Dariusz Piontkowski zastąpi Annę Zalewską. Kim jest nowy szef MEN? [SYLWETKA]

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał we wtorek Dariusza Piontkowskiego na stanowisko ministra edukacji narodowej. Kim jest nowy szef MEN?
Zobacz wideo

Dariusz Piontkowski, następca Anny Zalewskiej ma 51 lat i jest z wykształcenia historykiem. W 1990 roku Piontkowski przystąpił do Porozumienia Centrum, a następnie został działaczem Prawa i Sprawiedliwości. Od lutego 2019 roku jest szefem partii na Podlasiu.

W 2007 roku został marszałkiem województwa podlaskiego. Stanowisko stracił po zmianie układu sił w sejmiku (2008) i przejęciu władzy przez PO. Warto przypomnieć, że w przeszłości Dariusz Piontkowski został oskarżony o przywłaszczenie w 2008 funkcji publicznej, co było związane z podpisywaniem dokumentów jako marszałek województwa po głosowaniu nad jego odwołaniem i powołaniem następcy. W 2013 roku sąd uznał go za winnego, ale umorzył warunkowo postępowanie na okres próby.

Dariusz Piontkowski od 2011 roku jest posłem.

Dariusz Piontkowski. Kiedyś bardziej liberalny, teraz "skręcił ostro na prawo"

Jak podkreśla reporter TOK FM Jakub Medek, nowy minister edukacji w przeszłości znany był ze swoich liberalnych, jak na PiS, poglądów. Ale kilka lat temu skręcił radykalnie w prawo. Broni odpowiedzialnego za czystki etniczne na Białorusinach Romualda Rajsa Burego i tropieni ideologię LGBT w szkołach. Kilka miesięcy temu w lokalnej telewizji stwierdził, że adopcja dzieci przez pary homoseksualne i edukacja seksualna mogą służyć oddawaniu dzieci pedofilom. Jego żona, również nauczycielka, białostocką radną PiS oraz szefową miejskich struktur edukacyjnej „S”.

TOK FM PREMIUM