F-35 kupimy bez offsetu? A może zlikwidować offset? Michał Dworczyk: Po wyborach taka dyskusja powinna się odbyć
Prowadząca audycję Dominika Wielowieyska poruszyła temat zakupu przez Polskę amerykańskich samolotów F-35. O tym, że Polska ma kupić od Stanów Zjednoczonych 32 takie maszyny, członkowie rządu mówili przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka w USA. - Czy to jest dobra strategia negocjacyjna, żeby deklarować, że na pewno się kupi samoloty, zanim szczegóły kontraktu zostały wynegocjowane? - pytała gościa TOK FM. Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, tłumaczył, że wielkiego wyboru w tej sprawie nie ma.
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby modernizować polskie siły zbrojne, jeśli chodzi o lotnictwo. Jest taki problem, że na rynku dostępny jest tylko jeden samolot piątej generacji. (...) To, że jesteśmy zainteresowani zakupem tej maszyny, nie jest żadną tajemnicą - wyjaśniał szef kancelarii premiera. Podkreślał, że w jego przekonaniu jest to "krok w dobrym kierunku".
Na pytanie o przebieg samych negocjacji i możliwy brak oferty offsetowej, która towarzyszyłaby zakupowi, a która umożliwiłaby transfer technologii do polskiego przemysłu zbrojeniowego, Michał Dworczyk odpowiedział, że jest to błąd państwa polskiego, ale popełniony... w przeszłości. - Wiele lat temu, kiedy prace nad programem F-35 trwały, Polska miała propozycję, by wejść do łańcucha dostawców różnych elementów jego wyposażenia. Nie weszła - mówił. Na argument, że negocjacje ws. zakupu toczą się dzisiaj, odpowiedział, że dzisiaj wejście do tego łańcucha dostawców elementów składowych samolotów F-35 jest niemożliwe. - Ważniejsze jest to, żeby polskie siły zbrojne posiadały taką maszynę - dodał. Zapowiedział również, że MON będzie negocjował ws. offsetu niedotyczącego samolotów F-35. Na argument, że handlująca z Amerykanami Belgia potrafiła sobie na podobnym etapie zabezpieczyć kontrakty offsetowe, Michał Dworczyk odpowiedział, że jego zdaniem historia zakupów polskich i belgijskich jest zupełnie inna.
Problemy z offsetem - zlikwidować?
Dominika Wielowieyska wytknęła politykowi, że w czasach, gdy był wiceministrem obrony, MON złożyło w prokuraturze doniesienie ws. braku offsetu towarzyszącego kontraktowi na dostawę śmigłowców Caracal (przetarg ten finalnie został unieważniony za urzędowania w MON Antoniego Macierewicza). Michał Dworczyk bronił się, że w resorcie obrony nie zajmował się sprawami offsetowymi. Podkreślając, że mówi prywatnie, a nie jako szef kancelarii premiera i że nie jest to stanowisko rządu, stwierdził, że po wyborach powinno się podjąć poważną dyskusję na temat sensowności offsetu. - Sama koncepcja offsetu i takiego porządku prawnego, który jest dzisiaj, jest - w moim przekonaniu - do przedyskutowania - stwierdził.
Michał Dworczyk był pytany również o wypowiedź prezesa PiS na temat byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. - Kiedy byłem szefem kancelarii prezydenta, to było wtedy dużo wyższe stanowisko niż dzisiaj (…) proponowano wtedy, a robił to dokładnie premier Bielecki, likwidację Wojska Polskiego. Polska miała być krajem bez armii, tylko z takimi siłami samoobrony, czyli krótko mówiąc, Polska jako podmiot polityki zagranicznej, miała być zlikwidowana - powiedział w weekend Jarosław Kaczyński na spotkaniu Klubów "Gazety Polskiej". W odpowiedzi Jan Krzysztof Bielecki zapowiedział, że będzie domagał się sprostowania i przeprosin.
- Nie znam tej wypowiedzi, ale nasi poprzednicy zrobili bardzo wiele, by rozmontować polskie siły zbrojne. Duch tej wypowiedzi jest absolutnie słuszny. W 2011 roku ostatnia duża jednostka między Warszawą a wschodnią granicą, 1. Dywizja zmechanizowana została rozwiązana decyzją polityków PO. Nie wydano w okresie rządów PO ponad 10 mld zł przeznaczonych na modernizację - wyliczał. Na argument, że Antoni Macierewicz nie zrealizował przygotowanego przez poprzedników przetargu na śmigłowce Caracal, odparł, że "Macierewicz został odwołany na pewno nie za to, że były problemy z przetargami, bo w jego czasach nadrobiono wiele zaległości".
Czy będzie śledztwo ws. doniesień Marka Falenty? Czy i kiedy poznamy oświadczenie majątkowe żony premiera Morawieckiego? Kiedy 500 Plus dla niepełnosprawnych? Te pytania również zadała Dominika Wielowieyska. Posłuchaj całej rozmowy:
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- "Z 40 jeńców Rosjanie wykastrowali ponad połowę". Polscy ratownicy idą w ogień Putina
- Leonard Pietraszak nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 87 lat
- PiS wycofuje się z "podatku od zbiórek". Morawiecki: Dałem jasne dyspozycje
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- FBI w wakacyjnym domu Joe Bidena. W tle niejawne dokumenty. "Pełne wsparcie i współpraca"
- "Opozycja pokazała, że jest opozycją propaństwową". Borowski: Nie możemy brać Polaków za zakładników
- "Mógłbym być mediatorem między Ukrainą a Rosją". Premier Izraela stawia jednak jeden warunek
- Pijany i agresywny ojciec opiekował się rocznym dzieckiem. Grozi mu do 5 lat więzienia