Rozłam na prawicy. Z Konfederacji została Federacja Jakubiaka i Liroya

Rozpad prawicowej Konfederacji. Posłowie Marek Jakubiak i Piotr Liroy-Marzec ogłosili w poniedziałek, że tworzą własne ugrupowanie. - Nie przyjmuję propozycji Konfederacji na wybory z uwagi na brak transparentności i dobrej woli - oświadczył Jakubiak.
Zobacz wideo

7 czerwca posłowie Marek Jakubiak i Piotr Liroy Marzec podpisali wspólną deklarację dotyczącą założeń programowych, do których realizacji chcą dążyć w powstającej partii o nazwie Federacja Jakubiak-Liroy.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, Jakubiak oświadczył, że już dawno zapowiadał projekt federacji zrzeszającej organizacje prawicowe, które wspólnie miały wystartować do europarlamentu oraz do parlamentu.

"Konfederacja nie zniosła sukcesu"

- Z federacji zrobiła się konfederacja. Wzięliśmy pomocniczo udział w wyborach do europarlamentu, no i niestety część Konfederacji nie zniosła sukcesu. Po prostu sukces wyraźnie im zaszkodził. W związku z tym zaczęły się różne rzeczy dziać. Dzisiaj mogę spokojnie powiedzieć, że czas już minął i oświadczam, że nie przyjmuję już propozycji Konfederacji na wybory jesienne z uwagi na brak transparentności i choćby dobrej woli. Dzisiaj my idziemy do jesiennych wyborów z naszym przesłaniem - podkreślił Jakubiak.

Liroy-Marzec zaprezentował program federacji pod nazwą "Patriotyzm i wolność". Skrytykował też Koalicję Europejską za brak programu. - Federacja Jakubiak-Liroy pokazuje, że szanuje obywatela, to jest nasz program "Patriotyzm i wolność", który będzie się rozszerzał w miarę, jak będą przystępowały do nas różne środowiska: miejskie, wolnościowe, centrowe, centroprawicowe - zapowiedział Liroy-Marzec.



Członek zarządu federacji Artur Zawisza przekonywał, że Jakubiak i Liroy są "personifikacjami" programu "Patriotyzm i Wolność", oraz że są "stuprocentowo wiarygodni w obu tych kluczowych dla Polaków dziedzinach".

Według niego, federacja "nie podjęła propozycji przystąpienia" do partii Konfederacja, gdyż - jak mówił - "do tej pory nie uzyskaliśmy od naszych kolegów w pełni dokumentacji rejestracyjnej, sądowej, czy członkowskiej tej partii, stąd nie sposób było stawać się - niejako w ciemno - jej członkami, kupując kota w worku".

Zawisza podkreślił, że federacja w ramach programu "Patriotyzm i wolność" chce skupić się na "bardzo konkretnych kwestiach, ważnych dla życia państwowego", takich jak m.in. "pełna suwerenność państwa, w tym polski złoty i polska armia, wyższość prawa konstytucyjnego nad unijnym, zabezpieczenie Polaków przed roszczeniami organizacji międzynarodowych. Wskazał też na potrzebę "prawdziwej reformy sądownictwa".  

Konfederację tworzył Ruch Narodowy, Grzegorz Braun, ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego i Piotra Liroya Marca. W wyborach do Parlamentu Europejskiego znaleźli się tuż pod progiem wyborczym zdobywając 4,55 proc. poparcia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Rozłam na prawicy. Z Konfederacji została Federacja Jakubiaka i Liroya
Zaloguj się
 • molibden01

  Oceniono 2 razy 2

  co tu komentować? Nędza intelektualna, nicość i trwoga.... Prawo Kopernika: zły pieniądz wypiera dobry pieniądz. Ergo: ludzi mądrych i zasłużonych wypierają miernoty i ćwierćinteligenci.

 • eski57

  Oceniono 2 razy 2

  - warto TYM Dziwakom dawać tu miejsce ? !

 • stef0909

  Oceniono 1 raz 1

  Wiejski folklor....

 • plainvanilla

  Oceniono 1 raz 1

  Bogu niech będą dzięki.

 • oko2009

  0

  Dwóch pajaców usiłuje za wszelką cenę zrobić koło siebie szum.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX