Czuchnowski o wyroku dla Arabskiego: Troszkę mnie przekonuje

Tomasz Arabski to pierwszy polityk, który ma ponieść odpowiedzialność za katastrofę smoleńską - mówił Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej", w kontekście dzisiejszego wyroku sądu ws. organizacji lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.
Zobacz wideo

10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata - to wyrok dla Tomasza Arabskiego za niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w kwietniu 2010 roku. Zdaniem sądu, były szef Kancelarii Premiera za rządów Donalda Tuska wiedział, że tamtejsze lotnisko nie nadaje się do lądowania i nie zadbał, by przy tej podróży przestrzegana była instrukcja HEAD, regulująca zasady bezpieczeństwa przy przewozie VIP-ów. Oprócz Arabskiego w tej sprawie skazana została jeszcze jedna urzędniczka pracująca wówczas w kancelarii premiera. Pozostali oskarżeni - w tym pracownicy polskiej ambasady w Moskwie - zostali uniewinnieni.

Według Wojciecha Czuchnowskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej" takie rozstrzygnięcie sądu nie jest zaskakujące. - Wystarczy wsłuchać się w uzasadnienie. Gdyby sprowadzić je do jednego zdania, to Tomasz Arabski został skazany za to, że dał samolot Lechowi Kaczyńskiemu na lot do Smoleńska. Ten samolot nie powinien polecieć. Dlatego ten wyrok troszkę mnie przekonuje. Gdyby on stanął na wysokości zadania i powiedział, że odmawia, że lotnisko nie spełnia kryteriów bezpieczeństwa, to pewnie nie doszłoby do tej tragedii. Choć sąd podkreślił, że to nie miało wpływu na to, że nastąpiła katastrofa – mówił dziennikarz.

Jednocześnie wskazał, że sąd przypomniał w uzasadnieniu wszystkie awantury, do jakich dochodziło wtedy między rządem a prezydentem w sprawie samolotu. - Możemy sobie tylko wyobrazić, co by się stało, jeśli kancelaria premiera odmówiłaby udzielenia samolotu. Jestem przekonany, że doszłoby do dzikiej awantury – ocenił dziennikarz "Wyborczej".

Czuchnowski wymieniał trzy instytucje, które jego zdaniem zostały niejako skazane w tym wyroku. - Kancelaria premiera, która samolot dała, kancelaria prezydenta, która złożyła takie zapotrzebowanie oraz 36. pułk lotnictwa, który ten lot przeprowadził. Te trzy instytucje wiedziały, że lotnisko w Smoleńsku jest nieczynne, dlatego nie mógł tam lecieć żadnen samolot z najważniejszymi osobami w państwie. To wynikało z instrukcji bezpieczeństwa. Z uzasadnienia sądu wynika, że gdy to zostało ustalone, to nie powinno być zgody na ten lot – mówił Czuchnowski i wyjaśniał, że choć Arabski sam tłumaczył, że jest niewinny oraz nie zajmował się takimi sprawami, to jednak stał na samej górze hierarchii decyzyjnej w tej sprawie. - W tym przypadku ta odpowiedzialność spada na Arabskiego – argumentował dziennikarz "Wyborczej".

Jak podkreślał Czuchnowski, ze strony obozu rządzącego można się spodziewać triumfujących komentarzy po wyroku. - To jest pierwszy polityk, który ma ponieść odpowiedzialność za katastrofę smoleńską – powiedział Czuchnowski.

Wyrok dla Tomasza Arabskiego. Politycy komentują

Po wyjściu z sali rozpraw obrońca Arabskiego w rozmowie z dziennikarzami nie wykluczył złożenia apelacji od wyroku. - Po zapoznaniu się z uzasadnieniem, będę mógł w pełni poznać motywy sądu jeśli chodzi o wyrok. Będę zalecał mojemu klientowi złożenie apelacji, bo po prostu się z tym wyrokiem i argumentami sądu nie zgadzam - oświadczył mec. Andrzej Bednarczyk.

Zdaniem adwokata wyrok w zakresie dotyczącym Tomasza Arabskiego jest niesprawiedliwy. - Będę zalecał złożenie apelacji, ale to zależy od mojego klienta - powiedział. Proszony o komentarz do oceny sądu iż: "do tego lotu w ogóle na tych zasadach nie powinno dojść" powiedział, że jego klient nie miał na to wpływu.

- Wyrok sądu ws. Tomasza Arabskiego ws. organizacji lotu do Smoleńska jest wyrokiem symbolicznym wobec tego, co się wydarzyło, wobec skali szkód, jaka została wyrządzona Polsce i wszystkim tym, którzy zginęli, 96 osobom - powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

- Trochę zadziwiający wyrok; odpowiedzialność Tomasza Arabskiego za lotnisko w Smoleńsku jest dla mnie jednak wątpliwa - w ten sposób czwartkowy wyrok sądu ws. byłego szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego skomentował szef klubu PO-KO Sławomir Neumann.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM