Spór Bielana z Kraśko o repolonizację mediów. "Interesy państw często przekładają się na politykę redakcyjną"
Adam Bielan, europoseł nowej kadencji Parlamentu Europejskiego, przekonywał w TOK FM, że w Polsce konieczna jest repolonizacja mediów. - Uważam sektor medialny za równie wrażliwy, co sektor bankowy. Przykładem transakcji repolonizacyjnej był zakup przez Agorę Radia Zet - mówił w Poranku Radia TOK FM.
Jak tłumaczył, zależy mu, żeby sytuacja w sektorze medialnym w Polsce przypominała tę we Francji czy Niemczech: to znaczy, żeby kapitał zagraniczny nie był dominujący. - Nie chodzi o poranki w Radiu Zet, czy puszczane playlisty, ale o poważne teksty publicystyczne, w których media często piszą - i nawet się z tym nie kryją - rzeczy zgodne z linią redakcji - tłumaczył Bielan.
Eurodeputowany przekonywał, że "kapitał ma narodowość", a rynek medialny jest rynkiem wrażliwym. - Z jakiegoś powodu są sektory gospodarki, w których nie dopuszcza się wcale kapitału zewnętrznego - argumentował. - Uważam, że państwa mają często sprzeczne interesy (...). Bardzo często różnica tych zdań przekłada się później na politykę redakcyjną - stwierdził Bielan.
Kraśko: czy może pan podać przykłady?
Z punktem widzenia eurodeputowanego nie zgodził się prowadzący audycję Piotr Kraśko. - Czy może pan podać przykład tekstu, który pojawił się w polskiej prasie, które pana, jako Polaka, zabolały, a wynikały z tego, że zagraniczny kapitał kontrolował redakcję? - pytał dziennikarz.
- Byłem przez wiele lat dziennikarzem. Również jestem aktywny w stosunkach międzynarodowych. Widziałem wiele sytuacji, które udowadniały, że rozmaite koncerny są bardzo blisko partii politycznych, które nie są polskimi partiami - nie ustępował Adam Bielan.
Ale nie chciał podać konkretnych przykładów. Jak mówił, są to informacje dyskretne. - Uczestniczyłem w spotkaniach, podczas których widziałem związki między managerami wielkich koncernów, również prasowych, a niemieckich partii politycznych - wyjaśnił. Piotr Kraśko dopytywał dalej, czy miało to przełożenie na treści publikowane w polskich mediach.
- Czy zgodzi się pan ze mną, że media kształtują opinię publiczną? Dlatego chciałbym, żeby większość mediów w Polsce była w rękach polskiego kapitału - mówił Bielan. Europoseł zasugerował też, że dostrzega w polskiej prasie przykłady poddawania się naciskom, ale... nie chce podawać przykładów publicznie. - Znam dziennikarzy, którzy pracują w rozmaitych mediach i wiem, jakiego rodzaju naciskom są poddawani - dodał, nie powołując się na żaden przykład.
Między rozmówcami doszło do intensywnej wymiany zdań na temat tego, jak w mediach opisywany jest Nord Stream 2. Bielan sugerował, że to niekorzystna dla Polski inwestycja, a media z niemieckim kapitałem mogą mieć interes z tym, by pisać o niej po myśli niemieckiego rządu.
- Ale to bardzo dobry przykład. Nie widziałem, by którakolwiek gazeta w Polsce pisała, że to świetnie, że Niemcy budują Nord Steram 2 - podkreślił Kraśko.
- A ja nie widziałem, żeby niemieckie koncerny obecne w Polsce przeprowadziły wielką kampanię w Niemczech, żeby wstrzymać Nord Stream 2, bo to jest zły projekt dla całej UE. Czy Pan to widział? - denerwował się Bielan. - Zgadzam się, że ten projekt jest zły i mam wrażenie, że to, o czym pan mówi, piszą polskie gazety z niemieckim kapitałem - odparł gospodarz Poranka Radia TOK FM.
- Ale czy nie mogliby zrobić takiej kampanii? Czy pan się zastanawia, dlaczego takiej kampanii nie ma? - nie dawał za wygraną europoseł Bielan. - Czy polskiemu politykowi wypada powiedzieć, że chciałby, żeby polski kapitał dominował w polskich mediach? - pytał.
Polityk podkreślił, że jego zdaniem nie ma niczego złego w tym, że część wydawnictw w Polsce należy do kapitału zagranicznego, ale istotne są proporcje. - Jeżeli sytuacja przekracza normalne normy, czyli 30, 40, 60, a w przypadku mediów regionalnych 90 procent, to już jest to zachwianie równowagi - skwitował.
Minister Gowin zapowiada repolonizację
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział w środę w Kartuzach (Pomorskie), że w przypadku zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach parlamentarnych jednym z zadań rządu będzie repolonizacja mediów.
Gowin w Kaszubskim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Kartuzach spotkał się z miejscowymi przedstawicielami biznesu oraz samorządowcami.
- Szanujące się państwo i szanujący się naród nie może dopuszczać do tego, żeby większość mediów znajdowała się w cudzych rękach. I to jest pewne zadanie, które stoi przed naszym rządem, jeżeli będziemy nadal sprawować władzę w następnej kadencji - powiedział wicepremier.
-
Przeczytaliśmy "Vademecum wyborcze katolika". Ksiądz rozkłada ręce: To pomyłka
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Gabinet grozy. "Zabrałbym się chyba za tego HIV-a". Przyszła do niego zdrowa, a wyszła "śmiertelnie chora"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
"To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
- Stefan Niesiołowski uniewinniony. "Porażka Ziobry, Kaczyńskiego i Prokuratury Krajowej"
- Donald Tusk pozwany w trybie wyborczym. Bezpartyjni Samorządowcy zarzucają mu kłamstwo
- Lokalna działaczka waha się, czy pójść na wybory. Wysłała politykom pytanie. Odpowiedź? "To dla mnie dramat"
- Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM z tytułem Mistrza Mowy Polskiej
- Centralny Rejestr Wyborców. Co warto wiedzieć i jak go znaleźć?