Kaczyński o "wielkiej ofensywie zła". "Apologeci już wytłumaczą, co prezes miał na myśli"

- To nie było najlepsze wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w historii - w taki sposób dr Mirosław Oczkoś ocenił w TOK FM wystąpienie szefa PiS na konwencji w Katowicach.
Zobacz wideo

Szef PiS mówił między innymi o wolności, która "jest głównym wymiarem naszej cywilizacji i polskiej tradycji". Mówił też o "odparciu wielkiej ofensywy zła". Jak sam przyznał, to określenie może być "przedmiotem ataku".

Dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, był rozczarowany przemówieniem Jarosława Kaczyńskiego. - Prezes przyzwyczaił nas do konkretniejszych sformułowań. Ludzie oczekiwali czegoś innego, kolejnego "czegoś plus", a tego nie było – mówił dr Oczkoś. W jego ocenie, "to nie było najlepsze wystąpienie Kaczyńskiego w historii jego przemówień". - Być może cały nacisk położono na popołudniowe wystąpienie premiera Morawieckiego – dodał.

Odnosząc się do "wielkiej ofensywy zła" dr Oczkoś wyjaśniał, że takie określenie może służyć do mobilizacji struktur partyjnych i wyborców. - Trudno trzymać w mobilizacji najedzonych działaczy niskiego szczebla. Dobrej zmiany już nie zrobimy, bo ona się dokonała. Dlatego musimy trwać. A słowo "trwać" jest mało atrakcyjne w kontekście wyborów – tłumaczył ekspert.

W jego opinii zasadniczo tylko w tym kontekście przemówienie było "świetne". - Pan prezes musiał coś znaleźć i znalazł. Dzięki temu to przemówienie było dla wszystkich. A apologeci już wytłumaczą, co prezes miał na myśli – przekonywał dr Oczkoś.

Z kolei prof. Henryk Domański, socjolog z PAN, ocenił, że trudno wymagać od prezesa Kaczyńskiego ujawniania kolejnych programów. - Wystąpienie było krótkie, bardzo ogólnikowe, bez konkretu. Można powiedzieć, że PiS się nie powtarza, bo nie ogłasza znowu kolejnych programów. To dobre narzędzie – mówił prof. Domański.

Jak wyjaśniał, konwencja PiS ma charakter "seminaryjny". - Eksperci mają odegrać główną rolę. Ma powstać zarys tego, co PiS ma robić przez najbliższe lata – dodawał socjolog.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM