Donald Tusk stanie do wyścigu o fotel prezydenta w 2020 r.? Rzecznik PO: Decyzja po wyborach parlamentarnych

- Pamiętam deklarację Grzegorza Schetyny, że Donald Tusk jest idealnym kandydatem na prezydenta w 2020 roku. Tu nic się nie zmieniło. Decyzja w tej sprawie zapadnie po wyborach parlamentarnych - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Jan Grabiec, rzecznik PO.
Zobacz wideo

Jacek Żakowski pytał rzecznika PO o komentarz do czwartkowej decyzji premiera Morawieckiego, który razem z Węgrami, Czechami i Estonią zablokował porozumienie UE ws. neutralności klimatycznej. - Cała nadzieja w działaczach społecznych. To od nich zależy, co będą robić rządzący. Chociaż ta władza rzadko to robi - mówił Jan Grabiec.

Jak podkreślał polityk Platformy Obywatelskiej, taka decyzja rządu może mieć związek z tym, że Komisja Europejska krytykuje rządowy program "Czyste powietrze". Unia chce przekazać go w ręce samorządowców, bo jej zdaniem polski rząd nie radzi sobie z jego realizacją, a urzędnicy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, którzy się tym zajmują, działają opieszale. Tym samym Polsce grozi utrata miliardów euro dotacji. - To, co stało się wczoraj, to trochę rozpaczliwy ruch. Odpowiedź jest prosta, dzisiaj upływa termin, w którym Polska ma odpowiedzieć na zastrzeżenia KE do programu "Czyste powietrze". On jest niespójny, nieefektywny. Nie ma szans, by ruszył z miejsca. Jest zbyt skomplikowany biurokratycznie - mówił Grabiec i dodawał: Dotychczasowa zrealizowana część programu to wydatki na promocję. Żadnego pieca jeszcze w Polsce nie wymieniono. Takie są na razie efekty rządowego programu. 

Zdaniem gościa Poranka Radia TOK FM, rząd woli, żeby "pieniądze szły do działaczy, a nie na wymianę pieców". - Bo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska są kontrolowane przez aparat partyjny - ocenił Jan Grabiec. 

Co dalej z Donaldem Tuskiem?

Jacek Żakowski dopytywał swojego gościa, jak widzi najbliższą polityczną przyszłość Donalda Tuska. W czwartek były premier zaprzeczył, że jest kandydatem na nowego szefa KE. - Za wcześnie, żeby przesądzać. Pamiętam deklarację Grzegorza Schetyny, że Tusk jest idealnym kandydatem na prezydenta w 2020 roku. Tu nic się nie zmieniło. Decyzja w tej sprawie zapadnie po wyborach parlamentarnych. Jego doświadczenie polityczne sprawia, że może być rozpatrywany na wiele ważnych funkcji - przekonywał polityk Platformy Obywatelskiej. 

Rzecznik PO mówił też, że jego ugrupowanie skupia się teraz właśnie na jesiennych wyborach parlamentarnych. - Wiele rzeczy można zarzucić Schetynie, ale nie to, że nie myśli strategicznie. Teraz pracujemy nad wyborami jesiennymi. Mam wrażenie, że nasi koalicjanci są zadowoleni ze wspólnego startu do PE. Nie udało się pokonać PiS, ale wynik jest dobry - podkreślał Jan Grabiec. 

Przygotowywanie się do wyborów oznacza m.in. rozmowy o koalicji. Żakowski pytał więc Grabca, czy PO woli koalicję z Wiosną Biedronia, czy PSL-em. - Nie ma takie alternatywny. Potrzebna jest taka koncepcja, w której pomieści się PSL oraz sympatycy Wiosny. Wspólny wynik KE i Wiosny to remis z PiS. Nie możemy sobie pozwolić na to, że bierzemy PSL, a zostawiamy wyborców Wiosny - mówił rzecznik PO i dodawał: Jeśli chodzi o budowanie krok po kroku tej konstrukcji politycznej, to dla nas najważniejszy jest teraz PSL.

Przypomnijmy, że krótko po wyborach do Parlamentu Europejskiego, władze Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiedziały, że ludowcy wychodzą z KE i tworzą własną koalicję.

Afera podsłuchowa

Jan Grabiec przyznał, że jeszcze nie czytał książki Grzegorza Rzeczkowskiego poświęconej aferze podsłuchowej. Autor wskazywał w niej, że była ona inspirowana przez obce - rosyjskie - służby. - Muszę nadrobić, ale widać, że te nici splatają się w dziwnym sposób. Znamy fragmenty układanki. Jestem daleki od teorii spiskowych, ale nie można tego lekceważyć. Polska była rozgrywającym w Europie, szczególnie jeśli chodzi o sprawy wschodu. Dzisiaj Polska dyplomacja wygląda tak, że straciliśmy tę rolę, nie możemy np.: wspierać aspiracji Ukrainy jeśli chodzi o niezależność od Rosji. Jeśli taki był plan, to został on zrealizowany - ocenił rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM