Adam Glapiński: powołanie Teresy Czerwińskiej do zarządu NBP to moja inicjatywa

Powołanie byłej minister finansów Teresy Czerwińskiej w skład zarządu Narodowego Banku Polskiego było moją inicjatywą - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Zobacz wideo

Teresa Czerwińska we wtorek przestała pełnić funkcję ministra finansów. Kilka godzin po rekonstrukcji rządu rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy ogłosił, że została mianowana na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

W środę na konferencji odniósł się do tego faktu szef NBP Adam Glapiński. - Członkowie zarządu pojawiają się w ten sposób, że to prezes występuje z inicjatywą, z propozycją uzupełnienia składu zarządu daną osobą. To jest moja chęć i moja wola osobista - powiedział.

- Ja kieruję odpowiednie przedłożenie do prezydenta i prezydent mianuje tę osobę, po uzyskaniu zresztą kontrasygnaty premiera. To jest jakby zbiorowe działanie, ale to ja chcę daną osobę w zarządzie, albo nie chcę. Jeśli nie złożę takiej prośby i takiego pomysłu, to ani prezydent ani premier nic w tej sprawie nie mogą zrobić. Tak że to jest moja wola - dodał.

Szef NBP stwierdził, że pojawiła się okazja by pozyskać do zarządu specjalistę o wysokich kwalifikacjach i jednocześnie z doświadczeniem ministra finansów, więc z niej skorzystał. Dodał, że jest już ustalił z byłą minister, jaki departament będzie nadzorować, ale - jak powiedział - na razie nie może podać więcej szczegółów.

Glapiński poinformował, że Czerwińska już w czwartek będzie uczestniczyła w posiedzeniu zarządu Narodowego Banku Polskiego. - Będzie współdecydowała, podejmowała już konkretne decyzje - powiedział szef NBP.

Odejście Czerwińskiej ze stanowiska ministra finansów nie wiązało się - jak w przypadku pozostałych ministrów objętych rekonstrukcją - z wyborami do Parlamentu Europejskiego i uzyskaniem mandatu w Brukseli. Od dawna media spekulowały, że minister Czerwińska nie widzi możliwości sfinansowania obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości (tzw. piątki Kaczyńskiego). 

Nowym szefem resortu finansów został dotychczasowy wiceminister Marian Banaś.  

Teresa Czerwińska jest związana ze środowiskiem Porozumienia Jarosława Gowina. Jest ekonomistką i nauczycielem akademickim. Zanim została ministrem finansów (w 2017 roku), przez dwa lata pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którym kieruje właśnie Jarosław Gowin.

DOSTĘP PREMIUM