Anna Zalewska tłumaczy się ze swojego zachowania w PE. Nietypowe "przeprosiny"

- Każdy, kto poczuł się w jakikolwiek sposób dotknięty, niech poczuje się przeze mnie przeproszony - powiedziała Anna Zalewska, odnosząc się do swojego zachowania podczas inauguracji prac nowego PE. Podczas odgrywania hymnu UE, była szefowa MEN, siedziała.
Zobacz wideo

Podczas pierwszego posiedzenia Parlamentu Europejskiego nowej kadencji doszło do incydentu. W czasie odgrywania hymnu UE "Ody do radości" brytyjscy deputowani z partii Brexit odwrócili się plecami do centrum sali, a eurosceptycy z partii Marine Le Pen w ogóle nie ruszyli się z miejsc.

Dwoje polskich europosłów, Witold Waszczykowski oraz Anna Zalewska wstali, ale z bardzo dużym opóźnieniem.

Była minister edukacji w TVN24 tłumaczyła się ze swojego zachowania. Jak wyjaśniała, było to "nieporozumienie, a nie demonstracja". - Najzwyczajniej w świecie (było to) literalne traktowanie deklaracji numer 52, która jest elementem Traktatu z Lizbony, którą to deklarację podpisało 16 państw, Polski tam nie ma. Ta deklaracja traktuje "Odę do radości" jako pieśń wspólnotową – wyjaśniała, trzeba przyznać - dość zawile – Anna Zalewska.

Przywoływana przez byłą szefową MEN deklaracja głosi:

"Belgia, Bułgaria, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja oświadczają, że flaga przedstawiająca krąg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle, hymn pochodzący z „Ody do Radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, dewiza „Zjednoczona w różnorodności”, euro będące walutą Unii Europejskiej oraz Dzień Europy obchodzony 9 maja pozostają dla nich symbolami wyrażającymi poczucie wspólnoty obywateli Unii Europejskiej oraz ich związek z nią."

Jak dodała Zalewska, może "tylko wyrazić ubolewanie, że różnorako zostało to odczytane". - Każdy, kto poczuł się w jakikolwiek sposób dotknięty, niech poczuje się przeze mnie przeproszony – powiedziała była szefowa MEN. Jej partyjny kolega, Ryszard Czarnecki, dodawał z kolei Waszczykowski i Zalewska "zamyślili się" i dlatego wstali później.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM