Gowin: być może otwiera się przestrzeń do rozmów z PSL o wspólnych listach do Senatu

Być może otwiera się przestrzeń, żebyśmy porozmawiali z PSL o wspólnych listach do Senatu - ocenił w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Z kolei Miłosz Motyka z PSL w Wywiadzie Politycznym TOK FM zapewniał, że koalicja z PiS jest niemożliwa.
Zobacz wideo

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował po sobotnim posiedzeniu Rady Naczelnej partii, że podjęto uchwałę o budowie bloku na wybory parlamentarne pod nazwą Koalicja Polska. Do współpracy zaprosił ugrupowania, którym bliskie są "wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe". Kosiniak-Kamysz poinformował, że na pewno PSL będzie chciało budować wspólną listę do Senatu.

Gowin na antenie TVP Poznań w poniedziałek zaznaczył, że zawsze pozytywnie wypowiadał się o liderze ludowców. "Uważam, że to jest odpowiedzialny i dobrze wykształcony polityk" - podkreślił wicepremier. "Cieszyłbym się, gdybyśmy kiedyś podjęli współpracę" - przyznał.

Jak zaznaczył, PSL "rzuca" dotychczasowe środowisko Koalicji Europejskiej, argumentując to jej radykalnym skrętem "w lewo" i tym, że nie ma w niej miejsca dla polityków PSL. "Jak się powiedziało 'A', to naturalnym krokiem jest powiedzenie 'B', czyli deklaracja gotowości współpracy ze Zjednoczoną Prawicą" - ocenił.

"Być może otwiera się przestrzeń, żebyśmy porozmawiali z PSL o wspólnych listach do Senatu" - powiedział Gowin.

"Żaden członek PSL nie ma takiego giętkiego kręgosłupa jak Jarosław Gowin"

Zastrzegł, że przestrzeń do rozmów o współpracy z PSL - jeśli się otworzy - to "raczej po wyborach". Zdaniem wicepremiera jednak niekonsekwencją ze strony ludowców byłoby mówienie, że ze środowiskami lewicowymi mogłoby współtworzyć listy do Senatu.

Z kolei według prezesa Forum Młodych Ludowców Miłosza Motyki, koalicja PSL z Prawem i Sprawiedliwością jest wykluczona, zarówno przed wyborami parlamentarnymi, jak i po nich. 

- Odpowiadam panu premierowi Gowinowi: żaden członek Polskiego Stronnictwa Ludowego nie ma takiego giętkiego kręgosłupa jak Jarosław Gowin - stwierdził w Wywiadzie Politycznym TOK FM Motyka.

- Żaden polityk z PSL nie przyłoży ręki do demontażu Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego czy samorządów. Nie ma mowy o żadnej koalicji - dodał. Polityk zarzucił też PiS, że jest partią niedemokratyczną i żeruje na podziałach społecznych i zapewnił, że PSL nie będzie chciało mieć z nią nic wspólnego.

Posłuchaj całej rozmowy z Miłoszem Motyką:

DOSTĘP PREMIUM