Mężczyzna, który groził prezydentom miast został skazany na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok

41-letni Cezary O., który po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza groził na portalu społecznościowym prezydentom Poznania i Wrocławia, został skazany na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok.
Zobacz wideo

O wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu poinformował w środę wieczorem prezydent Poznania. Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Jacek Jaśkowiak zamieścił zdjęcie pisma sądowego, z którego wynika, że Cezary O. został skazany przez Sąd Okręgowy w Poznaniu na karę łączną 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres roku próby.

"Ten wyrok to dla osób dopuszczających się przemocy słownej w sieci jasny sygnał, że nie mogą czuć się bezkarne. Brak reakcji byłby przyzwoleniem na takie działania" - skomentował Jacek Jaśkowiak.

Rzeczniczka prezydenta Poznania powiedziała PAP w środę, że Cezary O. złożył wniosek, o dobrowolne poddanie się karze. "Sąd ten wniosek uwzględnił" - podkreśliła Żabierek.

Cezaremu O. za zarzucane mu przestępstwa groziło nawet do 5 lat więzienia.

Groźby po zabójstwie Adamowicza

Przypomnijmy, po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w styczniu tego roku Cezary O. groził w internecie prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi i prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi. Nawiązując do ataku na prezydenta Gdańska, 41-latek napisał na jednym z portali społecznościowych: "Jeszcze Jaśkowiaka i prezydenta Wrocławia... stają się ofiarą swojego lewackiego i bezbożnego podejścia do swoich stanowisk".

Cezary O. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 14 stycznia tego roku. W miejscu jego zamieszkania zabezpieczono m.in. komputer, laptopy i telefony komórkowe. Śledczy ustalili, że wcześniej mężczyzna zamieścił na portalu społecznościowym symbol swastyki.

Prokuratura oskarżyła Cezarego O. "o publiczne nawoływanie do stosowania przemocy wobec prezydenta miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka i prezydenta miasta Wrocławia Jacka Sutryka z uwagi na ich przynależność polityczną, jak również publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa".

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski tłumaczył PAP, że "podejrzany przyznał się do zamieszczenia zarówno wpisu, jak i faszystowskiego symbolu na portalu Facebook, jednakże zaprzeczył, by jego zamiarem było zachęcenie kogokolwiek do zamachu na życie lub zdrowie pokrzywdzonych. Stwierdził, że nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji swego czynu".

Wyrok za groźby wobec Tuska

Kilka dni temu zapadł też wyrok w sprawie 48-latka, który - także po śmierci Adamowicza - groził, że zabije Donalda Tuska.

Mężczyzna został skazany na pięć miesięcy więzienia i terapię po zakończeniu odbywania kary. Ma również zakaz zbliżania się do szefa Rady Europejskiej.

DOSTĘP PREMIUM