SLD w referendum wybierze samodzielny start w wyborach lub koalicję. Głosowanie pod koniec czerwca

O przeprowadzeniu referendum poinformował szef SLD Włodzimierz Czarzasty. - Ja mam swoje zdanie, kierownictwo SLD ma swoje zdanie, ale ostatecznie to 23 tysiące członkiń i członków partii zadecyduje - powiedział. Głosowanie odbędzie się 29 czerwca.
Zobacz wideo

Decyzję o przeprowadzeniu referendum podjęła Rada Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jak relacjonował Włodzimierz Czarzasty, oceniono, że partia jest zadowolona z kampanii i wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przypomnijmy, z list Koalicji Europejskiej mandaty wywalczyło pięć osób związanych z Sojuszem. 

-  Kierunek, w jakim poszła dyskusja na Radzie Krajowej SLD, to kontynuowanie tej koalicji, ponieważ tworzenie jednego demokratycznego bloku jest rozsądne. Ja mam swoje zdanie, kierownictwo SLD ma swoje zdanie, ale ostatecznie to 23 tysiące członkiń i członków partii zadecyduje - podkreślił Czarzasty.

Działacze SLD będą mieli do wyboru dwa warianty:

1. Popieram start Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych w porozumieniu z innymi prodemokratycznymi partiami politycznymi.

2. Popieram samodzielny start Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych.

Nad programem Sojuszu pracować - do końca lipca - ma zespół.

- Nasze bardzo dokładne postulaty przedstawimy naszym potencjalnym koalicjantom. Będziemy rozmawiali ze wszystkimi po demokratycznej stronie, w tym i z partią Wiosna. Jestem już umówiony z Robertem Biedroniem, z braćmi i siostrami z Partii Zielonych. Mamy również bardzo dobry i ciepły stosunek do Partii Razem. Jeżeli ktoś puka do naszych drzwi, to one będą otwarte. Najpierw jednak referendum. Wykonam to, co partia przegłosuje, ale moje zdanie jest następujące: Koalicja Europejska zdobyła 7 procent mniej od PiS, a więc to jest koalicja, którą warto wspierać - stwierdził Włodzimierz Czarzasty. 

Przypomnijmy, że poprzednie wybory do parlamentu, w 2015 roku, skończyły się klęską Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zjednoczona Lewica, którą współtworzył Sojusz, nie zdobyła ani jednego mandatu.

DOSTĘP PREMIUM