Będzie weto do nowelizacji Kodeksu karnego? Prezydencki minister mówi o "deptaniu" regulaminu Sejmu podczas prac
W niedzielę 158 naukowców zajmujących się prawem, z kilkunastu uniwersytetów, wysłało do prezydenta Andrzeja Dudy opinię do nowelizacji Kodeksu karnego. Alarmują o ryzyku i zagrożeniach wiążących się z wejściem w życie tych zmian i proszą prezydenta o zawetowanie ustawy. Zdaniem sygnatariuszy opinii nowela została uchwalona z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów procedowania zmian w Kodeksie karnym oraz przyjęcia poprawek Senatu, co - ich zdaniem - może prowadzić do kwestionowania tego trybu.
Prezydencki minister Andrzej Dera przyznał w TVN24, że jego zdaniem nowelizację Kodeksu karnego uchwalono "zbyt pośpiesznie". - Jestem generalnie zwolennikiem rozważnego stanowienia prawa, ale powiem szczerze, na przestrzeni mojej praktyki poselskiej 12-letniej wielokrotnie tempo było przyśpieszone, które w moim odczuciu nie było potrzebne, bo tworzenie prawa jest procesem trudnym. Uważam, że lepiej robić coś z rozwagą niż pośpiesznie. Praktyka pokazywała, że wielokrotnie tam, gdzie było to przyśpieszenie, potem musieliśmy to wielokrotnie nowelizować - podkreślił Dera.
Przypomnijmy: Sejm uchwalił nowelizację w ciągu dwóch dni. Szybkie tempo prac Izby nad nowelą umożliwiła decyzja marszałka Sejmu o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Zdaniem Kancelarii Sejmu prace nad nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu. Nowelizacja czeka teraz na decyzję prezydenta.
Czy się doczeka? Andrzej Dera powiedział, że prezydent do 5 lipca ma czas na podjęcie decyzji w tej sprawie. - Jeszcze raz powtarzam, że decyzję podejmie prezydent i ogłosi ją publicznie - mówił. On sam zgodził się ze stwierdzeniem, że w czasie prac nad nowelizacją podeptano regulamin Sejmu. Stwierdził, że czasami w polityce dużą rolę odgrywają emocje. - Znam z przeszłości i teraźniejszości sprawy, gdzie emocje powodują to, że nie zważając na pewne przepisy, tworzy się prawo. Tak robiły wszystkie koalicje, bo czasami są takie emocje społeczne - powiedział prezydencki minister.
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
"Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
- Najnowsze informacje o zdrowiu papieża. Wiadomo, kiedy Franciszek ma wyjść ze szpitala
- Donald Trump z zarzutami. To pierwszy taki przypadek w historii Stanów Zjednoczonych
- We Francji "wiatr sprzyja radykałom". Macron tylko zaciera ręce. "Rząd na to liczy"
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska