Klaudia Jachira broni swojego programu dla opozycji u Grzegorza Sroczyńskiego. Spór o 500 plus

Klaudia Jachira zarzuciła Koalicji Europejskiej brak programu wyborczego, więc napisała własny. Z zawartymi w nim tezami nie zgadza się Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego.
Zobacz wideo

Koalicja Europejska przegrała, bo nie ma programu - mówi Klaudia Jachira w swoim nagraniu, w którym komentowała wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Popularna komentatorka życia politycznego, wcześniej znana z kandydowania z ramienia Nowoczesnej do Sejmu, postanowiła ułożyć program sama - taki, który pomógłby opozycji wygrać nadchodzące wybory. Wideo cieszy się ogromnym zasięgiem w mediach społecznościowych, obejrzało je półtora miliona osób.

Jednym z założeń programowych, które przedstawiła Klaudia Jachira, jest likwidacja 500 plus. - Chcesz mieć ulgę na dziecko? To pracuj, a nie siedź na zasiłku. Przy okazji nie będziemy narzekali, że czereśnie są po 60 zł, a pietruszka po 23 zł za kilogram - mówi Jachira w popularnym nagraniu.

- Nie jestem żadną ekspertką, ale ja tak widzę świat. Wyciągam proste wnioski, tak jak każdy z Polaków. Jeżeli dostajemy 500 plus, to wartość pieniądza siłą rzeczy spada - rozwinęła myśl w audycji “Świat się chwieje” Grzegorza Sroczyńskiego w TOK FM.

"To nie ma nic wspólnego z 500 plus"

Z taką oceną wpływu 500 plus nie zgodził się Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego. Przytoczył analizy, z których wynika, że na wysokość cen żywności wpływ ma niepewna sytuacja międzynarodowa związana z cenami ropy, afrykański pomór świń w Chinach oraz kwestie związane ze zmianami klimatu.

- Żadna z tych rzeczy nie ma nic wspólnego z 500 plus.(..) Jest problem z krytyką tego programu. Po pierwsze, te bardzo negatywne opinie na jego temat dominowały po stronie opozycyjnej od samego początku i się nie sprawdziły. Jest szereg analiz, które pokazują, że w szczególności w sytuacji niepewności na rynkach międzynarodowych, ten program jest namiastką dochodu gwarantowanego - tłumaczył.

Te argumenty nie przekonały Klaudii Jachiry. - Państwo nie powinno nagradzać za rozmnażanie - mówiła. Jej zdaniem, pieniądze - jeżeli już - powinny być raczej wypłacane za to, jakim się jest rodzicem.

- Nigdy nie wygramy z PiS dublując ich pomysły. Musimy przedstawić alternatywę - przekonywała.

Zdaniem Grzegorza Sroczyńskiego tezy zawarte w programie Jachiry bliskie są części wyborców opozycji, a także polityków Koalicji Europejskiej, ale nie są wypowiadane na głos. - Twój manifest mówi to, co pewnie myśli część opozycji, głównie tej związanej z dawną Nowoczesną, ale nie wypada jej tego mówić. Popularność tego manifestu pokazuje rozkrok, w którym stoi opozycja - ocenił.

Posłuchaj całej rozmowy:

DOSTĘP PREMIUM