Rekonstrukcja rządu. Witek następczynią Brudzińskiego. Awans Dworczyka i Sasina

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego stała się faktem. Wicepremierem został Jacek Sasin, a Elżbieta Witek będzie nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji.
Zobacz wideo

Na urząd wiceprezesa Rady Ministrów powołany został Jacek Sasin, obecnie przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Nowym ministrem finansów został Marian Banaś, dotychczasowy szef Krajowej Administracji Skarbowej. Bożena Borys-Szopa, szefowa sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, która w latach 2006–2008 była głównym inspektorem pracyto nowa szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Rekonstrukcja rządu. Powrót Elżbiety Witek

Annę Zalewską na stanowisku Ministra Edukacji Narodowej zastąpił Dariusz Piontkowski, który do tej pory był wiceszef sejmowej komisji edukacji. To lider podlaskich struktur PiS-u

Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji została Elżbieta Witek. Jest to powrót posłanki PiS do rządu. Elżbieta Witek w gabinecie Beaty Szydło była rzecznikiem rządu oraz szefem gabinetu politycznego premier.

Michał Dworczyk został powołany na urząd ministra-członka Rady Ministrów. Podobny awans otrzymał Michał Woś. 

Podczas uroczystości powołania nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent gratulował nowym ministrom nominacji na jedne z najwyższych i najbardziej dostojnych urzędów, jakie są w Rzeczpospolitej. Andrzej Duda dziękował też premierowi, jak i ministrom za to, że przyjmują na siebie trud i wielką odpowiedzialność związane z udziałem w rządzeniu Rzeczpospolitą na najwyższym poziomie. - Jestem przekonany, że państwo tym działaniom i zadaniom podołacie - oświadczył prezydent.

- Przed momentem podziękowałem i pożegnałem państwa ministrów i panią premier, którzy zmierzają w tym momencie do nowych zadań - zadań europejskich, innych zadań, nowych zadań, ciekawych zadań, które - jestem przekonany - przyniosą im także osobisty rozwój - mówił Andrzej Duda. - Powiedziałem im, że wierzę w to, że będzie to także rozwój dla Rzeczpospolitej, żeby z tą wiedzą, nowymi umiejętnościami, które zdobędą w czasie swojej służby dla Polski w PE i innych miejscach, kiedyś wrócili tutaj pełnić znów najważniejsze urzędy w państwie i wtedy tę wiedzę i umiejętności dla Rzeczpospolitej wykorzystać - podkreślił.

Dziękuję wszystkim, którzy dziś nie są obecni, ale przez swoją ciężką pracę dla rządu i całej Rzeczypospolitej przyczynili się do jej naprawy, do poprawiania poszczególnych elementów życia w naszej Ojczyźnie - mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodawał, dla niego istotna jest "międzyresortowa współpraca". - Widać tutaj postęp. Jestem przekonany, że ta współpraca będzie jeszcze bardziej zauważalna i efektywna - podkreślił premier. 

Rekonstrukcja rządu. Po eurowyborach

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego związana jest z przeprowadzką do Brukseli tych członków gabinetu, którzy uzyskali mandaty europosłów. W wyborach do PE, które odbyły się 26 maja, mandat otrzymało kilku ministrów: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Mandaty zdobyli też: wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz wiceszef MS Patryk Jaki

Tylko zmiana na stanowisku szefa resortu finansów nie wynikła bezpośrednio z wyników eurowyborów. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM