Wdowy i sieroty po górnikach nie dostały rekompensat. Wypłaty miały ruszyć w czerwcu

Wdowy i sieroty po górnikach alarmują, że do tej pory nie otrzymały dziesięciotysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla. W dodatku niektórym z nich - uprawnionym do tego świadczenia - odmówiono wypłaty.
Zobacz wideo

Zgodnie z ustawą i wielokrotnymi zapewnieniami byłego wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego wypłaty miały ruszyć na początku czerwca.

- Minister Tobiszowski, który obiecywał, uciekł nam do Brukseli. Dlaczego, skoro obiecał i jest to zapisane w ustawie? - pyta Agata Kowalczyk, szefowa Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych.

Jej zdaniem, odrzucone zostały wnioski części osób, które zgodnie z ustawą są uprawnione do otrzymania rekompensat.

Wdowy z rentami specjalnymi, wdowy, które ponownie wyszły za mąż… nie wiem, dlaczego dostały odmowy.

Na 24 tysiące osób uprawnionych do otrzymania rekompensat wnioski złożyło ok 10 tysięcy. Ministerstwo zapewniało, że pieniądze na wypłaty rekompensat są zabezpieczone.

Reporterka TOK wysłała pytania w tej sprawie od ministerstwa Energii. Resort nie odpowiedział, kiedy wypłaty się rozpoczną. W piśmie poinformowano jedynie, że ministerstwo "dochowuje należytej staranności, by w efekcie końcowym doprowadzić do przekazania środków do osób uprawnionych".

DOSTĘP PREMIUM