Rzeczniczka rządu podała termin rekonstrukcji

We wtorek o 10:30 w Pałacu Prezydenckim uroczystość mianowania nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego - poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Zobacz wideo

W poniedziałek po południu Joanna Kopcińska, w rozmowie z PAP, przekazała informację, że wniosek w sprawie rekonstrukcji rządu trafił do prezydenta Andrzeja Dudy. Wobec tego, uroczystość mianowania nowych ministrów odbędzie się we wtorek o godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował z kolei PAP, że przed godz. 10.30 prezydent odwoła ministrów, którzy w wyniku rekonstrukcji rządu opuszczą gabinet premiera Mateusza Morawieckiego. Uroczystość ta - jak dodał - nie będzie miała charakteru publicznego.

Jeszcze przed południem, na konferencji prasowej, Błażej Spychalski informował, że wniosek dotyczący zmian w rządzie nie trafił do pałacu. Podkreślał, że rekonstrukcja może się odbyć we wtorek lub w piątek. W pozostałe dni tygodnia prezydent Duda przebywa bowiem za granicą. We wtorek po południu prezydent leci bowiem do Brukseli na spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Natomiast w środę i czwartek będzie na szczycie Trójmorza w Słowenii.

Kto będzie ministrem?

Rekonstrukcja rządu jest wynikiem wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których kilkoro ministrów i wiceministrów otrzymało mandatu eurodeputowanych. To wicepremier Beata Szydło; szef MSWiA Joachim Brudziński; minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska; szefowa MEN Anna Zalewska, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Mandaty zdobyła też minister w KPRM Beata Kempa, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska oraz wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jak informowała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza", minister Annę Zalewską w resorcie edukacji zastąpić może poseł Dariusz Piontkowski - szef lokalnych struktur PiS na Podlasiu. Elżbietę Rafalską zaś - posłanka Małgorzata Wypych.

Elżbieta Witek, której nazwisko w kontekście rekonstrukcji otwarcie wymieniali politycy PiS - według informacji "GW" - ma zastąpić Joachima Brudzińskiego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.  

"Wiele nowych i młodych twarzy"

Według nieoficjalnych informacji, z rządem ma pożegnać się także minister finansów Teresa Czerwińska - choć w tym przypadku nie jest to związane ze zdobyciem mandatu w Brukseli. Od dawna mówi się, że szefowa resortu finansów nie widzi możliwości sfinansowania obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości z tzw. piątki Kaczyńskiego. Czerwińską miałby wiceminister Marian Banaś.

Wicepremier Jarosław Gowin w poniedziałek w Poznaniu przekonywał, że w rządzie pojawi się "wiele nowych i młodych twarzy". - I to jest być może zapowiedź tego, co nastąpi po jesiennych wyborach - o ile to nadal Zjednoczona Prawica będzie cieszyła się największym zaufaniem Polaków - mówił.

DOSTĘP PREMIUM