Wiosna jednak w wielkiej koalicji? Robert Biedroń: Mam mandat do rozmów

Władze Wiosny upoważniły lidera partii Roberta Biedronia do rozmów z Koalicją Europejską o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych - poinformował w sobotę Biedroń. Wiosna nadal rozpatruje też możliwość samodzielnego startu w wyborach albo udziału w koalicji ugrupowań lewicowych.
Zobacz wideo

- Chcemy nie tylko dokonać wielkiego wyboru na jesieni, ale przede wszystkim chcemy doprowadzić do tego, żeby to był wspólny wybór, żebyśmy pokazali na opozycji, że jesteśmy wspólnotą - powiedział Biedroń, informując o decyzji Rady Krajowej Wiosny.

Władze ugrupowania uznały, że wspólny start może doprowadzić do tego, że obecna opozycja wygra wybory parlamentarne albo nie pozwoli uzyskać PiS większości konstytucyjnej w Sejmie - wyjaśnił podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

- Mam nadzieję w najbliższych dniach spotkać się z liderami Koalicji Europejskiej: PO, Nowoczesnej i PSL, m.in. z Grzegorzem Schetyną, żeby rozmawiać o tym jak połączyć opozycję, jak doprowadzić do tego, żebyśmy nie stali tylko przed wyborem jak bardzo opozycja przegra, ale żebyśmy stanęli w końcu przed szansą jak bardzo opozycja wygra - mówił Biedroń.

"Nie ma wroga na opozycji"

Polityk stwierdził też, że jeszcze nie dzwonił do liderów Koalicji Europejskiej, by umówić spotkania. - Przed chwilą dopiero uzyskałem taki mandat od naszych statutowych władz - powiedział. Przypomniał, że rozmowy Wiosny z SLD już trwają.

- Nie ma wroga na opozycji, nie ma wroga wśród demokratek i demokratów. Wszystkie ręce na pokład - zapewnił. - Mam nadzieję, że będzie to opcja jak najszerszego frontu i do tych rozmów uzyskałem dziś mandat członków i członkiń naszych ciał (...), żeby rozmawiać o łączeniu opozycji - dodał.

Pytany, co zdecydowało o takim ruchu ze strony partii dotychczas przeciwnej rozmowom z Koalicją Europejską odparł, że zagrożenie ze strony PiS. - Grozi nam większość konstytucyjna - zaznaczył. Zapewnił, że Wiosna nie stawia żadnych warunków początkowych dla podjęcia rozmów.


Według niego o tym, kto będzie liderem czy liderką takiej szerokiej koalicji, jeszcze za wcześnie mówić i jest to sprawa drugorzędna. - Nie chodzi o to, kto będzie wiódł prym, tylko o kompozycję przyszłego Sejmu i Senatu - o to, żebyśmy wprowadzili jak największą liczbę sił demokratycznych do Sejmu i Senatu, żebyśmy mieli większość parlamentarną po przyszłych wyborach - mówił.

Zapewnił, że do rozmów z PSL i jej liderem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem też dojdzie.

Rada Krajowa Wiosny ma jeszcze w sobotę dokonać zmian w strukturze partii - zapowiedział Biedroń. W piątek z funkcji wiceprezesa partii z przyczyn osobistych zrezygnował Marcin Anaszewicz.

Przed budynkiem, w którym obradowały władze Wiosny pikietowało kilka osób z Obywateli RP z transparentami nawołującymi do wspólnego startu w wyborach wszystkich demokratycznych partii opozycyjnych.

Wiosna zmienia zdanie

Choć jeszcze w sobotę rano w Wyborach w TOKu Krzysztof Śmiszek informował, że "władze Wiosny nie mają mandatu do rozmów dotyczących włączenia się do bardzo szerokiej koalicji". Zapewniał, że rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy dotyczący utworzenia lewicowego bloku z SLD, Razem i innymi mniejszymi partiami. I drugi - samodzielnego startu. - Mamy dobre sondaże, wczoraj na przykład 9 procent, więc to też daje nam mocny mandat. Już się przygotowujemy do wyborów, niebawem zaprezentujemy regionalne sztaby wyborcze - mówił Śmiszek.

Warto też przypomnieć, że na konferencji prasowej zwołanej zaraz po wyborach do Parlamentu Europejskiego lider Wiosny Robert Biedroń informował, że partia podjęła decyzja o samodzielnym starcie w jesiennych wyborach do parlamentu w Polsce. - Nie ma innych scenariuszy na stole - przekonywał.

Wiosna Biedronia dostała się do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 6,06 proc. Taki wynik dał trzy mandaty, które otrzymali: Robert Biedroń (z Warszawy), Sylwia Spurek (z Wielkopolski) i Łukasz Kohut (ze Śląska).

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Wiosna jednak w wielkiej koalicji? Robert Biedroń: Mam mandat do rozmów
Zaloguj się
 • axermann

  Oceniono 3 razy 3

  Ale do końca września to się jakoś dogadacie? Mówię tutaj o Grzesiu i Robusiu, bo to że do tego czasu z cztery razy się ostro poprztykają to pewne na 120%. Ale powiedzmy sobie szczerze: WIOSNA JUŻ NIE ISTNIEJE!!! Jest to taka sama efemeryda jak Nowoczesna- z kim tutaj robić koalicję?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Polityka spod znaku brunatnej landrynki, zreszta te resyntymenty zademonstrowala ostatnio IKEA ktorego zalozyciel w mlodosci sympatyzowal z nazistami i ten szwedzki anus biznesu wyglada na to iz nadal nie toleruje niecheci do brunatnej landrynki.

 • matts06

  Oceniono 3 razy 1

  Co za dno... A tak liczyłem, że Biedroń zmądrzał i będzie koalicja lewicowa. W tym momencie traci całkowicie moje zaufanie. Nigdy nie zagłosuję na koalicję z PO, tak więc nie podniecajcie się, z 6% Biedronia nie zrobi się 6% dla KE. Cóż, mogła być koalicja lewicowa, ale ważniejsze niż wartości są stołki. Gratulacje panie Biedroń, niesamowite jak przez 2lata z polityka z którym wiązałem wielkie nadzieje, spadł Pan na samo, samiusieńkie dno. Zostaje zmarnowanie głosu na jesieni na 1% partii Razem. Dzięki panie Biedroń, że nie dał mi Pan innego wyboru.

 • getz54

  0

  Bardzo obiecująca informacja. To oznacza, ze PSL obrazony sam się wyautował. Najwyzszy czas, zeby tym przekręciazom, chciwym sępom, odłączyc kroplówkę. PiS rozprawi się z nimi jak z Samoobroną, Kosiniakowi zmontują po drodze jakąś korupcję, Sawickiemu wyciągną niezapłacone rachunki z agencji towarzyskiej na Podkarpaciu, oni to potrafią. Elektorat PSL zniknął jak pługi i brony, po wejściu Polski do UE. Ta partia to teraz zadna wartośc dodana, jedynie kompromitacja i ciągłe awantury przy dzieleniu stanowisk. Partia Skundlonych Ludzi to jest. Panie Lubnauer, Nowacka, pan Biedroń, powinni pilnie patrzec na ręce cwanemu Grzesiowi, zeby ich
  niec wycwikał. PO to teraz taka podstarzała primabalerina, nie wiadomo kiedy strzeli focha i odejdzie. Politycy tej partii uwazają, ze mają dozywotnie stanowiska. Nie są w stanie sami powiedziec dośc, juz nic dobrego nie jesteśmy w stanie zrobic, wymyślec, juz nie mamy sił na harówkę w kampanii wyborczej. Nie będę wymieniał nazwisk, zeby nie znęcac się nad lezącymi, ale powinno się wprowadzic w koalicji kryterium wykształcenia, doświadczenia i wieku. I nie chodzi mi wcale o doświadczenie polityczne, tylko co kolego/kolezanko potrafisz ?
  Uniemozliwienie bolszewikom uzyskania większości głosów w parlamencie, i uzyskanie większości mandatów w Senacie, powinno byc dla opozycji jedynym celem. Po wyborach ścisła współpraca do następnych wyborów, bez kłótni, ansów, szantazowania. I cała opozycja, a zwłaszcza fałszywa PO, powinni w umowie o współpracy zapisac zakaz tarzania się ze świniami z kościoła katolickiego w błocie.

 • tomaselli

  Oceniono 1 raz -1

  "Wiosna" nigdy nie istniala. To byl projekt majacy na celu , wprowadzenie Biedronia do PE , a nastepnie mieli zasilic PO, ktora bez koalicjantow ma szanse na ok. 15 %. A Polacy kolejny raz dali sie "nabic w butelke".

 • mrpens

  Oceniono 3 razy -1

  Kosiniak wyliże brązowe oczko Biedronia

 • plainvanilla

  Oceniono 3 razy -1

  Głosowałem na Wiosnę i znów chciałem głosować na Wiosnę, ale jak usłyszałem, że mam płacić 1500 zł ZUS miesięcznie, to szybko otrzeźwiałem i zagłosuję na kogoś kto mnie ochroni przed bankructwem i nędzą. Czekam na Partię Białych Murzynów.

 • eski57

  Oceniono 2 razy -2

  - - uważam , że NIE bardzo korzystnym jest przyjąć do szerokiej Koalicji Wiosny , ze względu na zbyt radykalne odniesienia światopoglądowe , co może NIE podobać się przeciętnemu wierzącemu obywatelowi , nie mówiąc o kontrataku ze strony PiS-u , biskupów i duchownych innych szczebli , a ONI skuteczni potrafią być w obie strony („bez ciebie ojcze nie byłoby tego zwycięstwa” !) . - Wiosna powinna iść samodzielnie , a o koalicji pomyśleć po wyborach !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX