Przewodniczący Zielonych: Koalicja się sprawdziła i delikatnie opowiadamy się za tym, by była kontynuowana

Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski z zarządu Zielonych przyznali w TOK FM, że wynik Koalicji Europejskiej nie był taki, jakiego oczekiwali. Mimo to, uważają, że współpraca się sprawdziła. Zaznaczyli również, że po wyborach wzrosła rozpoznawalność ich partii.
Zobacz wideo

Partia Zielonych w wyborach do Parlamentu Europejskiego wchodziła w skład Koalicji Europejskiej. KE zdobyła nieco ponad 38 proc. poparcia i przegrała z Prawem i Sprawiedliwością, które miało ponad 45 proc. (zobacz pełne wyniki do PE).

Mimo przegranej, goście Jacka Żakowskiego przekonywali, że koalicja się sprawdziła. - Wynik jest daleki od tego, co zakładaliśmy. Natomiast zobaczmy sytuację, jaka jest na Węgrzech. Tam to był nokaut, bo ponad 50 proc. zdobył Viktor Orban. (...) To, że nam zaufało ponad 5 mln wyborców, to jest ogromny sukces - stwierdziła Małgorzata Tracz, przewodnicząca partii Zieloni.

Zaznaczyła, że Zieloni brali czynny udział w budowaniu koalicji. - Przemawialiśmy na każdej konwencji, wystawiliśmy naszych kandydatów i nasze tematy weszły do debaty publicznej - mówiła. Wskazała, że dla jej ugrupowania priorytetem było to, aby więcej mówić o ochronie klimatu i odejściu od węgla. I to się, zdaniem Tracz, udało.

Kossakowski: rozpoznawalność partii jest większa

Marek Kossakowski, który tak jak Tracz, szefuje w partii,  zaznaczył, że po wyborach znacznie poprawiła się rozpoznawalność Zielonych, co potwierdzają napływające do partii deklaracje członkowskie. Podkreślił też, iż dzięki współpracy w ramach koalicji takie partie jak choćby Platforma Obywatelska zaczęły dostrzegać, jak ważnym tematem jest kwestia ochrony przyrody. 

Zarówno Tracz jaki Kossakowski przyznali, że "delikatnie opowiadają się za kontynuacją koalicji", ale ostateczną decyzję podejmie rada krajowa, którą Zieloni planują zwołać w niedzielę. - Czekamy też oczywiście na naszych partnerów. Platforma Obywatelska też ma swoją radę programową, podobnie Sojusz Lewicy Demokratycznej, choć tu nie spodziewam się niespodzianek. Przypuszczam, że zarówno PO, jak i SLD będą za dalszym funkcjonowaniem koalicji - podkreślił Kossakowski.

Ponownie nawiązał do programu wyborczego i zaznaczył, że jeśli współpraca będzie utrzymana do wyborów parlamentarnych, to powinien on być znacznie bardziej konkretny niż w wyborach do PE. 

- Podstawą dla nas będzie, niezależnie od tego, w jakiej koalicji pójdziemy, będzie to, aby bazować na programie. Najpierw chcemy uzgodnić wspólne punkty, a później sprawy związane z kampanią - dopowiedziała Małgorzata Tracz. Zaznaczyła, że Zieloni będą opowiadać się za powołaniem grup programowych, które będą odpowiadać za konkretne dziedziny, np. za sprawy związane z klimatem i ochroną środowiska, ale także za kwestie socjalne czy edukację. 

Na koniec Kossakowski wspomniał, że będąc w ostatnich dniach w Gdańsku, spotkał wiele "wspaniałych ludzi zaangażowanych w budowanie przyszłości Polski". - I tam usłyszałem pewne ważne zdanie, że "Zieloni są tlenem koalicji". Mam nadzieję, że to zrozumienie jest także wśród naszych potencjalnych koalicjantów - powiedział Marek Kossakowski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM