"Jarosław Kaczyński otoczył swój elektorat zasiekami". Leszek Miller o trzech powodach zwycięstwa PiS

- Dlaczego dopiero PiS uruchomił tak wielkie transfery socjalne? Bo mógł. Na to składa się dorobek całej polskiej transformacji, wzbogacony o 110 mld euro, jakie Polska otrzymała z Unii Europejskiej od 2005 roku - mówił w TOK FM były premier Leszek Miller, wybrany w niedzielę na europosła.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość w niedzielnych wyborach do Europarlamentu otrzymało 45,38 proc., a Koalicja Europejska 38,47 proc. Mandaty zdobyła także Wiosna Roberta Biedronia, która uzyskała 6,06 proc. poparcia. 

Czwarte ugrupowanie - prawicowa Konfederacja otrzymała 4,55 proc. głosów, a więc nie przekroczyła progu wyborczego. Kukiz'15 miał 3,69 proc. Lewica Razem - 1,24 proc. głosów. Komitet Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski uzyskał 0,54 proc., komitet Polexit - Koalicja - 0,06 proc, a ostatni komitet Jedność Narodu - 0,02 proc. WIĘCEJ O WYNIKACH WYBORÓW >>>

Leszek Miller o trzech powodach zwycięstwa PiS

Leszek Miller, który w niedzielnych wyborach uzyskał mandat europosła, wskazał w Poranku Radia TOK FM trzy przyczyny zwycięstwa wyborczego PiS: transfery socjalne, Kościół i propaganda mediów publicznych.

- A dlaczego dopiero PiS uruchomił tak wielkie transfery? Bo mógł. Na to składa się dorobek całej polskiej transformacji wzbogacony o 110 mld euro, jakie Polska otrzymała od 2005 roku. To nie jest przypadek, że partia rządząca mogła je uruchomić, bo budżet na to stać bez większych perturbacji, jakie mogłyby się zdarzyć wcześniej - tłumaczył.

Jak dodał, wszystkie te elementy to zasieki, którymi Jarosław Kaczyński otoczył elektorat PiS i odciął go od dostępu innych partii. - Być może w tych wyborach KE nie mogła wygrać, bo Jarosław Kaczyński otoczył wykopał dół, przez który nikt nie mógł przejść - mówił były premier. 

Miller wieszczył, wszystko wskazuje na to, że wszystkie te elementy wystąpią również jesienią, kiedy to Polacy będą wybierać nowy parlament. - I mam przeczucie, że worek z pieniędzmi zostanie otwarty szeroko - zastrzegł. Ale zaraz dodał: "Skoro PiS tak szczodrze rozdaje te pieniądze, to jednocześnie wzmaga apetyt, który w pewnym momencie może okazać się już nie do spełnienia. Bardzo chętnie coś przyjmujemy, ale bardzo niechętnie coś oddajemy". Jako przykład wskazał dodatek 500 plus, który - jak wskazywał na podstawie własnych rozmów z wyborcami - traktowany jest jako coś naturalnego, co "się należy". Jego zdaniem, kiedy nie uda się zaspokoić tego rosnącego apetytu, mogą zacząć się kłopoty PiS.

Koalicja Europejska. "Jej rozpad byłby błędem"

Leszek Miller przekonywał, że choć wynik wyborów jest dla KE porażką, to sam fakt, że taka koalicja powstała i że jest w tej chwili jedyną siłą, która może stawić czoła Zjednoczonej Prawicy, jest wielkim sukcesem Grzegorza Schetyny i wszystkich jej liderów. Opcję rozpadu KE oceniłby jako poważny błąd. 

Pytany, jak ocenia zaangażowanie polityków i kandydatów KE w czasie kampanii wyborczej, przyznał, że byli tacy, którzy "gryźli trawę", ale i tacy, którzy nie przejmowali się specjalnie wynikiem. Prowadząca program Karolina Lewicka pytała o to, czy widział chociaż jeden plakat, baner Włodzimierza Cimoszewicza, jedynki KE na Mazowszu. Miller odpowiedział, że nie widział, ale złożył to na karb swojej nieobecności w stolicy i pracy w Wielkopolsce. Z tego okręgu startował były premier.

Miller przekonywał, że mimo wszystko jego zdaniem "do wyborów jesiennych trzeba iść w takim właśnie szerokim porozumieniu". - Jeśli Koalicja Europejska szłaby do wyborów w tym samym lub szerszym składzie, zadaniem sztabowców byłoby zbliżenie biegunów. Po drugiej stronie jest ugrupowanie zwarte, z jednym przekazem i z jednym liderem - zwracał uwagę. Jak mówił, tak szeroki skład KE i dystans dzielący niektórych koalicjantów mogą, jego zdaniem, dezorientować wyborców.  

- Trzeba atakować ten obóz własnymi propozycjami programowymi dla ludzi bardziej aktywnych, mówić o przyszłości. PiS odniósł zwycięstwo w kraju, ale nie w Parlamencie Europejskim. Czeka ich tam bardzo przykra sytuacja. Okaże się, że należą do frakcji zmarginalizowanej, która jest, ale nie ma wpływu. To będzie lekcja pokory- wieszczył Leszek Miller.

