Katarzyna Lubnauer o Wiośnie: Staje się organizacją schyłkową. Ktoś, kto chciał być zbawcą, zamienia to na szelest banknotów

Koalicja nie może mieć wspólnego programu w sprawach światopoglądowych, jesteśmy zbyt różni w tych kwestiach - powiedziała w TOK FM Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. Podkreśliła jednak, że w wyborach parlamentarnych opowiada się za szerokim blokiem opozycji.
Zobacz wideo

- Czy to już koniec Nowoczesnej? - zapytała na wstępie prowadząca Poranek TOK FM Dominika Wielowieyska. Katarzyna Lubnauer przyznała, że od około dwóch lat nieustannie spotyka się z tym pytaniem i zapewniła: "nie, to nie jest koniec". Potwierdziła natomiast ustalenia partii z ostatniego tygodnia - że nastąpi scalenie klubów PO i Nowoczesnej w Sejmie. 

Dopytywana, w jakim składzie opozycja pójdzie do wyborów (w jednym dużym bloku czy w kilku mniejszych), szefowa Nowoczesnej powiedziała, że ze względu na obowiązujący w Polsce system D'Hondta bardziej opłacalny byłby wspólny start. - Jeśli mamy małą partię i dostaniemy 6 proc., to się przekłada jedynie na 8-9 mandatów w skali całego kraju - mówiła. Z drugiej strony przyznała, że "bardzo szeroka koalicja będzie trudna do zbudowania, choć nie niemożliwa przy dobrej woli wszystkich, którzy mogliby do niej wejść".

Jak na razie, chęć startu we wspólnej koalicji deklarują władze SLD, natomiast ostateczną decyzję mają podjąć wszyscy członkowie partii w referendum. PSL z kolei mówi o budowaniu nowego sojuszu wokół siebie - Koalicji Polskiej. 

Katarzyna Lubnauer o Wiośnie: Staje się organizacją schyłkową

W kontekście Wiosny, Katarzyna Lubnauer przekonywała, że działania tej partii "nie wyglądają na wiarygodne ani skuteczne". - Wiosna staje się organizacją schyłkową - oceniła. - Niestety okazało się, że ktoś, kto chciał być zbawcą, zamienia to na szelest banknotów - dopowiedziała. Szefowa Nowoczesnej odniosła się w ten sposób, do słów Krzysztofa Śmiszka, który mówił, że Robert Biedroń powinien objąć mandat europosła i pełnić go przez pięć lat (choć przed wyborami do PE Biedroń deklarował, że nawet jeśli wygra - mandatu nie obejmie).

Katarzyna Lubnauer: "Koalicja nie może mieć wspólnego programu w sprawach światopoglądowych"

Dopytywana jeszcze o Polskie Stronnictwo Ludowe, Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że chciałaby, aby PSL "zameldował się w tym samym obozie" i wziął udział w wielkiej koalicji. - Ale PSL nie chce iść z lewicą - zwróciła uwagę Dominika Wielowieyska. 

- Koalicja nie może mieć wspólnego programu w sprawach światopoglądowych, jesteśmy zbyt różni w tych kwestiach - przyznała Lubnauer. Jej zdaniem koalicja powinna skupić się na budowie programu opartego m.in. na edukacji, zdrowiu, pomocy seniorom czy sprawach gospodarczych. 

Katarzyna Lubnauer: "Nie zabierzemy żadnych środków z 500 plus"

Dopytywana o to, jakie jest stanowisko Nowoczesnej w sprawie programu 500 plus, Lubnauer powiedziała: "Mamy jasną deklarację, że 500 plus pozostaje w niezmienionych warunkach". - Aczkolwiek powiem szczerze, że fakt, iż 5,5 mld złotych z 500 plus dostaje 10 procent najlepiej zarabiających Polaków, budzi wątpliwości - dopowiedziała.

Zapewniła jednak, że mimo to nie jest za skorygowaniem tego programu. - Jest coś takiego jak ciągłość państwa (...) Nie zabierzemy żadnych środków ani z 500 plus, ani innych tego typu programów - zadeklarowała przewodnicząca Nowoczesnej. 

Pytana z kolei o wyprawkę szkolną (tzw. 300 plus), powiedziała: "Ona ma na razie charakter przedwyborczy, a nie systemowy". - Pytanie, czy może nie lepiej byłoby, gdyby te wpływały na przykład na to, żeby były pracownie z praktyczną edukacją - zaznaczyła.

W kontekście trzynastej emerytury mówiła natomiast: "Jesteśmy zwolennikami innego rozwiązania, żeby emeryci mieli znacznie wyższą kwotę wolną niż obecnie, powinno być to około 15 tysięcy złotych. Dzięki temu miesiąc w miesiąc w kieszeniach emerytów zostawałoby więcej [pieniędzy - red.] niż jednorazowo ta trzynasta emerytura".

Szefowa Nowoczesnej zdradziła też, że jest rekomendacja Koalicji Europejskiej, aby rzeczywisty wiek emerytalny zwiększyć. - Ale to nie oznacza, że trzeba obligatoryjnie podnosić wiek emerytalny - zaznaczyła. Zamiast tego, zdaniem polityczki, należy wprowadzić "ekonomiczne zachęty do dłuższej pracy". 

Katarzyna Lubnauer mówiła też o zmianach w Karcie Nauczyciela. Posłuchaj całej rozmowy!

DOSTĘP PREMIUM