Kaczyński o "wielkiej ofensywie zła". "Apologeci już wytłumaczą, co prezes miał na myśli"

- To nie było najlepsze wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w historii - w taki sposób dr Mirosław Oczkoś ocenił w TOK FM wystąpienie szefa PiS na konwencji w Katowicach.
Zobacz wideo

Szef PiS mówił między innymi o wolności, która "jest głównym wymiarem naszej cywilizacji i polskiej tradycji". Mówił też o "odparciu wielkiej ofensywy zła". Jak sam przyznał, to określenie może być "przedmiotem ataku".

Dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, był rozczarowany przemówieniem Jarosława Kaczyńskiego. - Prezes przyzwyczaił nas do konkretniejszych sformułowań. Ludzie oczekiwali czegoś innego, kolejnego "czegoś plus", a tego nie było – mówił dr Oczkoś. W jego ocenie, "to nie było najlepsze wystąpienie Kaczyńskiego w historii jego przemówień". - Być może cały nacisk położono na popołudniowe wystąpienie premiera Morawieckiego – dodał.

Odnosząc się do "wielkiej ofensywy zła" dr Oczkoś wyjaśniał, że takie określenie może służyć do mobilizacji struktur partyjnych i wyborców. - Trudno trzymać w mobilizacji najedzonych działaczy niskiego szczebla. Dobrej zmiany już nie zrobimy, bo ona się dokonała. Dlatego musimy trwać. A słowo "trwać" jest mało atrakcyjne w kontekście wyborów – tłumaczył ekspert.

W jego opinii zasadniczo tylko w tym kontekście przemówienie było "świetne". - Pan prezes musiał coś znaleźć i znalazł. Dzięki temu to przemówienie było dla wszystkich. A apologeci już wytłumaczą, co prezes miał na myśli – przekonywał dr Oczkoś.

Z kolei prof. Henryk Domański, socjolog z PAN, ocenił, że trudno wymagać od prezesa Kaczyńskiego ujawniania kolejnych programów. - Wystąpienie było krótkie, bardzo ogólnikowe, bez konkretu. Można powiedzieć, że PiS się nie powtarza, bo nie ogłasza znowu kolejnych programów. To dobre narzędzie – mówił prof. Domański.

Jak wyjaśniał, konwencja PiS ma charakter "seminaryjny". - Eksperci mają odegrać główną rolę. Ma powstać zarys tego, co PiS ma robić przez najbliższe lata – dodawał socjolog.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
Kaczyński o "wielkiej ofensywie zła". "Apologeci już wytłumaczą, co prezes miał na myśli"
Zaloguj się
 • cud_smolenski

  Oceniono 22 razy 16

  Ja nigdy nie slyszalem dobrego przemowienia w wykonaniu Developera. Zawsze zial jadem i nienawiscia, jego przemowienia sa i byly pelne klamstw i polprawd. Z kazdego przemowienia wylania sie obraz czlowieka nienawidzacego swiata i ludzi. Wymyslanie nowych zlogow jezykowych to jego zaleta. Chyba je bierze z Dziel rozszerzonych Lenina. W koncu to studiowal przez cale zycie.

 • Mr. X

  Oceniono 19 razy 11

  Ja mam taką prośbę do Jarosława Kaczyńskiego vel TW Balbina.
  Niech się wreszcie odpie...li ode mnie.
  To, że ideologicznie nie jest mi po drodze z autorytarnymi rządami (w tym z Jarosławem Kaczyńskim vel TW Balbina), to nie znaczy, że może sobie ubliżać mi i każdemu innemu o innych podglądach niż ten polityczny karakan.

 • baby1

  Oceniono 15 razy 11

  Nie obiecał, bo doszedł do wniosku, że wystarczy obiecanek. SÓweren już złowiony w sidła, więc po co się wysilać?

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 16 razy 10

  Ofensywa zła... Tak, tak. Miej się na baczności sÓwerenie. Pisowska rewolucja nieustannie potrzebuje nowych wrogów. Następny możesz być TY!

 • cep_0

  Oceniono 10 razy 6

  A ja się dziwię temu, że Prezes J Kaczyński odważył się przyjechać na Śląsk, ten bardzo znienawidzony Śląsk.
  Tylko, że, żyje tu ŚLĄZAKÓW tyle co kot napłakał, bo zjechało się tu tylu kielczan, białostoczczan, olsztyniaków i z innych zacofanych regionów Polski za pracą i nauką iż tych PRAWDZIWYCH ŚLĄZAKÓW przykryli czapkami.
  Żal patrzeć jak ginie Śląsk, oj zal.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 12 razy 6

  40 miliardów rozdał dla dzieci. To jest więcej niż w wielu zachodnich państwach.
  Wyborcy nie pytają się o źródło tego bogactwa. W taki sposób piaskowy dziadek zyska nawet 60 procent poparcia, bo nikogo nie interesuje jak rozmnażają się pieniądze. To on należy do polityków który wysyłał ludzi za chlebem a teraz twierdzi że ma miejsca pracy dla 3 milionów emigrantów...Mają jabłka zrywać?

 • puszka-3

  Oceniono 12 razy 6

  Zlikwidowano do leków dla chorych onkologicznie , ale dano na tubę propagandową TVP.
  Za chwile ogłoszą nowy program plus dla emerytów i chorych na choroby onkologiczne pod tytułem " TRUMNA + ".

 • antoszek22

  Oceniono 9 razy 5

  Bo czekaja do jutra co zrobi PSL a program oglosza w sierpniu kiedy bedą znali to co ogłosi platforma

  Po drugie oni nie mieli programu gospodarczego i dalej nie beda mieli .
  Pozostana hasełka o naprawianiu sądów, szkolnictwa ,budowaniu muzeów i to co misie lubia najbardziej ilości miodku w plusie .

 • jael53

  Oceniono 11 razy 5

  Szanowni Państwo, nie ma obietnic, bo nie ma dobrych wiadomości. Dlatego zamiast obietnic jest straszenie i nakręcanie wszechstronnej paranoi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX