Anna Zalewska tłumaczy się ze swojego zachowania w PE. Nietypowe "przeprosiny"

- Każdy, kto poczuł się w jakikolwiek sposób dotknięty, niech poczuje się przeze mnie przeproszony - powiedziała Anna Zalewska, odnosząc się do swojego zachowania podczas inauguracji prac nowego PE. Podczas odgrywania hymnu UE, była szefowa MEN, siedziała.
Zobacz wideo

Podczas pierwszego posiedzenia Parlamentu Europejskiego nowej kadencji doszło do incydentu. W czasie odgrywania hymnu UE "Ody do radości" brytyjscy deputowani z partii Brexit odwrócili się plecami do centrum sali, a eurosceptycy z partii Marine Le Pen w ogóle nie ruszyli się z miejsc.

Dwoje polskich europosłów, Witold Waszczykowski oraz Anna Zalewska wstali, ale z bardzo dużym opóźnieniem.

Była minister edukacji w TVN24 tłumaczyła się ze swojego zachowania. Jak wyjaśniała, było to "nieporozumienie, a nie demonstracja". - Najzwyczajniej w świecie (było to) literalne traktowanie deklaracji numer 52, która jest elementem Traktatu z Lizbony, którą to deklarację podpisało 16 państw, Polski tam nie ma. Ta deklaracja traktuje "Odę do radości" jako pieśń wspólnotową – wyjaśniała, trzeba przyznać - dość zawile – Anna Zalewska.

Przywoływana przez byłą szefową MEN deklaracja głosi:

"Belgia, Bułgaria, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja oświadczają, że flaga przedstawiająca krąg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle, hymn pochodzący z „Ody do Radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, dewiza „Zjednoczona w różnorodności”, euro będące walutą Unii Europejskiej oraz Dzień Europy obchodzony 9 maja pozostają dla nich symbolami wyrażającymi poczucie wspólnoty obywateli Unii Europejskiej oraz ich związek z nią."

Jak dodała Zalewska, może "tylko wyrazić ubolewanie, że różnorako zostało to odczytane". - Każdy, kto poczuł się w jakikolwiek sposób dotknięty, niech poczuje się przeze mnie przeproszony – powiedziała była szefowa MEN. Jej partyjny kolega, Ryszard Czarnecki, dodawał z kolei Waszczykowski i Zalewska "zamyślili się" i dlatego wstali później.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Anna Zalewska tłumaczy się ze swojego zachowania w PE. Padły nietypowe "przeprosiny"
Zaloguj się
 • goodspiritman

  Oceniono 6 razy 4

  Jeżeli Europa myślała, że ucywilizuje przez kilka lat buraki z kropidłem w tle, hodowane przez 150 lat zaborów, 50 lat okupacji, to zgrzeszyła "grzechem nadmiernego optymizmu", a teraz w nagrodę może sobie podziwiać kwiat buraczany w pełnej krasie :)

 • jackblack52

  Oceniono 2 razy 2

  Wynika z jej wypowiedzi, że przy hymnie USA, czy Anglii też nie wstanie, bo nas to nie dotyczy. Jak Minister Edukacji może być tak niedouczona?

 • getz54

  Oceniono 4 razy 2

  Te PiS-owskie nurki zamierzają zrobic z Parlamentu Europejskiego zamiejscowy wydział polskiego sejmu. Zbudowac swój własny umiłowany ekosystem. Po wyjściu Brytyjczyków z Unii dotelepie do nich jeszcze jeden wariat. Szalony Tarczyński, zostanie u nich dyzurnym błaznem, bez zadnej charakteryzacji. Będzie dla prezesa robił podczas obrad europarlamentu ,,rodeo,,

 • 2fat

  Oceniono 1 raz 1

  Pies cie jbał wstrętna krwo.

 • ptakomysz

  Oceniono 1 raz 1

  Zębate pomiotło nie nadaje się na takie salony.
  Powinni ją wykopać z Brukseli tak jak Ryśka.

 • iza_szczypka

  Oceniono 3 razy 1

  Łże jak bura suka, i co tu więcej komentować?
  Ja tylko mam nadzieję, że w PE jest jakiś regulamin porządkowy i zdrowe kary za buraczane zachowania. Gdyby tak codziennie płaciła po 150-200 euro za to, to może by ją nam wychowali choć trochę?

 • ptakomysz

  0

  Popatrzcie na to zdjęcie.
  Co widzicie?
  Oczywiście pytanie nie dotyczy sÓwerena.

 • goodspiritman

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli Europa miała jakieś złudzenia, że ucywilizowała buraki dając kasę i możliwości edukacji..., to teraz widzi, że nie ma mocy na buractwo z kropidłem w tle... i będzie mogła podziwiać to zjawisko na swoich salonach przez czas dłuższy, 150 lat zaborów i 50 lat okupacji zrobiło swoje.

 • skandy5

  Oceniono 2 razy 0

  Mam nadzieję, że jeszcze sobie posiedzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX