Wiosna jednak w koalicji? "Tylko krowa nie zmienia poglądów. Krowy dzisiaj w Polsce są symbolem wolności"

Krowy dzisiaj w Polsce są symbolem wolności i tego, że można żyć inaczej, więc nie wstydziłabym się metafory, że tylko krowa nie zmienia zdania - mówiła o przystąpieniu Wiosny do rozmów z Koalicją Obywatelską Paulina Piechna-Więckiewicz, przedstawicielka partii Roberta Biedronia.
Zobacz wideo

Jeszcze kilka tygodni temu Robert Biedroń zapewniał, że Wiosna - "jako trzecia siła w polskiej polityce" - będzie startować w wyborach parlamentarnych samodzielnie. - Nie ma na stole innych scenariuszy - mówił na konferencji zorganizowanej pod koniec maja.

Okazało się jednak, że są. W ostatnią sobotę Biedroń poinformował, że otrzymał mandat partii do prowadzenia rozmów w sprawie przystąpienia do wielkiej koalicji z Platformą Obywatelską, Nowoczesną i Inicjatywą Polska.

- Ja rozumiem, że tylko krowa nie zmienia zdania, niemniej jednak tych wolt u państwa jest po kokardę - skomentowała, nie bez złośliwości, prowadząca Wywiad Polityczny Karolina Lewicka. - Krowy dzisiaj w Polsce - i nie żartuję absolutnie, bo bardzo mi się ta metafora podoba - są symbolem wolności i tego, że można żyć inaczej - odpowiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz.

Działaczka Wiosny nawiązała w ten sposób do słynnych już krów z Deszczna, które żyły na wolności w województwie zachodniopomorskim i które - przy dużej oddolnej działalności aktywistów - udało się uratować przed śmiercią. >> Czytaj więcej o krowach z Deszczna

- Czekałam na ten moment, kiedy będę mogła to powiedzieć. Bo stado wolnych krów nie wyzwoliło emocji tylko wśród wegetarian, wegan i ekologów, ale wyzwoliło takie emocje, że wszyscy żyjemy w pędzie, a gdzieś są krowy, które postanowiły być wolne. Więc wcale bym się tego przykładu krów nie wstydziła - dopowiedziała Piechna-Więckiewicz.

Kilkukrotnie powtórzyła, że decyzje o politycznych sojuszach nie były, nie są i nigdy nie będą łatwe. Jak dodała, wszyscy - zarówno Wiosna, PO i PSL - muszą spojrzeć do tyłu i przeanalizować błędy popełnione w ostatniej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- To nie jest tak, że tylko Wiosna osiągnęła wynik poniżej naszych oczekiwań - przyznała. - Grzegorz Schetyna też nie mówił, że jest zachwycony wynikiem Koalicji Europejskiej - dodała.

Zdaniem Piechny-Więckiewicz, cała opozycja jest obecnie w trudnej sytuacji, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość - pomimo "wielu błędów i złych rzeczy, które robi" - dalej przekracza 40 procent w sondażach.

Paulina Piechna-Więckiewicz to wieloletnia działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej i wiceprzewodnicząca tej partii - w 2016 roku odeszła, przyłączając się do Inicjatywy Polska. Tą opuściła przed wyborami samorządowymi w roku 2018, kiedy okazało się, że stowarzyszenie Barbary Nowackiej tworzy sojusz z PO. Piechna-Więckiewicz dołączyła następnie do znanego warszawskiego aktywisty Jana Śpiewaka i jego organizacji Wygra Warszawa, startowała do rady miasta - bezskutecznie. Dziś jest członkinią Wiosny.

Pytana przez Karolinę Lewicką, dlaczego mniejsze projekty lewicowe nie odnoszą na polskiej scenie politycznej sukcesu, Piechna-Więckiewicz stwierdziła, że "kiedy przychodzi do wyborów, duża część wyborców woli zagłosować na większe komitety".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM