Sroczyński oburzony wpisem hejtującym wyborców PiS. Prezydent Nowej Soli przekonuje: To zwiększa szanse opozycji

Poziom hejtu, jaki wylał się na wyborców PiS, przekroczył dopuszczalny poziom - ocenił w audycji "Świat się chwieje" Grzegorz Sroczyński. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, który sam na portalu społecznościowym pisał, że dla wyborcy PiS ważne są "piwo i kiełbasa na grilla", stwierdził, że takie wpisy służą opozycji.
Zobacz wideo

Grzegorz Sroczyński mówił, że coś "bardzo złego dzieje się w obozie opozycji po przegranych wyborach do PE". - Poziom hejtu, jaki wylał się na wyborców PiS, przekroczył dopuszczalny poziom – ocenił gospodarz audycji "Świat się chwieje". I przypomniał wypowiedź Bronisława Komorowskiego, który stwierdził, że może na PiS głosowali ludzie niepłacący podatków.

Zobacz koniecznie: Stawiszyński apeluje do opozycji i jej wyborców: Zamiast hejtować zwolenników PiS, pomyślcie, dlaczego wygrali

Dziennikarz przypomniał też wpis Wadima Tyszkiewicza. Prezydent Nowej Soli napisał po ogłoszeniu wyników wyborów: "Kaczyński wycelował w bezmyślny elektorat, który ma w nosie demokrację, ekonomię... nawet ma w nosie uczciwość i prawdomówność (Morawiecki), ma w nosie wszystko, co go bezpośrednio nie dotyczy, poza 500+ i innymi plusami wypłacanymi do ręki. Skąd? Nieważne. To już ten elektorat nie interesuje. Ważne, że jest piwo i kiełbasa na grilla. Zainteresują się tym dopiero wtedy, kiedy zacznie już boleć, a zacznie. Tylko wtedy będzie już za późno".

Grzegorz Sroczyński rozmowę z Tyszkiewiczem zaczął od pytania, czy kiedy umieszczał swój wpis był trzeźwy. W odpowiedzi polityk odparł, że dziennikarz "jest bezczelny". - Na takie bezczelne pytania nie będę odpowiadał. Pan uważa, że Polacy nie mają prawa wyrażać swoich emocji i opinii? A pan jest w tej chwili trzeźwy? - ripostował prezydent Nowej Soli.

Sroczyński odpowiedział, że owszem, jest trzeźwy. - Wie pan, takie rzeczy można sobie opowiadać przy stole w rodzinnym gronie, politykowi to nie przystoi. Nie rozumie pan, że ten wpis jest pogardliwy – mówił dalej dziennikarz. Wadim Tyszkiewicz podkreślił, że "póki co, żyjemy w kraju, gdzie jeszcze jest namiastka wolności". - Moim zdaniem Polacy dali się nabrać na totalną propagandę, zostały wykorzystane potężne i gigantyczne narzędzia. Ludzie mniej tego świadomi dali się wpuścić w ten kanał i zagłosowali zgodnie z tym, co im przekazuje TVP Info – odparł prezydent Nowej Soli. I przekonywał, że jego wpis nie obraża wyborców.

Czy atakujące wyborców słowa bardziej szkodzą Kaczyńskiemu czy mu pomagają? - To zwiększa szanse opozycji. Dlatego czas najwyższy mówić ludziom prawdę, przestać ich oszukiwać. Trzeba mówić prostym językiem, skoro ktoś nie zna podstawowych zasad ekonomii, to ja go mam przepraszać za to i być ostrożny? Mówić: przepraszam stary, że nie wiesz, skąd biorą się pieniądze, nie odróżniasz wojewody od marszałka? Nie wiesz, że rząd nie ma pieniędzy, że najpierw tobie zabiera, a potem łaskawie oddaje.  Jeżeli nie będziemy mówić prawdy wyborcom, to oni nadal manipulowani przez media narodowe i z 90-procentowym poparciem zagłosują na Kaczyńskiego. I będziemy mieli to, co na Węgrzech, w Turcji, czy w innych krajach niedemokratycznych - odpowiadał prezydent Nowej Soli.

Zaproszona do udziału w audycji prof. Małgorzata Omilanowska zaapelowała, aby schłodzić temperaturę dyskusji. - Choć działałam w polityce, to nie czuję się politykiem. Jednym z ważnych ludzi dla mnie z tamtego okresu [kiedy stała na czele ministerstwa kultury - red.] mojego życia był Paweł Adamowicz. Mam świadomość tego, że on zapłacił cenę życia za to, że doszliśmy w wojnie polsko-polskiej do punktu, gdzie wszystko jest możliwe. Czytając drastyczne opinie po wyborach popadłam w lęk, że pogardą dolewamy tylko oliwy do ognia – mówiła była minister. Jak tłumaczyła, opozycja musi pozyskiwać wyborców programem i rozwiązaniami, które dają nadzieję. - Bo nigdy nie byliśmy aż tak drastycznie podzieleni. Żeby coś osiągnąć w przyszłości, nawet nie mówiąc już o kolejnych wyborach, musimy zbudować wspólnotę - apelowała prof. Omilanowska. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM