Z kim PSL stworzy koalicję? "Pozostają podmioty pozapartyjne: Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich"

Prof. Tomasz Słomka nie jest zaskoczony decyzją PSL o wyjściu z Koalicji Europejskiej. Nie tylko dlatego, że KE obliczona była tylko na majowe wybory. - Prawdopodobnie sami się nie spodziewali, że wkraczając do Koalicji Europejskiej, będą włożeni w coś, co nazwie się walką o LGBT. Ten strach powoduje, że PSL wybiera ucieczkę do przodu - ocenił politolog w TOK FM.
Zobacz wideo

Prof. Tomasz Słomka z Instytutu Nauk Politycznych UW podkreślił w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u, że decyzja PSL o stworzeniu Koalicji Polskiej nie jest dla niego zaskoczeniem. - Już w momencie zawiązywania się Koalicji Europejskiej i wchodzenia do niej PSL pojawiały się takie głosy, że będzie to tylko projekt na wybory do Parlamentu Europejskiego - stwierdził. I dodał, że ludowcy mają silna tradycję samodzielnego startu w wyborach parlamentarnych. 

Prowadzący program Piotr Maślak pytał, z kim szef ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz, może stworzyć koalicję, skoro wszyscy liczący się gracze na polskiej scenie politycznej są już "zagospodarowani".  - Jedyna rzecz, która pozostaje, to kwestia pozapartyjnych podmiotów, które mogłyby być zaproszone na listy. Myślę w kategoriach Ochotniczych Straży Pożarnych, niezdobytych jeszcze przez PiS Kół Gospodyń Wiejskich, czy kółek rolniczych - wyjaśniał ekspert. 

Prof. Słomka dodał, że PSL jest obecnie w bardzo trudnym momencie. - 70 proc. elektoratu małomiasteczkowego i wiejskiego w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego głosowało na PiS - podkreślił.

Koalicja Europejska się pruje? PSL zapyta działaczy, czy w jesiennych wyborach iść osobno

"PSL wybiera ucieczkę do przodu"

Piotr Maślak zwrócił uwagę, że na deklaracje polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego można też patrzeć w kategorii blefu: wizja stworzenia Koalicji Polskiej ma służyć do wynegocjowania lepszych miejsc na listach zjednoczonej opozycji.  Zdaniem prof. Słomki scenariuszy może być kilka. - PSL jest w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji, w jakiej od dawna nie było, ale liczy na kilka elementów: na to, że posiada jeszcze struktury, które można uruchomić, a po drugie może liczyć na pewien powrót do tradycji - wyjaśniał. 

- Sądzę, że naprawdę kierownictwo PSL jest przestraszone konsekwencją wciągnięcia ich w grę ideologiczną, światopoglądową. Prawdopodobnie sami się nie spodziewali, że wkraczając do Koalicji Europejskiej, będą włożeni w coś, co nazwie się walką o LGBT. Ten strach powoduje, że PSL wybiera ucieczkę do przodu. Pomimo ryzyka, wybiera samodzielny start - stwierdził gość TOK FM, podkreślając, że w jego ocenie nie jest to blef. 

Michał Kamiński o decyzji Biedronia ws. wyborów: Powinien zastanowić się nad sensem tego, co mówi

Politolog dodał, że jedynymi rzeczami, które łączyły Koalicję Europejską, było antypisowskie nastawienie oraz odwołanie się do wartości europejskich. - Koalicja Europejska to był projekt tylko na wybory do europarlamentu. To był projekt na to, żeby opozycja mogła się jakoś policzyć - zaznaczył. 

Prof. Słomka wyjaśniał także, że najbardziej uzasadnionym sojuszem byłaby koalicja PSL z Platformą Obywatelską. - I tylko z nią, bo można byłoby nawiązać do dwóch kadencji wspólnych rządów. Ale koalicja z bardziej ekstremalnymi ideologicznie ugrupowaniami PSL-owi na zdrowie nie wychodzi - podkreślił. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (57)
Z kim PSL stworzy koalicję? "Pozostają podmioty pozapartyjne: Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich"
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 14

  Aby wykluczyć LGBT w swoje szeregi będą przyjmować tylko małżeństwa Strażaka Ochotnika z Gospodynią Wiejską.
  To będzie dodatkowych sześć osób.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 16 razy 14

  I ze Stowarzyszeniem Kierowców Karawanów Pogrzebowych też mogliby zawiązać koalicję!

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 6

  Ochotnicze Straże Pożarne z PSL mają tylko tyle wspólnego co "generał" Pawlak, który już dawno nie ma w tej partii nic do powiedzenia. W dodatku MUSZĄ trzymać z rządem, bo to w reku ministra spraw wewnętrznych jest cała pula dotacji do potwornie drogiego sprzętu.
  Podobnie jest z chłopami, którzy co chcieli to dawno dostali (m.in. KRUS czy śmieszny podatek), więc Kosiniak-Kamysz NIE jest im już do niczego potrzebny.
  Z kolei Koła Gospodyń Wiejskich przy pomocy 500 plus, tak samo jak cały wiejski elektorat, zagospodarował 4 lata temu PiS, rzecz jasna z błogosławieństwem popierających go lokalnych proboszczów

 • cool_matt

  Oceniono 7 razy 5

  profesorzyna bredzi ...psl samodzielnie jest skonczone ...z jednej strony przycisnie pissuar a z drugiej KE ...nawet jak przekrocza 5 procent i dostana 10 mandatow to co ?

 • diabetyczka

  Oceniono 7 razy 5

  Koła Gospodyń Wiejskich już zostały przejęte przez PIS, więc ten potencjalny koalicjant odpada.
  Ale rysuje się poważny kryzys w PSL. Na wsi statystycznie rodzi się tyle samo gejów i lesbijek co w miastach. Do tej pory uciekali oni ze wsi do miast, stąd rodziło się we władzach PSL wrażenie, że LGBT to problem wyłącznie miejski.

 • getz54

  Oceniono 17 razy 5

  Decyzja PSL nie jest wcale jakimś wyrafinowanym planem na przetrwanie. PSL posiadł zdolnośc przetrwania bakterii gnilnej. Zywił się przez kilkadziesiąt lat PZPR-em, pózniej przeniósł się na organizm Unii Demokratycznej, po jej rozpadzie zaczął toczyc Unię Wolności, z braku pozywienia zaatakował organizm SLD, pózniej przeniósł się na inne zerowisko jakim był AWS. Koalicja Europejska była kolejnym zywicielem PSL-u. Jednak po ostatnich wyborach do europarlamentu, usunięto od stolika gracza posługującego się podrabianymi kartami, i spuszczono Kukiza XV do kibla. Bakteria gnilna PSL odnalazła w tym szansę na przetrwanie dla siebie, postanowiono wczepic się w organizm nowego zywiciela jakim uczynili PiS i robic rózne świństwa zeby godnie zastąpic w nowej symbiozie po pazdziernikowych wyborach Kukiza XV.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 4

  To jest zupełnie bez znaczenia. Na jesieni i yak PiS wygra wybory, m.in. dzięki PSL.

  Po wyborach czeka nas masowa emigracja, taka jak po wprowadzeniu stanu wojennego. 3 mln specjalistów przeniesie się za granicę, wraz z rodzinami. Bo może, bo ma dość dyktatury Kaczyńskiego, bo zachodnie firmy same będą o nich zabiegały oferując pakiet relokacyjny dla ich rodzin.

  Gospodarka tego nie wytrzyma, co jeszcze bardziej napędzi emigrację.

 • punter

  Oceniono 10 razy 4

  PSL gra pod koalicję powyborczą z PIS.
  Chłopy zawsze były "obrotowe" i nie zdziwi mnie jak Prezes przytuli Kosiniaka w zamian za uzyskanie większości konstytucyjnej.

 • grundol1

  Oceniono 6 razy 4

  Koalicja od PSL do Zielonych to od początku był absurd. Koalicja, która nawet wspólnego programu nie może ustalić bo rozbieżności pomiędzy koalicjantami są monstrualne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX