Rzecznik Andrzeja Dudy o rekonstrukcji rządu. "Będzie dość szeroka, prezydent zgłosił swoje propozycje"

Rekonstrukcja rządu odbędzie się w przyszłym tygodniu - powiedział w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim rozmawiano o kandydatach na ministrów. - Prezydent zgłosił też propozycje - dodał Spychalski.
Zobacz wideo

Zapowiadana rekonstrukcja rządu związana jest m.in. z tym, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego kilkoro obecnych ministrów i wiceministrów uzyskało mandaty europosłów.

Rekonstrukcja rządu. "Były rozmowy o personaliach"

- Rekonstrukcja będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu. Na samym spotkaniu były rozmowy o personaliach, o kandydatach na ministrów. Propozycje oczywiście zgłosił pan prezydent - powiedział Spychalski po czwartkowym spotkaniu prezydenta z premierem.

Dopowiedział, że rekonstrukcja "będzie miała charakter szeroki". - Choćby dlatego, że wiele osób objęło mandaty posłów do PE - uzupełnił Spychalski.

Dopytywany, czy zmiany w rządzie będą dotyczyć wyłącznie ministrów, który otrzymali mandat europosła odparł: "przyjdzie czas i pan premier przedstawi listę ostateczną panu prezydentowi, to wtedy będzie na ten temat oczywiście rozmowa".


Pytany czy do zmian w rządzie dojdzie - jak wynika z doniesień medialnych - 4 czerwca Spychalski odparł, że do rekonstrukcji dojdzie "na pewno w przyszłym tygodniu". - W przyszłym tygodniu, nie ma jeszcze ustalonej daty - dodał.

W środę po południu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy Nowogrodzkiej o rekonstrukcji rozmawiało kierownictwo partii. Jak wskazał w TVN24 Adam Bielan, większość decyzji została już podjęta. 

Wśród kandydatów często pojawia się nazwisko Elżbiety Witek, która miałaby zastąpić minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską, szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego lub Beatę Mazurek - rzeczniczkę partii i wicemarszałek Sejmu.

Rekonstrukcja rządu. Ministrowie jadą do Brukseli

W wyborach do PE mandaty europosłów uzyskali m.in. wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy, polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, a także m.in. rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Z rządu może też odejść minister finansów Teresa Czerwińska - choć w tym przypadku zmiana nie ma związku z eurowyborami. Od dawna mówi się, że szefowa resortu finansów nie widzi możliwości sfinansowania obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Czerwińską miałby zastąpić jeden z jej obecnych zastępców, choć w rządzie mówi się również, że do końca kadencji resortem mógłby pokierować sam premier Morawiecki.

DOSTĘP PREMIUM