Elżbieta Rafalska przyznaje w Katowicach: 500 plus to za mało, żeby podnieść dzietność

- Sam program, który charakteryzuje się wypłatą świadczeń, jest niewystarczający. Być może trzeba przeanalizować szczegółowo to, co stanowi barierę do zwiększenia dzietności dla rodzin - mówiła w rozmowie z reporterem TOK FM była już minister rodziny, a obecnie eurodeputowana, Elżbieta Rafalska.
Zobacz wideo

Przez trzy dni w Katowicach, gdzie wystartowała konwencja Prawa i Sprawiedliwości, politycy i eksperci związani z tą partią będą zastanawiać się nad programem, z którym pójdzie ona do jesiennych wyborów. W ramach 16 paneli tematycznych i 60 dyskusji specjalistycznych PiS próbuje znaleźć hasła, które zapewnią mu kolejną kadencję.

Katowice i sala Międzynarodowego Centrum Kongresowego to dla PiS miejsce wyjątkowe. To właśnie tu cztery lata temu Beata Szydło zapowiedziała wdrożenie programu 500 plus, co do którego panuje zgoda, że w znaczącym stopniu przyczynił się do zwycięstwa partii w wyborach parlamentarnych. 

Jednak Elżbieta Rafalska, która jako minister rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiadała za wdrożenie 500 plus, przyznała w rozmowie z reporterem TOK FM, że sama wypłata pieniędzy okazała się niewystarczająca, by zwiększyć liczbę przychodzących na świat dzieci. Wskazała na bariery, które wciąż są do pokonania. - Na przykład ograniczona dostępność do miejsc opieki nad małym dzieckiem. To bardzo często podnoszą rodziny. Mimo że nam się to w Polsce poprawia, jest bardzo duże zróżnicowanie terytorialne - wyliczała.

Wskazywała również na rozwiązania dotyczące kodeksu pracy i np. możliwości pracy kobiet w niepełnym wymiarze godzin. - To jest słabością polskiego rynku pracy, że to rozwiązanie jest bardzo rzadko stosowane - mówiła, dodając, że rynek pracy musi lepiej odpowiadać na potrzeby kobiet wychowujących małe dzieci. 

Elżbieta Rafalska pytana, czy PiS szykuje kolejne transfery socjalne, poprosiła, by na taką informację poczekać do konwencji programowej. Jednocześnie wzbraniała się przed nadawaniem programowi 500 plus etykietki socjalnej - jej zdaniem mieści się to w pojęciu polityki rodzinnej. 

- Będzie kolejna propozycja dla osób niepełnosprawnych. Mówimy, że jest potrzeba osób pozostających na niewysokich świadczeniach emerytalnych - dodała. 

DOSTĘP PREMIUM