Jacek Jaśkowiak: Zaangażuję się w kampanię wyborczą, ale nie będę startować w wyborach

Samorząd jest dobry dla mieszkańców. Czujemy ich potrzeby lepiej niż politycy na szczeblu centralnym. Dlatego chcemy zatrzymać te działania, które prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości od kilku lat - powiedział w TOK FM Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Zobacz wideo

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) był aktywnym uczestnikiem gdańskich obchodów rocznicy wolnych wyborów z czerwca 1989 roku. Podczas wtorkowego wiecu na Długim Targu przemawiał - jako jeden z samorządowców - przed Donaldem Tuskiem. Przekonywał, że lokalni liderzy powinni startować w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Pytany jednak przez Karolinę Lewicką w Wywiadzie Politycznym, czy sam zamierza być kandydatem do Sejmu bądź Senatu - zaprzeczył. Przyznał za to, że samorządowcy od dłuższego czasu prowadzą rozmowy z Koalicją Europejską w sprawie zacieśnienia współpracy.

- Uważamy, że należy spełnić testament Pawła Adamowicza i obronić samorząd, na którym nam zależy. W związku z tym, po wyborach do Parlamentu Europejskiego jesteśmy przekonani, że powinniśmy połączyć siły - mówił w TOK FM prezydent Poznania. Jego zdaniem, samorządowcy mogą wprowadzić do polityki "nową lepszą jakość i doświadczenie".

Redaktor Lewicka dopytywała gościa o to, jak konkretnie chce wspierać opozycję. Zaznaczyła, że prezydent stolicy Rafał Trzaskowski również mówi o konieczności współpracy z KE, ale nie podaje konkretów i deklaruje, że kandydować raczej nie zamierza.

Jaśkowiak oznajmił, że będzie angażował się w kampanię kandydatów tej formacji, która powstanie w wyniku sojuszu samorządowców z Koalicją Europejską. - Bo jestem przekonany, że taki powstanie - stwierdził.

Samorządowcy potrzebni szczególnie tam, gdzie KE miała słaby wynik

- Jest Wadim Tyszkiewicz i inni samorządowcy, którzy mają bogate doświadczenie (…). Oni będą bardzo potrzebni, ale to nie oznacza, że startować muszą wszyscy, na przykład prezydenci Warszawy, Wrocławia czy Łodzi, bo w tych miastach wyniki [KE - red.] były całkiem dobre - wskazał Jaśkowiak. Podkreślił, że wsparcie samorządów będzie potrzebne w szczególności w tych miejscach, w których KE w ostatnich wyborach miała kiepski wynik.

- Uważamy, że tam powinniśmy dać wsparcie politykom, którzy nie potrafili przekonać mieszkańców do siebie. (…) Tam potrzebujemy lokalnego autorytetu - mówił.

Prezydent Poznania podkreślił też, że sprawnie działający samorząd to wielki dorobek wolnej Polski. - To nasz obowiązek, żebyśmy tego nie zaprzepaścili - mówił. Podkreślił, że za rok obchodzona będzie 30. rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych i trzeba zrobić wszystko, aby to wydarzenie - jak wskazał - nie okazała się stypą.

- Jesteśmy przekonani, że samorząd jest dobry dla mieszkańców. Czujemy ich potrzeby lepiej niż politycy na szczeblu centralnym. Dlatego chcemy zatrzymać te działania, które prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości od kilku lat, związane z ograniczaniem samorządu - oznajmił gość TOK FM.

Spotkanie Morawiecki - Dulkiewicz

Redaktor Lewicka pytała prezydenta Poznania także o planowane spotkanie Mateusza Morawieckiego z Aleksandrą Dulkiewicz. Przypomniała też sytuację z poniedziałku, podczas której prezydent Gdańska chciała zaprosić premiera na obchody rocznicy wyborów, lecz drogę uniemożliwili jej ochroniarze szefa rządu.

Jaśkowiak podkreślił, że "był zaskoczony postawą" Morawieckiego. - To albo brak kultury premiera, który nie wita się z gospodarzem miejsca, do którego przybywa, albo wyraz pogardy - ocenił. Podkreślił, że prezydent Dulkiewicz nie jest anonimową osobą i jego zdaniem, ochrona powinna byłą dopuścić ją do szefa rządu.

Zdaniem prezydenta Poznania, podobnych sytuacji jest więcej. - Do mnie, podczas 100-lecia obchodów powstania wielkopolskiego prezydent [Andrzej] Duda też nie przyszedł, mimo że jestem gospodarzem miejsca, do którego przybywa, więc w pewnym sensie my jako samorządowcy przyzwyczailiśmy się już do tak okazywanej pogardy - ocenił Jacek Jaśkowiak.

Karolina Lewicka pytała gościa również m.in. o ocenę przemówienia Donalda Tuska i 21 tez samorządowców ogłoszonych w Gdańsku - posłuchaj całej rozmowy!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM