Znamy założenia polskiej polityki migracyjnej. Ekspert: Migranci mogą być traktowani przedmiotowo

MSWiA zakończyło prace nad projektem dokumentu, który zawiera podstawowe założenia nowej polityki migracyjnej Polski. Teraz trafi on do konsultacji. Dokument nie wywołuje optymizmu ekspertów.
Zobacz wideo

Zakłada on między innymi przyjmowanie do naszego kraju większej liczby pracowników zza granicy, którzy pomogliby w zaspokojeniu niedoborów na rynku pracy. Z informacji, do jakich dotarła PAP, wynika, że projekt ma być jutro (środa) omawiany na spotkaniu rządowego Zespołu do Spraw Migracji.

>>>Tekst projektu<<<

Do projektu dotarło Radio TOK FM, pisała o nim również "Rzeczpospolita". Już sam jego wstęp - jak ocenia Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych - pokazuje, że wpisuje się on w politykę partii rządzącej. - Odzwierciedla kształt retoryki PiS. Ten model, który ma się realizować w Polsce, ma odchodzić od polityk multikulturowych, które rzekomo się skompromitowały w Zachodniej Europie, na rzecz modelu kultury wiodącej, który został wypracowany i wdrażany w Niemczech pod koniec XX wieku. Polegał on na tym, że migranci mają być integrowani i w dłuższej perspektywie asymilowani do społeczeństwa. W Niemczech wykoleił się on na etapie realizacji: pełna asymilacja przyjezdnych z Turcji czy Bałkanów się nie powiodła i Niemcy od tego odeszli – przekonywał gość TOK FM.

Podejście proponowane przez ministerstwo - według eksperta - oznaczałoby, że migranci mogliby być traktowani przedmiotowo. - "Ale" polega na tym, że potrzebujemy migrantów, ale tylko w tym obszarze, w którym rozwiązują oni nasze problemy. Jednak to, co potem z nimi zrobić, gdy będą już tu żyć, zakładać rodziny, ta cała kwestia związana z integracją i asymilacją nie jest ani jasno, klarownie opisana – dodawał ekspert. 

Świadczy o tym m. in. zamieszczona w dokumencie wzmianka, że "preferowanym typem imigracji pozostaje migracja cyrkulacyjna - tymczasowe wyjazdy głównie w celach zarobkowych - uzupełniające potrzeby gospodarcze Polski". - Przyjadą do nas ludzie, ze swoimi problemami i potrzebami. Ten obszar nie został w ogóle dotknięty w dokumencie. Mam wrażenie, że on nie odpowiada na realne problemy, jakie teraz mamy - podkreślił Dominik Owczarek. 

To nie pierwsza próba stworzenia planu polskiej polityki migracyjnej. Wcześniejszy projekt - przygotowany przez Platformę Obywatelską - został unieważniony przez PiS w 2016 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM