Andrzej Duda skierował nowelizację Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego. "To przedłużenie agonii tej ustawy"

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o skierowaniu w trybie prewencyjnym do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji Kodeksu karnego mającej wprowadzić zmiany w zakresie polityki karnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Zobacz wideo

Prezydent tak zdecydował ponieważ "tryb postępowania z nowelizacją Kodeksu karnego wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego".

"Ustawa stanowi obszerną nowelizację wprowadzającą istotne zmiany w zakresie polityki karnej. W tym zakresie ustawa nie budzi wątpliwości Prezydenta RP, ponieważ zrozumiałe jest dążenie ustawodawcy do stanowienia prawa karnego odpowiadającego wymogom sprawiedliwości" - podkreślono w komunikacie KPRP.

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzający kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie, został złożony w Sejmie 14 maja. Sejm uchwalił nowelizację w ciągu dwóch dni. Szybkie tempo prac umożliwiła decyzja marszałka Sejmu o procedowaniu w trybie niekodeksowym. Zdaniem Kancelarii Sejmu było to zgodne z regulaminem Sejmu.

Wątpliwości prezydenta wzbudził także - jak dodano - jeden z przepisów nowelizacji definiujący pojęcie "osoby pełniącej funkcję publiczną". Zgodnie z tym przepisem osobą pełniącą funkcję publiczną jest m.in. "członek zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, prezes, dyrektor lub jego zastępca, prokurent, główny księgowy lub skarbnik w (...) spółce handlowej, w której udział Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub państwowej osoby prawnej przekracza łącznie albo w odniesieniu do każdego z tych podmiotów 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji; spółdzielni; organizacji krajowej".

Jak zaznaczono w komunikacie KPRP "z perspektywy zasady równości, należy poddać przepis ten kontroli w zakresie, w jakim różnicuje sytuację prawną osób (...) w zależności od tego, czy pełnią swoje funkcje w spółce handlowej, w której udział Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub państwowej osoby prawnej przekracza łącznie albo w odniesieniu do każdego z tych podmiotów 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji". "Z perspektywy zasady określoności prawa karnego zasadne jest też zbadanie pojęcia 'organizacja krajowa'" - czytamy.

- Pan prezydent nie skorzystał z okazji, by samodzielnie być strażnikiem konstytucji. Jeżeli mamy do czynienia z niekonstytucyjną co do trybu ustawą, to ona powinna zostać zawetowana. Skierowanie nowelizacji Kodeksu Karnego do Trybunału Konstytucyjnego to przedłużenie agonii tej ustawy. To oddanie rozstrzygnięcia w ręce organu, co do którego istnieją wątpliwości, czy osoby w nim zasiadające, są z punktu widzenia prawnego faktycznie sędziami Trybunału Konstytucyjnego - skomentował w TOK FM dr Mikołaj Małecki, autor bloga Dogmaty karnisty.

Krytyczne uwagi do planowanych zmian zgłosiła komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka Dunja Mijatović, która napisała w tej sprawie list do Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Komisarz zwraca uwagę przede wszystkim na przepis mówiący o tym, że niektórym skazanym na dożywocie ma zostać odebrana możliwość warunkowego zwolnienia z więzienia. Jej zdaniem, jest to sprzeczne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Andrzej Duda skierował nowelizację Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego. "To przedłużenie agonii tej ustawy"
Zaloguj się
 • endrju1521

  0

  Z piekla nie wyjdziesz, gnoju !

 • pn-ski

  0

  Ta konstrukcja Ziobry ze słomy wygarniętej z butów, zwana "reformą sądownictwa" zaczyna się walić, coraz trudniej znaleźć jakiś organ albo ustawę, które powstałyby legalnie. Na jesieni będzie wyrok TSUE i się okaże, ze w Polsce nie ma sądownictwa, a tylko grupki towarzyskie, z czołowym odkryciem towarzyskim prezesa - pani Przejebskiej.

 • getz54

  0

  Kogo mamy za prezydenta i dlaczego ? Ten infantylny człowiek dotknięty w duzym stopniu megalomanią, porozumiewający się za pomocą internetu, z ukrycia, nocą, z nieletnimi gimnazjalistkami o podniecających go nickach ,,tłusta foczka,, ,,leśne ruchadło,, wpadający w egzaltację na widok ornatów, dymu kadzideł, sakralnej muzyki organowej, błogosławiący z kościelnej ambony Polaków, robiący sobie selfie z biurkim Trumpa, ośmiesza nas jako naród. On sam nie wie kim jest, kim chciałby byc. Wie tylko ze chciałby byc pieszczochem wszystkich ludzi na świecie, kumplem i powiernikiem dla dojrzewających dziewczynek, męzem stanu dla Donalda Trumpa i przywódców Europy, autorem epokowych pomysłów. Ale ma świadomośc i skrywa to pod róznymi okazjonalnymi minami, ze jest nikim. Jego nadętośc wstydzi się swojego tchórzostwa, braku cywilnej odwagi w podejmowaniu decyzji. Ogarnia go strach przed podjęciem decyzji, bo albo spotka go krytyka ze strony normalnych, uczciwych ludzi, albo gniew prezesa. Ten człowiek wstydzi się swojego tytułu doktora prawa, bo wie ze wytłumaczenia dla jego nikczemnych decyzji niszczących praworządnośc, depczących konstytucję nie ma. Dudek odesłał nowelizację kodeksu karnego do TK. Do oceny takiego samego bezwolnego głąba jak on. Do Trybunału Konstytucyjnego który nie istnieje, pozostały po nim jedynie zgliszcza. Ale razem z Julią nie mogą się mylic, no nie ? Nie zawetował nowelizacji ze strachu przed ostracyzmem partyjnych jakobinów, przed pogardą prezesa. I poparcie jakie ten ludzki wrak ma w sondazach wystawia bardzo złe świadectwo Polakom, miłośnikom disco polo i ludowej cepelii.

 • eski57

  0

  - Prezydentowi zabrakło odwagi , tą decyzją potwierdził , ze Nie jest samodzielnym w decyzjach i lekceważy apele i uwagi uczonych i doświadczonych prawników - Wstyd !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX