Magdalena Adamowicz wesprze protest 13-letniej Ingi. "Trzymaj tak dalej. Jak cię spotkam, to mocno cię przytulę"

Eurodeputowana Magdalena Adamowicz zapowiedziała w TOK FM, że zorganizuje w Gdańsku protest, który ma wesprzeć Ingę Zasowską. Nastolatka rozpoczęła pod Sejmem Wakacyjny Strajk Klimatyczny.

Magdalena Adamowicz skomentowała hejt, jaki wylał się w internecie na 13-letnią Ingę Zasowską, która rozpoczęła cykl copiątkowych wakacyjnych protestów pod Sejmem. Nastolatka chce uwrażliwić polityków na problem katastrofy klimatycznej, aby zaczęli podejmować działania zmierzające do uniknięcia jej.

- Polacy bardzo pragną zmiany języka, zmiany narracji w polityce. Moim programem w kampanii była walka z mową nienawiści, z hejtem, z inżynierią społeczną, fake newsami. To zagraża nie tylko Polsce i może rozsadzić UE od środka. Nawet w moim bliskim gronie byli ludzie, którzy radzili mi, żeby nie mówić tyle o mowie nienawiści, "bo ludzie tego nie rozumieją, obiecaj drogę, most, nowy basen". Ale powiedziałam "nie". Będąc w europarlamencie będę wykorzystywała wszystkie moje kompetencje, ale mnie do startu skłoniło co innego - tłumaczyła.

Magdalena Adamowicz zapowiedziała też, że wesprze protest Ingi. - Moja córka zgodziła się, że w piątek w Gdańsku też spotkamy się, być może przed budyniem Urzędu Wojewódzkiego, żeby lokalnie wesprzeć Ingę. (...) To jest bardzo ważny głos i ważne, że wychodzi od dołu, od młodych ludzi. Jeszcze ważniejsze, żeby został usłyszany przez polityków. Trzeba przedstawić wizję zmiany, która przekona Polaków, żeby zagłosować w przyszłych wyborach tak, a nie inaczej - przekonywała.

Przesłanie dla Ingi

Piotr Kraśko zapytał, jaką radę Magdalena Adamowicz ma dla Ingi Zasowskiej.

- Uważam, że jesteś naprawdę wielką młodą kobietą. Masz ogromną wizję i odwagę i podziwiam cię za to. Mimo że w piątek wyjeżdżam daleko, to znajdę czas. Zapraszam ludzi w każdym wieku, żeby dołączyli się do tego protestu. Trzymaj tak dalej, bo kropla drąży skałę. Wierzę, że kamyczek może wywołać lawinę. Jestem z ciebie dumna. Jak cię spotkam, to mocno cię przytulę - zapowiedziała. 

"Obowiązkiem RPO jest reagować"

Eurodeputowana skomentowała też medialną nagonkę, która spotkała Rzecznika Praw Obywatelskich po tym, jak skrytykował sposób zatrzymania mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Portal tvp.info opublikował materiał, w którym atakowano 14-letniego syna Adama Bodnara, oskarżając go o dokonanie rozboju. "To może być wytłumaczenie pewnych dziwnych działań i zachowań pana rzecznika Adama Bodnara" - napisał na Twitterze szef portalu tvp.info - Samuel Pereira. Rodzina Adama Bodnara zapowiedziała podjęcie kroków prawnych wobec TVP.

- Kampania nienawiści, która została wymierzona w Adama Bodnara, jest przerażająca i wręcz niewiarygodna. To jest nie tylko moje zdanie, ale też wielu sędziów, prawników, Helsińskiej Fundacji Człowieka. (...) W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z opresyjnym nadużyciem władzy państwa wobec jednostki, obowiązkiem RPO jest reagować. Ja tutaj nie chcę oceniać czynu sprawcy, bo od tego są niezależne sądy, ale jeżeli będziemy się zachowywać, jak te niektóre stacje, tak jak niektórzy politycy, którzy od razu zaczęli hejtować i wytoczyli całe armaty nienawiści przeciwko rzecznikowi, to wyobraźmy sobie od razu pręgierze w centrum miasta. Czy o to nam chodzi? Żeby cofnąć się do czasów plemiennych? - argumentowała w Poranku Radia TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (123)
Magdalena Adamowicz razem z córką wesprze protest 13-letniej Ingi. "Trzymaj tak dalej, kropla drąży skałę"
Zaloguj się
 • gr_ub_y

  Oceniono 17 razy 11

  Co by tu jeszcze zrobić żeby zapewnić PiS większość konstytucyjną?

  Ooooo... właśnie to...

  Dziękujemy!

  - Polacy -

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 18 razy 10

  U nas na osiedlu panowie Romek i Zdzisiek codziennie siedzą od rana pod Biedronką w obronie klimatu.
  Nie pracują bo praca zwiększałaby emisję CO2.
  A w obronie zagrożonych zasobów wody na naszej Ziemi piją tylko wino...

 • rave8

  Oceniono 16 razy 8

  Po pijanym za kierownicą Olbrychskim, rozjeżdżającym ludzi bez prawa jazdy Najsztubem przyszedł czas na kolejny autorytet lewicy: tym razem 13 letnia dziewczynka :-)
  Cała podstawówka za KODem i PEŁO!

 • jan700

  Oceniono 9 razy 7

  Opozycja nie ma zielonego pojęcia co zrobi po przejęciu władzy z programem 500+, za to dokładnie wie co zrobić by klimat nie był ani za zimny, ani za gorący, tylko w sam raz :)

 • feurig59

  Oceniono 6 razy 6

  Wszystko ok, wspieram. Tylko przy okazji może pani Adamowicz powie:
  Jakie KONKRETNIE Koalicja ma plany co do ekologii/energetyki w Polsce
  I dlaczego brak w tym bezemisyjnego atomu?

 • wojciech6j

  Oceniono 5 razy 5

  Psychopaci wszystkich krajów łączcie się.

 • sympatyklewicy

  Oceniono 7 razy 5

  Portal tvp.info opublikował materiał, w którym atakowano 14-letniego syna Adama Bodnara, oskarżając go o dokonanie rozboju.
  ***************************
  Do tej pory nie słyszałem RPO aby powiedział że informacja jest nieprawdziwa.

 • facio60

  Oceniono 11 razy 5

  Tak, dzieci szybko uczą się, bądź są sterowane przez rodziców, jak zrobić karierę.
  Założę się, że owa 13 i 16 latka, nie mają zielonego pojęcia o energetyce, metodach oczyszczania spalin, nakładach koniecznych do wybudowania 1 MW energii z różnych źródeł oraz utrzymania ich w ruchu, metodach składowania odpadów i ryzyk z tym związanych, zakłóceń w przyrodzie powodowanych przez np wiatraki. Kto i w jaki sposób najbardziej zatruwa środowisko. W Polsce, przykładowo, największy problem jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska w postaci smogu, powodują właściciele domów, głównie jednorodzinnych. Palą czym się da zatruwając siebie i okolicę. W Polsce za 70% smogu odpowiadają właśnie ci truciciele a nie elektrownie czy nawet samochody.
  Jestem ciekaw, czy ci wspieracze 13 letniej dziewczynki chcący uchodzić za cool, właśnie sami wieczorkiem odpalają swoje piece i palą wszystkim co mają pod ręką.
  Właśnie wróciłem z wczasów z okolic Międzybrodzia żywieckiego. Czy to aby nie "przypadek", że w dniu odbierania odpadów, torby z posegregowanymi śmieciami wystawiał jedynie właścicielka obiektu gdzie kwaterowałem i jeden jeszcze domek, a wszyscy inni NIE MIELI ŻADNYCH ODPADÓW DO WYWIEZIENIA???

 • syriusz.wila

  Oceniono 13 razy 5

  Lepiej żeby politycy się trzymali od tego dzieciaka z daleka. Nie jesteście jej potrzebni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX