Bezwzględne więzienie dla lekarza skazanego za błąd. Resort zdrowia chce wyjaśnień od Zbigniewa Ziobry

Resort zdrowia oczekuje pilnych wyjaśnień od ministra sprawiedliwości. Zaniepokojona jest też Okręgowa Izba Lekarska. Chodzi o kontrowersyjny przepis, który znalazł się w nowelizowanym w ekspresowym tempie przez polityków PiS Kodeksie karnym.
Zobacz wideo

PiS jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - a w reakcji na film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele - rozpoczął ekspresowe prace nad zmianami w Kodeksie karnym.

Czytaj także: TO SIĘ NIE UDA. Zmiany w Kodeksie karnym nie pomogą w rozliczaniu księży z przestępstw seksualnych wobec dzieci [KOMENTARZ]

Wynika z niego, że lekarz skazany za błąd na więcej niż rok pozbawienia wolności, nie będzie mógł liczyć na warunkowe zawieszenie kary. Tylko trafi za kratki. A tymczasem zmieniony art. 155 ma brzmieć: Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Kary poniżej roku więzienia nie mieszczą się więc w tym zakresie. 

Środowisko medyczne takimi zmianami jest zaskoczone ale równocześnie - przerażone. - W tej chwili panuje przekonanie, że jeżeli ustawa wejdzie w życie w takim kształcie, to wiele osób zrezygnuje z pracy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych czy na Izbach Przyjęć, gdzie ryzyko błędów jest największe - mówi szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dr Łukasz Jankowski.  

Według senatora PO i praktykującego chirurga, profesora Tomasza Grodzkiego, wszystko wskazuje na to, że ten przepis będzie wymierzony w tych lekarzy, którzy podejmują się skomplikowanych operacji. - To książkowo część z nich jest obarczona pewną śmiertelnością. Niszczy się życie dobrych zabiegowców, bo to ich głównie dotyczy - mówi polityk i lekarz. 

Minister zdrowia oczekuje w tej sprawie pilnych wyjaśnień od resortu Zbigniewa Ziobry. Swoje stanowisko opracowuje także Naczelna Izba Lekarska. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (252)
Bezwzględne więzienie dla lekarza skazanego za błąd. Resort zdrowia chce wyjaśnień od Zbigniewa Ziobry
Zaloguj się
 • rubo45

  Oceniono 84 razy 72

  czas już wyeliminować tego podłego i mściwego człowieka z życia politycznego polski

 • getz54

  Oceniono 70 razy 66

  Nowelizowany na kolanie kodeks karny powinien się od teraz nazywac, kodeks karny dla wrogów rodziny Ziobrów.
  Ta zmiana w kodeksie ma na celu wsadzenie do więzienia lekarzy operujących jego ojca. Po tym czasie przepis pozostanie martwy. Tak samo jak przepis nie pozwalający na obciązenie rodziny Ziobrów kosztami zagranicznych ekspertyz medycznych zamawianych przez rodzinę Ziobrów od kilkunastu luz lat, a mającymi udowodnic winę w/w lekarzy. Magister Jezow Ziobro wykorzystuje cały wymiar sprawiedliwości w celu zemsty na demokratycznym państwie za to ze został w nim przypadkowo ministrem sprawiedliwości. Strach się bac.

 • justas32

  Oceniono 58 razy 52

  Lekarzu, stosuj klauzulę sumienia - nie lecz posłów ani sympatyków PiS ...

 • tomtg123

  Oceniono 52 razy 46

  Pan Zbyszek ma obsesje podobną jak pan Jarek - używa stanowiska państwowego po to, żeby zaspokoić swoją chęć zemsty za wyimaginowane krzywdy.

 • antonikarcz

  Oceniono 40 razy 34

  Ciemny lud nie czyta ustaw, kodeksów karnych, cywilnych, administracyjnych, tylko glosuje za kasą, na końcu obudzi się w pierdlu za krzywe spojrzenie na ulicy.

 • hefajstos1

  Oceniono 36 razy 30

  Ten człowiek (Zero) nie powinien w ogóle pracować w wymiarze sprawiedliwości. On nic nie potrafi zreformować, jedynie kary zaostrza.
  To mściwość po śmierci ojca, którego lekarze mimo starań nie zdołali uratować.

 • szatan2012

  Oceniono 36 razy 30

  Bezwzględne więzienie za błędy dla POLITYKÓW, PROKURATORÓW, SĘDZIÓW oraz APTEKARZY i LEKARZY, PROSTYTUTEK i ŚLUSARZY, KSIĘŻÓW, MĘŻÓW i KOLARZY, PiSowców i DOLINIARZY ... hej zero, jesteś mściwym idiotą!

 • nick_bezimienny

  Oceniono 34 razy 30

  to chyba proste jak tego uniknąć? wystarczy powołać się na klauzulę sumienia, twierdząc że wiara nie pozwala na leczenie chorób będących karą boską za grzechy :) zwłaszcza gdy pacjentem jest znany pisowiec :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX