Prokuratorzy mówili o ograniczaniu niezależności. Zostali przeniesieni

Jak informuje OKO.press, prokuratorzy z Krakowa, którzy głosowali za przyjęciem uchwały mówiącej o ograniczaniu niezależności i naciskach w prokuraturze, zostali przeniesieni w trybie natychmiastowym do innego wydziału.
Zobacz wideo

OKO.press podaje, że jedn z nich miał nie zgadzać się z przełożonymi w sprawie decyzji o dalszym stosowaniu tymczasowego aresztu w jednym z postępowań. Pozostali mieli związek z głośną uchwałą samorządu prokuratorów.


W maju tego roku prokuratorzy z Krakowa biorący udział w zgromadzeniu przedstawicieli prokuratur z całego regionu zabrali głos w sprawie ograniczaniu ich niezależności. W uchwale alarmowali, że ograniczanie to ma zarówno „wymiar ustawowy jak i faktyczny, odnoszący się do sposobu sprawowania funkcji nadzorczych poprzez wpływanie na ich decyzje procesowe, z pominięciem obowiązującej drogi służbowej”.

Kilka dni później stowarzyszenie Lex Super Omnia na walnym zgromadzeniu poparło stanowisko prokuratorów.

Odniósł się też do niego Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. „Muszą się nauczyć prawa. To na pewno jest dla nas wniosek, żeby przyglądać się sytuacji w Prokuraturze Regionalnej i Okręgowej w Krakowie. I na pewno tak się stanie” - zapowiedział w rozmowie RMF FM.

Na temat uchwały krakowskich prokuratorów wypowiadał się na antenie TOK FM jeden z nich -  Mariusz Krasoń. Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM