Kto zastąpi Beatę Mazurek? "Decyzje zapadną na najbliższym posiedzeniu Sejmu"

Beata Mazurek do tej pory była wicemarszałkiem Sejmu oraz rzeczniczką PiS. Jednak w ostatnich wyborach zdobyła mandat europosła, dlatego na tych stanowiskach będzie musiało dojść do zmiany.
Zobacz wideo

- Wybór następcy wicemarszałek Beaty Mazurek, która objęła mandat europosłanki, zostanie dokonany na następnym posiedzeniu Sejmu - przekazał w środę (5 czerwca) nowy rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak powiedział, decyzje ws. zajmowanych przez Mazurek funkcji rzecznika PiS i klubu PiS jeszcze nie zapadły. Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się 12 czerwca.

We wtorek (4 czerwca) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się powołanie nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Rekonstrukcja rządu związana była m.in. z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których kilkoro ministrów uzyskało mandaty europosłów. Mandat otrzymała również Beata Mazurek, która startowała z drugiego miejsca z listy PiS w okręgu lubelskim.

Piotr Mueller, który od wtorku jest nowym rzecznikiem rządu Mateusza Morawieckiego, pytany w radiowej Jedynce, kto zastąpi Mazurek na stanowisku wicemarszałek, zaznaczył, że to nie KPRM podejmuje decyzje, ale Sejm. Podkreślił przy tym, że współpraca między rządem a parlamentem bardzo dobrze funkcjonuje.

"Rekonstrukcja najmniejsza z możliwych, bez większego znaczenia". Eksperci o zmianach w rządzie

"Decyzje zapadną na najbliższym posiedzeniu Sejmu"

Jak zaznaczył Mueller, decyzje w sprawie dotychczasowego stanowiska Mazurek jeszcze nie zapadły.  Rzecznik pytany był także o funkcję rzecznika PiS sprawowaną dotychczas przez Mazurek. Przypomniał, że nie było osobnej funkcji rzecznika klubu parlamentarnego PiS i partii. - Czy będą rozdzielone te dwie funkcje - jeszcze decyzje w tym zakresie nie zapadły - wskazał.

Nowych ministrów powołał we wtorek prezydent Andrzej Duda. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin został wicepremierem, a Elżbieta Witek została powołana na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, zastępując na nim Joachima Brudzińskiego. Mariana Banasia premier powołał na stanowisko ministra finansów. Zastąpił on Teresę Czerwińską, która z kolei została członkinią zarządu NBP. 

Bożena Borys-Szopa została ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, zastępując na stanowisku szefowej resortu Elżbietę Rafalską. Dariusz Piontkowski został powołany na stanowisko ministra edukacji narodowej, zastępując Annę Zalewską. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i Michał Woś zostali powołani na stanowiska ministrów - członków Rady Ministrów.

TOK FM PREMIUM