Robert Biedroń nie zrzeknie się mandatu do PE? "Jestem zwolennikiem, aby był tam przez pięć lat"

Robert Biedroń zapewniał przed wyborami do PE, że mandatu nie przyjmie lub z niego zrezygnuje. Krzysztof Śmiszek, jeden z liderów Wiosny, mówił w TOK FM, że decyzja co zrobi szef Wiosny zapadnie w ciągu najbliższych tygodni.
Zobacz wideo

Wiosna Biedronia dostała się do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 6,06 proc, dało to trzy mandaty. Karolina Lewicka wspominała w Poranku Radia TOK FM "rozgorączkowany entuzjazm" Roberta Biedronia, który towarzyszył ogłoszeniu wyniku wyborczego. - Kompletnie nie mogłam tego zrozumieć - przyznała dziennikarka, podkreślając, że Wiosna zdobyła tylko trzy mandaty.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Tylko nam udało się wbicie pomiędzy dwa wielkie bloki. Nasz entuzjazm był szczery - stwierdził Krzysztof Śmiszek, który, choć startował z pierwszego miejsca z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, nie zdobył mandatu. 

"Skoro musiał mówić oczywistości, to w KE jest bardzo źle". Komentatorzy rozczarowani wystąpieniem Tuska

- 826 tysięcy zdobytych głosów to bardzo dobra baza i fundament, aby utrzymać poparcie i je rozbudować. Ostatnia seria sondaży powyborczych pokazuje, że ten efekt 6 proc. nie ciągnie nas w dół, ale w górę - dodał polityk Wiosny.

Robert Biedroń nie zrzeknie się mandatu do PE?

Robert Biedroń zapewniał przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, że nie przyjmie mandatu lub z niego zrezygnuje. Miał być tylko liderem, który pracować będzie na jak najlepszy wynik ugrupowania. A potem walczyć o mandat w wyborach do polskiego parlamentu. 

Ale Biedroń wybrał inny scenariusz, został europosłem. - Da się to połączyć z ciężką pracą w Polsce. Można poświęcić te kilka tygodni, żeby poprowadzić partię do jak najlepszego wyniku. Jestem zwolennikiem, żeby Robert Biedroń był w europarlamencie przez pięć lat - stwierdził Krzysztof Śmiszek, dodając, że Biedroń, jako lider ugrupowania będzie musiał podjąć decyzję, jak poprowadzić partię do wyborów parlamentarnych w Polsce.

-  Decyzja, czy wystartuje do Sejmu, będzie podjęta w ciągu najbliższych tygodni - podkreślił gość Poranka Radia TOK FM.

Krzysztof Śmiszek: Jestem zwolennikiem poważnej rozmowy nt. wyborów do Senatu

Zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów do PE Wiosna ogłosiła, że do jesiennych wyborów parlamentarnych pójdzie samodzielnie. Jak powtarzał w TOK FM Śmiszek, nie widzi obecnie szans na powstanie szerokiej koalicji sił opozycyjnych i jego ugrupowanie samo chce walczyć o głosy wyborców.

- W tym momencie nie rozpatrujemy koalicji z kimkolwiek, ponieważ zbudowaliśmy dobry fundament do zaistnienia w wyborach sejmowych. Ale akurat ja i wiele osób w Wiośnie jesteśmy zwolennikami poważnej rozmowy na temat wyborów do Senatu - podkreślił polityk, zaznaczając, że wyższa izba parlamentu może być platformą do rozmowy pomiędzy wszystkimi partiami: od Razem do Platformy - uważa polityk.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM