SLD w referendum wybierze samodzielny start w wyborach lub koalicję. Głosowanie pod koniec czerwca

O przeprowadzeniu referendum poinformował szef SLD Włodzimierz Czarzasty. - Ja mam swoje zdanie, kierownictwo SLD ma swoje zdanie, ale ostatecznie to 23 tysiące członkiń i członków partii zadecyduje - powiedział. Głosowanie odbędzie się 29 czerwca.
Zobacz wideo

Decyzję o przeprowadzeniu referendum podjęła Rada Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jak relacjonował Włodzimierz Czarzasty, oceniono, że partia jest zadowolona z kampanii i wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przypomnijmy, z list Koalicji Europejskiej mandaty wywalczyło pięć osób związanych z Sojuszem. 

-  Kierunek, w jakim poszła dyskusja na Radzie Krajowej SLD, to kontynuowanie tej koalicji, ponieważ tworzenie jednego demokratycznego bloku jest rozsądne. Ja mam swoje zdanie, kierownictwo SLD ma swoje zdanie, ale ostatecznie to 23 tysiące członkiń i członków partii zadecyduje - podkreślił Czarzasty.

Działacze SLD będą mieli do wyboru dwa warianty:

1. Popieram start Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych w porozumieniu z innymi prodemokratycznymi partiami politycznymi.

2. Popieram samodzielny start Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych.

Nad programem Sojuszu pracować - do końca lipca - ma zespół.

- Nasze bardzo dokładne postulaty przedstawimy naszym potencjalnym koalicjantom. Będziemy rozmawiali ze wszystkimi po demokratycznej stronie, w tym i z partią Wiosna. Jestem już umówiony z Robertem Biedroniem, z braćmi i siostrami z Partii Zielonych. Mamy również bardzo dobry i ciepły stosunek do Partii Razem. Jeżeli ktoś puka do naszych drzwi, to one będą otwarte. Najpierw jednak referendum. Wykonam to, co partia przegłosuje, ale moje zdanie jest następujące: Koalicja Europejska zdobyła 7 procent mniej od PiS, a więc to jest koalicja, którą warto wspierać - stwierdził Włodzimierz Czarzasty. 

Przypomnijmy, że poprzednie wybory do parlamentu, w 2015 roku, skończyły się klęską Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zjednoczona Lewica, którą współtworzył Sojusz, nie zdobyła ani jednego mandatu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
W SLD referendum ws. startu w wyborach parlamentarnych
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  i czasopisma

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  Nie sądzę, ze LSD dobrowolnie odłączy się od respiratora. PSL to co innego, oni są w stanie wczołgac się do własnej du&y za jakimś stanowiskiem, synekurą, pieszczochy PRL-u. Jezeli chce się zawalczyc w nadchodzących wyborach o przyszłośc państwa, o odzyskanie odebranej brutalnie wolności, to chociaz powinno się zgodzic na koalicję i wspólne listy w wyborach do Senatu. Chyba po eurowyborach LSD nie podetnie gałęzi na którą z takim trudem się wdrapało.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy -1

  W koalicji już byli !

  W efekcie nie ma ich w sejmie...

  (niech wybiorą koalicję)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX