list doszedł - dodał.

Zdaniem wiceszefa komisji Kazimierza Smolińskiego z PiS, całą sprawę można było załatwić inaczej. Podczas przesłuchania zwrócił uwagę, że choć "z formalnego punktu widzenia" komisja nie zgłasza żadnych zastrzeżeń do niestawiennictwa Tuska, to jednak praktyka współpracy komisji z pełnomocnikami jest taka, że "pełnomocnicy dzwonią do komisji lub wysyłają maile".

- Więc bardzo bym prosił, na przyszłość, o taki kontakt na bieżąco z sekretariatem komisji, dla ułatwienia pracy, żeby ta informacja była wcześniej - dodał, zwracając się do Giertycha.

Przesłuchanie Tuska. Kiedy kolejny termin?

Pełnomocnik Donalda Tuska w środę ponownie zwrócił się do komisji z formalnym wnioskiem o zmianę terminu przesłuchania.

Przewodniczący Horała zapytał, czy adwokat dysponuje kalendarzem swojego klienta na najbliższe kilka tygodni. - Jeżeli chodzi o harmonogram przewodniczącego RE - jak zresztą harmonogram wszystkich światowych przywódców - jest on bardzo napięty, szczególnie w końcówce kadencji, gdzie trwa proces wyłaniania się kolejnych władz następnej kadencji UE - odpowiedział Giertych.

Poprosił również, by z odpowiednim wyprzedzeniem przesyłać wezwania dla Tuska, zapewniając jednocześnie, że jego klient podtrzymuje wolę stawiennictwa przed komisją. - Pan przewodniczący stawia się na wszystkie wezwania, stawił się na wezwanie komisji ds. Amber Gold, stawiał się wielokrotnie na wezwania prokuratur i nigdy właściwie nie było problemów z tymi terminami - zauważył.

Po południu prezydium komisji ds. VAT zdecydowało o wyznaczeniu nowego terminu przesłuchania szefa Rady Europejskiej. Odbędzie się ono 17 czerwca.

Komisja ds. VAT. Zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Mateusza Szczurka

Podczas środowego posiedzenia komisji ds. VAT, jej przewodniczący Marcin Horała przedstawił wniosek o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego ministra finansów Mateusza Szczurka. Jak mówił, miał on m.in. doprowadzić do szkody Skarbu Państwa w kwocie mogącej dochodzić do 8 mld zł.

Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT została powołana w lipcu 2018 roku. Ma zbadać problem ściągalności podatku VAT za czasów rządów PO-PSL. Na jej czele stoi poseł Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja przesłuchała już m.in. szefa PO Grzegorza Schetynę, byłą premier Ewę Kopacz i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego.

TOK FM PREMIUM