Odniósł się również do pomysłu wystawienia przez PiS Beaty Szydło jako kandydatki na prezydenta Polski. Posłuchaj:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (88)
Leszek Miller w TOK FM
Zaloguj się
 • asr1

  Oceniono 17 razy 9

  Żenujące wywody sprawcy naszego nieszczęścia, to miller otworzył autostradę do władzy dla pisu marnując 7,5% głosów lewicy w poprzednich wyborach. A co do tych wyborów , a cóż to za zwycięstwo ?? po wydaniu miliardów złotych z publicznych pieniędzy mają raptem jeden mandat więcej niż KE i Wiosna !! Powtarzam JEDEN !!!!!/jeden zamrożony/. Nie bez znaczenia jest też ordynacja gdzie Np. Warmińsko Mazurskie gdzie pis nie ma szans połączono/nie bez powodu/ z suwalskim i białostockim ciemnogrodem i nas zwyczajnie przegłosowano !!! Co do reszty ?? 0,5 mln głosów na chciwą kobietę co wypłacała bo się należy lewe pensje, rozbijała się limuzyną nic nie robiąc, łamała KONSTYTUCJĘ o UE nie wspomnę , świadczy tylko o jej wyborcach i ich mentalności nic a nic was nie wzrusza ?? no to do spotkania z becią w drodze !! Niech będzie pochylony !!!

 • fajny_zajety

  Oceniono 14 razy 8

  Na tej koalicji europejskiej najwięcej zyskały stare komuchy. Partia SLD która od kilku lat była na śmietniku historii z poparciem 2 % nagle dzięki KE wprowadza 5 byłych działaczy PZPR-SLD do parlamentu europejskiego. Miler rozegrał PO jak dzieci... KE stała się takim skupiskiem przegrywów którzy ostatnim rzutem próbują się dostać do koryta. Nie mają progamu wyboraczego ani pomysłu na Polskę, mają tylko pomysł na siebie ,a mianowicie dostać się do sejmu i przesiedzieć kolajne 4 lata.

 • komentarz.24

  Oceniono 15 razy 7

  Przestańcie w końcu rozpowszechniać propagandę: "...transfery socjalne..."!
  Nie ma żadnych "...transferów socjalnych...". Jest tylko w najczystszej postaci korupcja wyborcza, czyli kupowanie głosów w wyborach za pieniądze! Najbardziej otwarcie wciskana "kiełbasa wyborcza" i nic więcej.
  Wprost przyznała to w dniu 15.04.2019 na antenie TOK FM p. Jadwiga Emilewicz - Minister Przedsiębiorczości, wszelkie programy "coś tam+" nie mają być i nie są żadnym działaniami socjalnymi. Podkreślam: była to wypowiedź ministra obecnego rządu, a nie opinia przedstawiciela opozycji, ani bezstronnego biegłego.
  Korupcji wyborczej nie można mylić z polityką socjalną, czyli pomaganiem potrzebującym; to rzecz kosztowna, ale akceptowana społecznie, oczywiście do poziomu rozsądnego opodatkowania tych, którym pieniądze się zabiera.
  Korupcja polityczna to rozdawnictwo wszystkim, jak leci, biednym i bogatym, bez względu na ich potrzeby, za to za nadzieją, że obdarowany zrewanżuje się przy urnie. A najlepiej, jeżeli obdarowanego trwale uzależni się od świadczenia, które jest społecznie nieakceptowane; wtedy będzie się odwdzięczał do końca; swojego lub budżetu państwa.
  To trwałe uzależnienie wyborców próbowali zwalczać twórcy Konstytucji 3 Maja, pozbawiając prawa głosu "szlachtę" kupczącą głosami na sejmikach.
  Uczmy się na czyichś błędach, to najtańsza nauka!

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 7

  Towarzyszu Miller.
  PiS nie otoczył się żadnymi zasiekami, tylko swojemu elektoratowi posmarował dupy miodem.
  I to wcale nie tak cieniutko jak myślicie.... :-))

 • 11krzych

  Oceniono 9 razy 7

  >transfery socjalne, Kościół i propaganda mediów publicznych.

  To trzeba była kościół wziąć na smycz i założyć kaganiec na ryj jak byliście u władzy. Zamiast wspierać budowę potęgi politycznej i finansowej pasożyta sutannowego. Sojusz Lewicy Duszpasterskiej. Łajza Miller kleszy czopek.

 • men9

  Oceniono 5 razy 5

  Schetyna i co żeś narobił ?
  O take Polske walczyłeś ?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 5

  Juz na koniec, kiedys zapametalem chyba jedyna madra mysl AWS, ktora wyrazil Krzaklewski iz temu komu uda sie okielznac szara is pora czesc czarnej strefy gospodarczej ten uzyska trwale dlugoletnie rzady w Polsce. Zapamietalem gdyz to chyba jedyna madra mysl jaka uslyszalem po tamtej stronie politycznej barykady. PIS do przodu macie na deskach cala juz zebrana do kupy postkomune. Walce w nich nie tyle z trybun ile wlasnie faktami zelaznymi lczbami i realnym zwrotem placonego dzien w dzien przez Polakow podatku. Blagam do jesieni dobijcie gada, czas to zakonczyc i czekac na opozycje rozna od nas ale rowna nam, taka ktorej bez leku o panstwo oddamy wladze jesli wyczerpia sie nasze moce tworcze.

 • ewa.iwa

  Oceniono 4 razy 4

  Szkoda ,ze wczesniej tego nie uswiadomil wyborcom , ze te pieniadze sa nasze z Uniia i nie spadaja z nieba .

 • joannanova

  Oceniono 14 razy 4

  miller po ekscesach z ogórkową pompą ssąco tłoczącą powinien wylądować na śmietniku a nie w EP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX