Poseł Marcin Horała chce jeszcze jednego starcia z Donaldem Tuskiem. Były premier wezwany po raz drugi przez komisję ds. VAT-u

- Około 20 lipca sejmowa komisja śledcza ds. VAT zakończy przesłuchania świadków; na 18 lipca zaplanowane jest przesłuchanie Sławomira Nowaka; na 16 lipca wysłaliśmy wezwanie na drugi termin do Donalda Tuska - poinformował w czwartek szef komisji Marcin Horała (PiS). Jednocześnie z listy świadków skreślony został były szef CBA Mariusz Kamiński.
Zobacz wideo

Sejmowej komisji śledczej zostało niewiele czasu na pracę. - Ponieważ trzeba się liczyć z ewentualnością, że wrześniowe posiedzenie Sejmu będzie ostatnim w tej kadencji, więc komisja końcowy raport musi przyjąć w początkach września. Musi on więc być przedstawiony do wiadomości posłów, aby mogli zgłosić poprawki jeszcze około 20-25 sierpnia. Przewodniczący komisji potrzebuje około miesiąca na ostateczne prace nad raportem - poinformował dziś poseł Horała.

Wiadomo już, kogo chcą przesłuchać sejmowi śledczy. - Na ten moment mamy zaplanowane 18 lipca przesłuchanie Sławomira Nowaka. Kilka dni temu wysłaliśmy wezwanie na drugi termin dla Donalda Tuska, który jest zaplanowany na 16 lipca. Na razie nie ma jakiegoś sygnału, czy w tym terminie pan Tusk zamierza się stawić na przesłuchaniu. Jeszcze kilka przesłuchań nam zostało. 18 lipca zakończymy etap przesłuchań. Będzie czas na napisanie raportu - podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący komisji.

Donald Tusk przed komisją ds. VAT. Przewodniczący Horała... liczy

Po raz pierwszy były premier, a dziś szef Rady Europejskiej, zeznawał przed komisją 17 czerwca. Sejmowi śledczy chcieli, by przesłuchanie odbyło się wcześniej. Ale Tusk, ze względu na obowiązki, nie mógł pod koniec maja stawić się w Sejmie. 

Kiedy już doszło do przesłuchania, to upłynęło ono pod znakiem starcia Tuska z posłem Horałą. To przewodniczący zadawał najwięcej pytań, a nawet, kiedy to nie on był przy głosie, starał się zaznaczać swoją obecność. Na przykład głośnym liczeniem. Bo jak tłumaczył, chciał policzyć, ile razy były premier przy pomocy "wycieczek politycznych" będzie unikał odpowiedzi na pytania.

Nie będzie przesłuchania Kamińskiego

Również w czwartek posłowie opozycji zasiadający w komisji śledczej ds. VAT poinformowali, że z listy świadków komisji, na wniosek jej szefa Marcina Horały (PiS), skreślono Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, obecnego wiceprezesa PiS i ministra koordynatora służb specjalnych.

Opozycja oceniła ten krok jako "chronienie Kamińskiego" i zapowiedziała wniosek o przywrócenie go jako świadka. Nazwisko Kamińskiego podczas zeznań padało nieraz, mówił o nim m.in. Donald Tusk.

Poseł Horała - w odpowiedzi na zarzuty opozycji - odparł: "Mieliśmy kilkunastu świadków, którzy byli na liście rezerwowych. Byli powołani na świadka, ale w miarę zbliżania się końca prac komisji widać było, że nie zdążymy wszystkich świadków przesłuchać i trzeba było dokonać selekcji".

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT zajmuje się analizą działań instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Członkowie komisji badają zaniedbania i zaniechania organów, do których dochodziło w latach 2007-2015.