Kosiniak-Kamysz odpowiada na propozycje Biedronia: PSL nie chce wspólnych list z Wiosną

Polskie Stronnictwo Ludowe nie chce wspólnych list z Wiosną w wyborach parlamentarnych. Lider PSL, Władysław Kosiniak - Kamysz, jasno deklaruje że taka lista nigdy nie powstanie.
Zobacz wideo

W sobotę (29.07)  Robert Biedroń ogłosił że zarząd partii upoważnił go do podjęcia rozmów z przedstawicielami całej Koalicji Europejskiej.

Takiej listy nigdy nie będzie - powiedział w niedzielę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że opozycja powinna w nadchodzących wyborach zbudować dwa bloki: centrowy i lewicowy.

W jego ocenie wspólna lista PSL i Wiosny doprowadziłaby do utraty wyborców. "To jest utrata wyborców przez nas, ale również przez Wiosnę" - mówił Kosiniak-Kamysz.

"Wspólnota celu, jakim było stworzenie wspólnej listy w wyborach europejskich, nie wystarczyła, żeby te wybory wygrać. Musi być wspólnota idei i programów. Nie da się połączyć naszych idei i światopoglądów. My je bardzo szanujemy. Szanujemy odrębność, szanujemy samodzielny start Wiosny, która kiedyś taką decyzje podjęła, bo sami też do takiego startu jesteśmy przygotowani. Ale nie znajdziemy się na jednej liście, bo nie jest to zgodne z naszymi ideami, z naszym programem, ani się to wyborczo nie sumuje. Te głosy się  wykluczają" - podkreślił szef PSL.

Według Kosiniaka-Kamysza, opozycja powinna zbudować dwa bloki: lewicowy, bo takich poglądów w Polsce jest bardzo dużo i taka lista może zdobyć kilkunastoprocentowe poparcie oraz centrowy tworzony przez ludowców. "Jedna lista to jest zwycięstwo PiS-u już dzisiaj, dwie listy to jest szansa na to, żeby Polska zmieniała swoje oblicze" - podkreślił. "Żeby zachować uprawnienia społeczne, rozwijać gospodarkę, ale przewrócić demokratyczne podstawy państwa prawa, przywrócić szacunek, a przede wszystkim zjednoczyć Polaków" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

"To jest czas decyzji dla opozycji, czy chce przegrać wybory idąc w jednym bloku wyborczym, czy chce powalczyć z PiS-em i móc stworzyć rząd i wystawia dwa bloki wyborcze, które mają szansę może nie na zajęcie pierwszego miejsca, ale później na zdobycie takiej pozycji, która umożliwia odsunięcie PiS-u od władzy, zjednoczenie Polaków i zwycięstwo sił demokratycznych" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

"Jedna lista to złamane skrzydła" - ocenił polityk. Dodał, że wyborcy PSL nie pójdą głosować na Stronnictwo, jeśli na tej samej liście zobaczą przedstawicieli skrajnej lewicy, podobnie jak wyborcy lewicy, którzy nie oddadzą głosów na listę, na której będą konserwatyści z PSL.

Osobno czy w koalicji?

W najbliższą sobotę władze PSL zdecydują, czy wystartują w jesiennych wyborach samodzielnie, czy w koalicji. Kosiniak-Kamysz powiedział, że Stronnictwo jest zawsze gotowe do samodzielnego startu, a Koalicja Polska jest formowana po to, żeby była "podmiotowość programowa i ideowa PSL". "Nie chciałbym, żeby to byli tylko członkowie i sympatycy PSL. Chciałbym, żeby to była prawdziwa Koalicja Polska różnych ugrupowań, różnych środowisk" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że jedna lista może być "demotywująca dla wyborców", bo będzie ona "niewyrazista". "Żeby Polacy poszli na wybory, żeby frekwencja wyniosła 60-65 proc., to muszą  mieć prawdziwy wybór, mieć na kogo głosować, utożsamiać się z programem i ideą" - mówił lider PSL.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Kosiniak-Kamysz odpowiada na propozycje Biedronia: PSL nie chce wspólnych list z Wiosną
Zaloguj się
 • plainvanilla

  Oceniono 4 razy 4

  PSL nie istnieje od kilku lat, ale działacze jeszcze tego nie zauważyli.

 • getz54

  Oceniono 6 razy 2

  PSL nie chce wspólnych list z Wiosną. PSL nigdy nie zrezygnuje z tarzania się w błocie ze świniami z kościoła katolickiego. Bo świnie, obornik, widły i kosa, to tradycja, ludowe wartości, bliskie działaczom tej partii, bo nie jej elektoratowi. Jego juz nie ma, zniknął razem z bronami, pługami, dopłatami unijnymi. Kosiniak- Kamysz, (nie wiem które to jest panieńskie) juz zdaje egzamin do PiS-u. Kłamie jak Morawiecki, Duda, Kuzmiuk, jeszcze mu do nich daleko ale zaczął dobrze. Władzio mówi, ze PSL chce przywrócic szacunek, a przede wszystkim zjednoczyc Polaków. To zjednoczenie Polaków zaczął od wykluczania. Nie ugrupowaniu Wiosna, nie LGBT, nie związkom partnerskim, nie aborcji, nie tabletkom EllaOne, nie wolności dla kobiet. Radośc mnie rozpiera niezmierna, ze tak jak doczekałem rozpadu ZSRR, doczekałem upadku PSL. Kaczyński przestawił Kosiniakowi zwrotnicę, on nawet tego nie zauwazył, za chwilę minie zajezdnię i pomknie prosto na szykany kończące tor. Nie przywita się z Begerową, Hojarską, Filipkiem, Maksymiukiem, nie zjedzie nawet do zajezdni. Piękna będzie to katastrofa. Dla takiej chwili warto zyc.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 2

  Listy PSL muszą mieć klauzulę sumienia

  poświadczoną przez proboszcza.

 • mgrstepien

  0

  PSLGBT I + na drogę.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 0

  To juz jest kolejne zmieszanie szykow, zjednoczone partie postpeerelu, sadzily, iz zjednoczenie uporzadkuje scene polityczna po ich stronie sporu. Tymczasem po klesce majowej doszlo do takiego bajzlu ze juz nikt nie wie kto jest gdzie i po co. Szczerze wspolczuje ciemnemu czerskiemu walowi bo to kompletna dezorientacja calej tej postmarksistowskiej zbieraniny spajanej korytem.

 • eski57

  Oceniono 2 razy -2

  - tym razem Ludowcy mają rację ; Wiosna – wobec znaczenia K. Katolickiego w dzisiejszym społeczeństwie , poszła zbyt daleko w kwestiach światopoglądowych (ostrzegałem) i powinna startować samodzielnie , a koalicji szukać po wyborach !
  Platforma Obywatelska również NIE powinna się godzić na wspólny z Wiosną udział !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX