Neumann wieszczy, że KE zasilą działacze Wiosny Roberta Biedronia. "Widać, że ten projekt się kończy"

Sławomir Neumann deklarował w TOK FM, że Platforma Obywatelska wyciągnęła wnioski z przegranej w wyborach do PE. - Te wybory nauczyły nas, że są rzeczy, które musimy dopracować na jesień - mówił szef klubu PO-KO.
Zobacz wideo

Liderzy Platformy Obywatelskiej powtarzają, że jesienne wybory parlamentarne będą najważniejszymi od lat. Deklarują więc, że zrobią wszystko, by je wygrać. Na razie PO ma na koncie, w ramach Koalicji Europejskiej, przegraną w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz sondaże, w których nadal prowadzi Prawo i Sprawiedliwość.

Sławomir Neumann mówił w TOK FM, że do wygrania jesienią trzeba przekonać 1 mln 800 tys. wyborców więcej, niż ta grupa, która zagłosowała na KE w maju. - To są ludzie, którzy byli w październiku 2018 roku na wyborach samorządowych, zagłosowali na opozycję (wtedy Koalicję Obywatelską - red.), więc to nie jest tak, że tych ludzi nie ma w Polsce. My musimy ich przekonać - powiedział polityk PO w rozmowie z Piotrem Kraśką.

Jak więc Platforma chce przyciągnąć te blisko dwa miliony wyborców? - Mamy program senioralny, o którym dyskutowaliśmy przez ostatnie dwa lata. Tak samo o programie dla kobiet. Musimy to wszystko pokazać. W połowie lipca na kongresie programowym PO, a może nie samej Platformy, to pokażemy, przedyskutujemy. I pójdziemy z tym programem do wyborów. Przecież nie obudziliśmy się 26 maja, że są jesienią wybory. Wiedzieliśmy o tym wcześniej i do tych wyborów się przygotowujemy. (...) Pokażemy wizję Polski, jaką chcemy budować po zwycięstwie - mówił szef klubu PO-KO. - Te wybory nauczyły nas, że są rzeczy, które musimy dopracować na jesień - podkreślił polityk.

Opozycja jednością silna?

Drugie miejsce w wyborach do PE przyniosło dekompozycję Koalicji Europejskiej. PSL chce budować własne porozumienie przed jesiennymi wyborami do parlamentu. Ale Sławomir Neumann mówił w TOK FM, że wierzy, iż do wyborów opozycja pójdzie w "szerokiej koalicji".

- Platforma przygotowuje się do tego od 3,5 roku - do pójścia na bitwę z PiS-em o wygraną. Chcemy się bić z PiS o wygraną, a nie tylko być w Sejmie. Nie jesteśmy zainteresowani byciem w opozycji. Musimy uzgodnić wspólny program koalicji; musi się w nim zmieścić i lewica, i Władysław Kosiniak-Kamysz. Musi być tak, że to pewien kompromis dla wszystkich - uważa polityk Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem Neumanna do jesiennych wyborów w opozycyjnej koalicji będą nie tylko wszystkie ugrupowania, które tworzyły Koalicję Europejską. Gość TOK FM stwierdził, że porozumienie opozycji może się powiększyć o "część działaczy Wiosny" Roberta Biedronia. - Bo ten projekt, jak widać, domyka się i kończy. Myślę, że to będzie jedna lista opozycji, która będzie miała szansę wygrać wybory. Wiem, że to polega na tym, żeby wszyscy trochę "odpuścili", ale na tym polega budowanie konsensusu - stwierdził szef klubu parlamentarne PO-KO.

TOK FM PREMIUM