Polskie "nie" dla neutralności klimatycznej w ogniu krytyki. "Decyzja prorosyjska, dalej będziemy truć nasze dzieci"

Polska blokuje zapisy dotyczące neutralności klimatycznej. Sprawę komentowali goście programu "Wybory w TOKu". - Tą decyzją Mateusz Morawiecki bierze na siebie odpowiedzialność za kryzys klimatyczny - podkreślał Dariusz Standerski z Wiosny. - Polska ustami swojego premiera zapowiada, że będzie truła nas, nasze dzieci i nasze wnuki - dodała Izabela Leszczyna z PO.
Zobacz wideo

W czwartek Unia Europejska nie przyjęła wspólnej deklaracji o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku, bo porozumienie zablokowała między innymi Polska, a dokładnie premier Mateusz Morawiecki. Jak argumentował, finansowe gwarancje ze strony pozostałych krajów wspólnoty były niewystarczające. Premier wyjaśniał, że najpierw należy ustalić w jaki sposób naszym firmom i obywatelom zostanie zrekompensowany koszt wynikając z przestawienia się na droższe źródła energii.  

Czytaj także: To, co powiedział premier, mnie zasmuciło - mówi nastolatka, która przed Sejmem protestuje przeciw emisji CO2

Izabela Leszczyna z PO oceniła decyzję premiera "jak najgorzej". - Nie wiadomo, co jest straszniejsze. Czy to, że Polska ustami premiera postanowiła, że nadal będziemy truć nasze dzieci. Czy to, że rząd PiS nie umie wydać 6 mld euro i wykorzystać dopłat na wymianę pieców. Premier Morawiecki zawsze ustawia się w pozycji petenta, to mnie przeraża. Jesteśmy członkiem UE, powinniśmy iść z propozycjami – przekonywała polityczka PO.

Nie zgadzał się z nią Karol Karski, europoseł PiS. - Negocjowanie nie jest zgadzaniem się na wszystko. Walka z globalnym ociepleniem to nie tylko kwestia ochrony środowiska, wiele podmiotów, na przykład gospodarki Niemiec czy Francji, chcą na tym dobrze zarobić. Preferowany jest model wiatrakowy czy fotowoltaiczny, które są bardzo niewydolne, wymagają dodatkowych źródeł energii. Proponowane rozwiązania byłyby niekorzystne dla Polaków – odpowiadał polityk PiS.

Mateusza Morawieckiego krytykował też Marek Sawicki z PSL. - Decyzja pana premiera to jest nic innego jak wyraz lobby prorosyjskiego PiS, które stawia na rosyjski węgiel. Nadal chcą truć Polskę i Polaków – mówił Sawicki. Podobną opinię wyraził też Dariusz Standerski z Wiosny. - Mateusz Morawiecki bierze na siebie odpowiedzialność za kryzys klimatyczny. Jeśli będą się powtarzać, susze, powodzie, braki wody - to wiemy komu za to podziękować. Polska negatywnie wpływa na losy świata – ocenił gość "Wyborów w TOKu".

Z kolei Elżbieta Zieliński z Kukiz'15 wskazywała, że premierowi zabrakło inicjatywy w tej sprawie. - Nie warto się od razu na wszystko zgadzać, ale warto mieć jakiś własny pomysł, a tego premierowi Morawieckiemu zabrakło – powiedziała.

Bodnar krytykuje służby

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, skrytykował sposób, w jaki służby zatrzymały podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin. Na RPO spłynęła fala krytyki, że staje w obronie takiego człowieka. Dzień po tym oświadczeniu, portal tvp.info opublikował artykuł o problemach z prawem syna Bodnara. - To jest niedopuszczalne. RPO jest osobą publiczną, ale to dziecko nie jest – mówiła Elżbieta Zielińska z Kukiz'15. Dodawała jednak, że w działaniu Bodnara widać pewną tendencję. - Chwyta się bardzo medialnych spraw. Ja wysyłam pisma do RPO i nie dostaję odpowiedzi – dodała.

Jeszcze dalej poszedł Dariusz Standerski z Wiosny. - To jest opluwanie, szczucie i kłamstwa. To jest kompletny brak zrozumienia zadań RPO. Zrobił to, co do niego należał – stwierdził Standerski.

W mediach pojawiła się narracja, że Bodnar broni praw zatrzymanego, bo jego 14-letni syn ma zatargi z prawem. Karol Karski z PiS nie potrafił powiedzieć, czy to uczciwe stawianie sprawy. - Nie poddaje się jednoznacznemu komentarzowi. Jednak to dziecko, coś robiło – odparł Karski.

Izabela Leszczyna mówiła, iż "nie oczekuję, że państwo będzie się mściło na zbrodniarzu". - Ja od państwa oczekuję wymierzenia najsurowszej kary wymierzonej przez niezawisły sąd. Nie chcę go oglądać ciągniętego w bieliźnie – powiedziała posłanka PO.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM