W poniedziałek wyrok TSUE dot. zmian w Sądzie Najwyższym. Chodzi o zasady przechodzenia sędziów na emerytury

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda w poniedziałek wyrok ws. skargi, jaką na zmiany w polskim sądownictwie złożyła rok temu Komisja Europejska. Bruksela skarżyła nowe zasady przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość z części pomysłów się wycofała, a przeniesieni wcześniej na emeryturę sędziowie wrócili już do Sądu Najwyższego.

Jest wyrok TSUE ws. skargi na Polskę. Chodzi o zmiany w Sądzie Najwyższym

Dzisiejsze orzeczenie, wraz z pozostałymi orzeczeniami, które Trybunał już wydał i które planuje wydać w sprawie Polski, będzie częścią opinii na temat stanu praworządności i niezawisłości sędziowskiej w naszym kraju.

Prawo i Sprawiedliwość wraz z prezydentem Dudą zdecydowało w 2017 roku, że sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, zostaną automatycznie przeniesieni w stan spoczynku. Członkom Sądu Najwyższego dano możliwość wnioskowania do prezydenta o możliwość przedłużenia ich pracy do 70 roku życia.

Sędziowie wrócili z emerytur

Na mocy tych przepisów z sądu miała odejść między innymi prezes Małgorzata Gersdorf. Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej w październiku ubiegłego roku nakazał wstrzymanie obowiązywania przepisów i przywrócenie wysłanych na emeryturę sędziów.

Nie czekając na ostateczny wyrok, już w miesiąc później PiS znowelizowało ustawę i usunęło zapisy o wcześniejszym wieku emerytalnym. Unijny trybunał w najbliższych miesiącach rozstrzygnie jeszcze między innymi 5 pytań prejudycjalnych ws. polskiej reformy sądownictwa.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości poznamy około  godziny 14:30.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM