Co pokazał wyborcom mijający weekend? "PiS myśli programowo, a opozycja się przepycha"

Daty wyborów nie znamy, ale kampania trwa w najlepsze. PiS weekend poświęcił na kongres programowy. A opozycja na niekończące się dyskusje o tym, kto z kim pójdzie do wyborów. Raczej nie pomoże to w wygraniu wyborów. - O ile PiS jest zwarty i gotowy, o tyle opozycja się przepycha - ocenił w TOK FM Andrzej Stankiewicz.
Zobacz wideo

PiS prowadzi w sondażach zaufania, ma na koncie wygrane wybory do PE, a podczas weekendowej konwencji przedstawił pomysły na nową kadencję. Zdaniem Andrzeja Stankiewicza do czasu sondażu exit poll, po jesiennych wyborach do polskiego parlamentu, raczej nie da się przesądzić, kto wygra wybory. Ale dziennikarz Onetu podkreślił w TOK FM, że rządzący są w znacznie lepszym położeniu niż opozycja.

- PiS jest u władzy, ma na koncie bezprecedensowy sukces w wyborach do Parlamentu Europejskiego (żadna partia wcześniej nie zdobyła 45 proc. głosów), więc jak to się mówi "jest w gazie". Po tym weekendzie odbiorca, który nie jest w żadnym z gett twardego elektoratu, ma jasny komunikat: o ile PiS jest zwarty i gotowy, myśli programowo, o tym, co z Polską, o tyle opozycja przepycha się i właściwie nie wiadomo, w jakim składzie pójdzie do wyborów - mówił gość Daniela Passenta. Choć dotychczasowy wieloletni sojusznik PO - Polskie Stronnictwo Ludowe - nie wykluczył definitywnie możliwości wspólnego startu, to szanse na to są niewielkie. - Według mojej oceny, to idzie w kierunku samodzielnego startu. Ludowcy tylko udają otwarcie na koalicję z PO. Więc w tym sensie opozycja jest w rozkładzie i nie pokazuje entuzjazmu i pomysłu na to, jak wygrać wybory - dodał Stankiewicz. 

Jak słabi pływacy wykonują rozpaczliwe gesty"

Z diagnozą postawioną przez dziennikarza zgodził się były ambasador Polski przy UE - Jan Truszczyński. -  Ze smutkiem patrzę na to, jak mniejsze partie - jak słabi pływacy - wykonują rozpaczliwe ruchu, żeby nie spaść pod wyborczy próg 5 proc. A to jest chyba mało wykonalne. Jest szalupa ratunkowa w postaci Platformy Obywatelskiej, ale oni mówią: wejdę do szalupy, ale nie chcę, żeby  ten drugi również się w niej znalazł - tak gość Daniela Passenta opisywał zachowanie partii opozycyjnych.  

To, zdaniem Truszczyńskiego, nie wróży, by opozycja była w stanie wystartować w zjednoczonym bloku do wyborów. - A słynny  D'Hondt zrobi swoje, jeśli nie będzie dużej koalicji na opozycji - dodał, przypominając, że obowiązująca w Polsce metoda przeliczania głosów na mandaty - metoda  D'Hondt - nie sprzyja podzielonej opozycji. 

Jak wtrącił Andrzej Stankiewicz, obserwując opozycję, można dojść do wniosku, że jest zaskoczona tym, iż do wyborów zostało zaledwie kilka miesięcy. - Nie ma ich co usprawiedliwiać. Jeżeli dopiero po wyborach europejskich do opozycji dotarło, że to, co robi TVP, jednak ma wpływ na opinię publiczną, to nie wiem, czym się zajmowali przez ostatnie ponad trzy lata - podsumował gość Daniela Passenta. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Goście Passenta. Co pokazał wyborcom mijający weekend?
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Na razie trwa zenada w terenie, jezdza i wysmiewaja ludzi i umieszczaja bez ich zgody materialy na instagramie. Sprawa chyba juz dojrzala do powaznego badania socjologicznego, okreslajaca w miarodajny profil wyborcy tej postkomunistycznej holoty.

 • mgrstepien

  Oceniono 1 raz 1

  Żakowski ty wącholu, słyszałem że na PiS głosujesz HAHAHAHAHA!

 • eski57

  Oceniono 2 razy -2

  - w podsumowaniu prezes ujawnia autorytarne zamierzenia ; „zwyciężymy czynem i myślą” - o myśli bym się nie obawiał , bo są bliskie irracjonalnym …, ale Czyn – czy może chodzić o ręko-czyn – inaczej jakieś siłowe rozwiązanie ? !
  Albo ; ..”bo innej (drogi) dobrej dla naszej ojczyzny nie ma” - TO jest niepodzielne stwierdzenie , że Tylko oni dobro potrafią czynić , Co dobitnie potwierdza oceną opozycji i innych , że ich charakteryzuje Tylko „ Ofensywa zła” !
  - Jeżeli dodamy zaktywizowanie się biskupów do wojny z LGBT zgodnie ze stanowiskiem PiS-u - ( papież do homoseksualisty powiada , że Bóg takim cię stworzył i takim cię kocha” ) - TO mamy wyraźny sojusz polskiego Kościoła z polskim rządem do wyborów !

 • getz54

  Oceniono 2 razy -2

  A ja oceniam to zupełnie inaczej. Jakie są odczucia przeciętnego Polaka w połowie maratonu wyborczego ? Dośc juz, please! Dajcie chociaz przez chwilę odpocząc. PiS nie słucha, atakuje jak komary nad morzem, nad jeziorami, w górach, wchodzi z piaskiem do pościeli, uwiera w sandałach.To po pierwsze. Po drugie, ogromna większośc Polaków, ewentualnych wyborców zetknęła się właśnie z nieudolnością rządów dobrejzmiany. Ich dzieci poszły do nowych szkół po reformie. Zderzenie z przedwyborczymi obietnicami było dla wielu z nich jak zderzenie z walcem.
  Te wakacyjne obietnice polityków PiS juz nie działają na nich, zostali oszukani, zostały co gorsze oszukane ich dzieci. Emeryci juz wydali swoje 888,- zeta, osoby niepełnosprawne na swoje 500+ nie mogą się doczekac. Po suszy przyjdą zniwa, rolnicy juz,,ostrzą kosy,, Ceny idą w górę, podatki się mnozą. W tej sytuacji brednie Morawieckiego o mega lotnisku, o milionie samochodów elektrycznych, o 100 000 mieszkań +, z których wybudowano dopiero 700.... a są tak drogie, ze mało kogo stac na ich wynajęcie. We wrześniu nauczyciele wznowią byc moze strajk, lekarze rezydenci, inne zawody medyczne, rehabilitanci tez, o podwyzki w sądach Ziobro juz zadbał, inni niech zapomną o podwyzkach, tak jak nauczyciele. Za wami nikt z tej władzy się nie wstawi. Wtedy do Polaków, którzy powrócą pod koniec lipca z urlopów, zmęczeni kłamstwami wyborczymi PiS-owskich egzorcystów trafi prosty przekaz opozycji. Rolnicy, jezeli chcecie otrzymac dopłaty unijne musicie na nas zagłosowac, inaczej będziecie jedli bobry, jeze i bociany, oświetlali mieszkania lampami naftowymi, ceny prądu was zniszczą. Szanowne kobiety, jezeli nie zagłosujecie na opozycję, staniecie się niewolnicami kościoła katolickiego i partii go wspierających, PiS i PSL. Wasze prawa zostaną podeptane, wasza wolnośc zabrana. Dlatego wy i wasi męzowie, bracia, szwagrowie, synowie, muszą was wesprzec i zagłosowac na opozycję. To takze dotyczy was, kobiet z wsi i małych miasteczek, samotnych matek z dziecmi, waszych córek, bo kazdą z was moze dotknąc nienawiśc Kaczyńskiego i jego dobrejzmiany. Pod wpływem .Nowoczesnej, SLD, Wiosny, PO się reformuje, pokład opuszczają juz po cichu agenci kościoła katolickiego, mozna znowu polubic tę partię, innego wyboru nie ma. Uwierzyc opozycji, dac im wotum zaufania, pozwolic wygrac wybory a za 4 lata rozliczyc z kazdej obietnicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX