Łukasz Schreiber twittuje zmanipulowane słowa Tuska, a potem przeprasza. "Te słowa wydały mi się prawdziwe"

"Mój rząd był zainteresowany, żeby jak najwolniej wprowadzić legislację, która skutecznie wyeliminuje wyłudzenia" - taki cytat z wypowiedzi Donalda Tuska zamieścił na Twitterze minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber. Sęk w tym, że jest to część zdania całkowicie wyrwana z kontekstu, co natychmiast wytknięto mu na Twitterze.
Zobacz wideo

Donald Tusk stawił się dziś na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą do VAT. Przesłuchanie rozpoczęło się od pytań zadawanych przez przewodniczącego komisji Marcina Horałę i wzbudziło spore zainteresowanie dziennikarzy i komentatorów. Jeszcze w czasie jego trwania na Twitterze pojawiały się opinie i cytaty. Jeden z "cytatów" zamieścił minister w kancelarii premiera, poseł PiS Łukasz Schreiber. Do tekstu dołożył również "dokumentujące" go wideo. Słuchać na nim słowa: "Mój rząd był zainteresowany, żeby jak najwolniej wprowadzić legislację, która skutecznie wyeliminuje wyłudzenia". Tymczasem ta wypowiedź to tylko fragment zdania, z którego polityk wyciął zarówno początek, jak i koniec, co kompletnie wypaczyło jego sens.

Pełne brzmienie zdania przywołała dziennikarka Dominika Długosz z portalu newsweek.pl, a brzmiało ono: "jeśli pyta mnie pan jako premiera, czy mój rząd był zainteresowany, aby jak najwolniej wprowadzać legislację (...), to musiałbym to uznać za impertynencję". - Panie pośle dlaczego pan w taki sposób manipuluje? To są dość niskie chwyty - komentowała. Patryk Wachowiec z Fundacji FOR komentował: Tak manipuluje członek rządu.

Oburzony był również Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej". - Bezczelna i prymitywna manipulacja. Proszę pokazać całość wypowiedzi - pisał. Sam poseł Schreiber po pewnym czasie zdecydował się wpis usunąć, co również wyjaśnił. - Usunąłem poprzedni wpis dot. komisji ds. VAT, gdyż film był, tak jak mi Państwo przekazaliście, fragmentem wypowiedzi. Przepraszam, nie było to zamierzone i celowe działanie z mojej strony. Po prostu patrząc na działania poprzedniego rządu te słowa wydały mi się prawdziwe - czytamy w jego wpisie na Twitterze.

DOSTĘP PREMIUM