Min. Ziobro chce wznowienia postępowania ws. drukarza z Łodzi
26 czerwca TK podjął decyzję w głośnej sprawie drukarza z Łodzi - uznano za niekonstytucyjny przepis Kodeksu wykroczeń, który przewiduje karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług.
Dziś resort sprawiedliwości poinformował, że min. Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi. Jak tłumaczy wiceminister Marcin Romanowski, podstawie do takiego działania dała decyzja TK.
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego poszerza sferę wolności. Chodzi właśnie o to, żeby w jego konsekwencji, nikt nie mógł być karany za to, że działa zgodnie z własnym sumieniem, wyznaniem. A tak było właśnie w tym przypadku - mówi wiceminister. I dodaje, że wolność jest w Polsce zagrożona. - Zawsze będziemy opowiadać się za wolnością, która jest zagrożona, naruszana. Mamy do czynienia z wojną ideologiczną, bardzo często tak to jest określane, kiedy osoby, które kierują się swoim wyznaniem, sumieniem są atakowane, zwalniane z pracy. Jak w przypadku IKEI czy drukarza z Łodzi - ocenia Romanowski.
Drukarz i LGBT
W 2015 roku drukarz z Łodzi Adam J. odmówił wydrukowania plakatu, który promował wydarzenie organizacji zaangażowanej w obronę praw osób LGBT. Sprawę rozpatrzył najpierw sąd rejonowy, a później okręgowy. Oba uznały winę drukarza.
We wrześniu 2017 r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację na korzyść drukarza. Argumentował wtedy, że wyrok naruszył konstytucyjną zasadę wolności sumienia. Sąd Najwyższy odrzucił kasację. W mocy pozostał wyrok, w którym Adama J. uznano za winnego wykroczenia, choć odstąpiono od kary. Po tym wyroku Zbigniew Ziobro zdecydował się skierować sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, którym kieruje Julia Przyłębska.
Sędziowie nie byli jednomyślni. Dwa złożyli zdania odrębne. Zdaniem sędziego Leona Kieresa orzeczenie TK osłabi i tak niedoskonały system ochrony osób dyskryminowanych. Decyzję Trybunału Konstytucyjnego skrytykowało wielu prawników, w tym była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska. - W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że przyznaliśmy klauzulę sumienia wszystkim usługodawcom - mówiła w rozmowie z reporterką TOK FM.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
"Aż mnie pani podkręciła". Prof. Kowal ostro o słowach Waszczykowskiego. "Dziecinne i infantylne"
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Wypadek na A1. Łódzka policja wydała oświadczenie: Kierowcą nie był funkcjonariusz ani jego syn
- Orlen dba o nastroje wyborców, prezes Glapiński melduje prezesowi wykonanie zadania. A po wyborach "choćby potop"
- Mniejsze parówki, cieńszy papier toaletowy. Trwa masowe mydlenie oczu konsumentom
- Samochód to tutaj zbędny luksus? "Nie wszyscy chcemy być Nowym Jorkiem". "Tu jest bajka"
- Kobiety zamiast mężczyzn powinny latać w kosmos? Są lżejsze, zużywają mniej tlenu. Potwierdzają to badania NASA