Z rządu prosto do NBP. Teresa Czerwińska nowym członkiem zarządu banku centralnego

Prezydent Andrzej Duda powołał Teresę Czerwińską na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Zobacz wideo

Teresa Czerwińska do wtorku pełniła funkcję ministra finansów. Odeszła z rządu w ramach rekonstrukcji. Zastąpił ją dotychczasowy wiceszef tego resortu - Marian Banaś.

CZYTAJ TAKŻE: "Rekonstrukcja najmniejsza z możliwych, bez większego znaczenia" [NA ŻYWO]

Odejście Czerwińskiej ze stanowiska nie wiązało się - jak w przypadku pozostałych ministrów objętych rekonstrukcją - z wyborami do Parlamentu Europejskiego i uzyskaniem mandatu w Brukseli. Od dawna media spekulowały, że minister Czerwińska nie widzi możliwości sfinansowania obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości (tzw. piątki Kaczyńskiego). 

Przeczył temu jednak nowo powołany wicepremier Jacek Sasin. - Pani minister przeprowadziła operację znalezienia, czy określenia źródeł finansowania dla tych projektów, które przedstawiliśmy przed wyborami. Ta operacja jest zakończona, bo w budżecie na ten rok te źródła zostały wskazane, pieniądze na realizację wszystkich deklaracji, jakie złożyliśmy w ostatnich miesiącach, są zabezpieczone - mówił we wtorek.

- Nie ma powodu, by mówić, że minister Czerwińska odchodzi, bo coś złego dzieje się w publicznych finansach. Tak nie jest - zapewniał we wtorek.

Nie ma zaskoczenia

Przejście Czerwińskiej do Narodowego Banku Polskiego nie jest zaskoczeniem. Media spekulowały o tym od kilku tygodni. We wtorek sami politycy PiS zaczęli mówić, że była minister "zajmie inną, ważną funkcję państwową".

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, w skład zarządu NBP wchodzą: prezes NBP (jako przewodniczący) oraz 6-8 członków zarządu, w tym dwóch wiceprezesów. Członków zarządu banku centralnego powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. Obecnie zarząd NBP liczy sześciu członków, prezesem jest Adam Glapiński, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego już z czasów Porozumienia Centrum.

Teresa Czerwińska jest związana ze środowiskiem Porozumienia Jarosława Gowina. Jest ekonomistką i nauczycielem akademickim. Zanim została ministrem finansów (w 2017 roku), przez dwa lata pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którym kieruje właśnie Jarosław Gowin.

DOSTĘP PREMIUM