Poznań. Sąd oddalił pozew TVP przeciwko prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi

Prezydent Poznania nie naruszył zasad dopuszczalnej krytyki, a tym samym dóbr osobistych Telewizji Polskiej - uznał w piątek sąd i oddalił pozew Telewizji Polskiej przeciwko prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi.
Zobacz wideo

Chodzi o zawarte w wywiadach prasowych sugestie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka o zatrudnianiu przez Telewizję Polską "perfidnych i chamskich propagandystów" oraz publikowaniu "nienawistnych programów", co - zdaniem Jaśkowiaka - miało się przyczynić do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wypowiedzi te padały na początku roku m.in. w poznańskiej "Gazecie Wyborczej" i lokalnej telewizji WTK.

Telewizja Polska domagała się od Jacka Jaśkowiaka przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Poznański sąd w piątek oddalił ten wniosek.

Sędzia o konstytucyjnym prawie do wolności wypowiedzi

- Były to wypowiedzi emocjonalne, nacechowane żalem i rozgoryczeniem. Samo to, że wypowiedź zawiera elementy krytyczne wobec drugiej osoby, nie czyni jeszcze tej wypowiedzi bezprawną - należy pamiętać o bardzo ważnym konstytucyjnym prawie do wolności słowa i wypowiedzi - uzasadniała swoją decyzję sędzia Joanna Ciesielska-Borowiec.

- Cieszy mnie ten wyrok. Uważam, że to, co powiedziałem o TVP i jej metodach, należało powiedzieć. Byłem to winny Pawłowi Adamowiczowi, który opowiadał mi, jak był nękany przez telewizję publiczną. Gdy 4 czerwca byłem w Gdańsku na obchodach 30-lecia wolnej Polski, bliscy Pawła dziękowali mi za tamte słowa - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prezydent Jaśkowiak.

Po zabójstwie Pawła Adamowicza Telewizja Polska pozwała nie tylko prezydenta Poznania. Proces wytoczyła m.in. Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi. Pod koniec maja warszawski sąd oddalił pozew, uznając, że Bodnar nie naruszył dobrego imienia TVP.

Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 roku, dzień po tym, jak w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku został wielokrotnie raniony nożem. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM